Весняний поліноз

Ще дзвенить холодом ранкове повітря,  інколи пролітає мокрий сніг,  та цьогоріч весна прийшла завчасно. Теплий початок весни сприяв швидкому таненню снігу і активному пробудженню природи. Тому розвиток рослин розпочався майже на 2 тижні раніше, ніж звичайно. Вже зацвіли первоцвіти: проліски та підсніжники, у берез почався активний сокорух. Ще трохи і  повітря  наповниться  незрівнянними пахощами весни, милуватимуть  око ніжність і весняна теплота весняних квітів.

 

Та,  поряд з приємними відчуттями, у багатьох людей росте неспокій,  який викликаний тривожним передчуттям можливих алегічних реакцій, спричинених пилком квітучих рослин.

Алергія - це реакція організму на речовини різної природи, які називають алергенамиАлергенами можуть бути різні речовини, такі як: кімнатний пил, книжковий пил, грибок у приміщеннях, шерсть тварин, пилок рослин тощо. Кожен з них може викликати  алергічні прояви, які можна попередити, знаючи основні симптоми і інформацію про захист від  алергії.

Алергію, викликану пилком рослин, називають полінозом.

Симптоми полінозу

Найнеприємніше у алергії те, що вона може мати найрізноманітніші симптоми, до того ж схожі з симптомами інших захворювань.

Такі симптоми алергії, як закладеність носа, чхання, нежить і кашель, цілком можуть бути викликані і застудою.

Свербіж і набряк повік, сльозотеча можуть бути викликані як алергією, так і кон’юнктивітом. Раптовий головний біль і запаморочення можуть бути викликані також харчовим отруєнням.  Ще алергія «нагороджує» нас свербежем шкіри і висипаннями, набряками слизових оболонок і погіршенням дихання аж до нападів бронхіальної астми. 

Актуальність проблеми полінозу

Алергію нерідко називають хворобою цивілізації, оскільки вона пов’язана в першу чергу з погіршенням екологічного стану середовища життя.

Логічно виникає  питання:  чому  загроза  полінозів особливо гострою стала в останні 5-10 років?!

Основною причиною цього явища є  різке погіршення стану навколишнього середовища,  особливо повітря та води. 

Важким наслідком  цієї  екологічної катастрофи є масове погіршення стану здоров`я людей у великих містах, де повітря і вода забруднене викидами промислових підприємств та транспорту. Якщо ми донедавна були знайомі з поняттям «смог» лише з інформаційних джерел, то нині ми можемо спостерігати це явище навіть у столиці.

Алерген: пилок рослин

Розглянемо один з основних алергенів – пилок рослин.

Пилок рослин присутній в атмосферному повiтрi, яким ми дихаємо, з ранньої весни до пізньої осені. Але кiлькiсть його постiйно змiнюється, iнодi досягає надзвичайно високих значень. Такi перiоди називають "пилковим дощем".  Потрапляючи на слизові оболонки носа і очей пилок  рослин викликає  їх подразнення і часто викликає алергічне чхання, нежить, набряки слизових оболонок очей та дихальних шляхів і ускладнення дихання.

В  Україні  виділяється три основних періоди максимальної кількості пилку в повітрі:

  • ранньовесняний, пов`язаний з цвітінням дерев;
  • червневий,  спричинений  масовим цвітінням трав  
  • серпневий, коли цвітуть найзагрозливіші алергени -  амброзія та полин.

Деякі рослини більш небезпечні для алергіків, ніж інші. Це явище дуже небезпечне  для здоров'я людини.  Вiдомо, що навiть незначна кiлькiсть пилку певних видiв рослин,  наприклад,  амброзiї чи полину, може викликати важкi алергiчнi захворювання.

Іноді алерген визначити досить важко, оскільки одночасно цвітуть багато видів рослин. В окремих людей алергічні реакції можуть  бути  викликані  тільки  конкретним  алергеном,  причому  - не обов`язково сильним. Якщо у вас є алергія на пилок, потрібно «знати в обличчя» потенційну загрозу для попередження алергії.

Весняні рослини-алергени

Цікаво, що майже всі рослини, пилок яких може викликати алергічні  реакції,  мають  певні  лікувальні властивості.

У окремих людей викликають алергію  навіть  пахощі  окремих  видів рослин, як: черемухи, конвалії, жасмину, лілії тощо.     

Для визначення вірогідного чинника,  який призвів до  алергічного нежитю у  весняно-осінній  період,  слід  знати які рослини квітнуть у певній місцевості у цей період. Це дозволить вчасно захистити себе від небажаних проявів.

     Ще до  появи  перших  листочків в березні приходить пора цвітіння ліщини й граба,  вільхи,  в`яза,  тополі та кипариса, які наповнюють повітря непомітними для ока хмарками пилку. 

На півдні ці  рослини  починають  цвісти  на  тиждень-два  раніше,  ніж   в північних районах,  тому період масових полінозів наступає в Криму,  Одеській,  Миколаївській, Запорізькій областях раніше, ніж у Волинській, Київській чи Сумській областях. Так, цього року (2018) ліщина на Київщині зацвіла у першій декаді березня, тоді як в позаминулий рік – у кінці березня. От-от зацвітуть клен, береза, тополі та осика.

      Береза належить до широко розповсюджених деревних  лікарських  рослин  України, пилок яких   викликає   легкі  форми  алергії. Найбільш представлені у флорі України: береза повисла або бородавчаста та береза  пухнаста, сировина яких (бруньки, молоде листя, кора) звичайно використовується для лікування хвороб шлунково-кишкового тракту,  нирок  та  сечового  міхура,  регуляції  обміну речовин, функції травного тракту і жіночих статевих органів.  Цвітіння берез триває з березня до кінця травня, але  у залежності від погодних умов, період цвітіння їх може змінюватись.

До дерев-алергенів,  сировина котрих використовується з лікувальною метою, також належать тополі (тополя біла, т. чорна - осокір та осика).  Їх пилок,  а особливо   "тополиний пух" спричинює алергію у багатьох людей. Тополя біла та осика зацвітають у березні,  період цвітіння осокора припадає майже повністю на квітень. У другій половині травня починає визрівати насіння,  тоді  й  виникає загроза розвитку нової хвилі алергічних реакцій - починає летіти "пух".

     Хто не відчуває хвилювання,  притуливши до лиця духмяні "котики"?  Та,  виявляється, ці духмяні "котики" вже з ранньої весни починають епідемію алергічних захворювань, викликаних пилком рослин. В Україні  зростає  12  видів  верби,  протизапальна,  заспокійлива, в`яжуча дія яких визнана вітчизняною та зарубіжною медициною. По вологих і сирих місцях, в низинах, заплавних лісах по всій Україні зростають:  верба  біла,  в. вушката,  в.  козяча, в. попеляста, в. пурпурова, в. ламка, в. п`ятитичинкова; на пісках досить  часто  трапляється  верба  гостролиста  (шелюга).  Період цвітіння  верби  триває  місяць  - півтора,  але різні види верби зацвітають неодночасно.  В березні зацвітають: верба гостролиста, в. попеляста,  в.  прутовидна  та  в.  пурпурова   і закінчується цвітіння верб в червні (в.  п`ятитичинкова).

У березні-квітні масово квітують кизил та обліпиха, пилок яких може викликати посилення алергічних проявів.

вільха алерген

      Цінною лікарською  рослиною  вважається  вільха клейка та в.сіра,   її супліддя,  молода кора та свіже листя застосовують  для лікування  шлунково-кишкових  хвороб,  ревматичного  поліартриту, простудних захворювань, фіброміоми матки з геморагічним синдромом на фоні запальних захворювань статевих органів.  В той же час пилок вільхи є для багатьох людей алергеном.  Період  цвітіння  обох видів вільхи припадає на квітень.

сосна алерген

          На травень припадає  цвітіння сосни. В  цей  час  з  однієї  сосни віком близько 40 років можна зібрати більше 100 г пилку. Пилок сосни має великі повітряні мішки (рис. 1), тому він переноситься на десятки, а то й сотні кілометрів. Зважаючи, що у нашій зоні переважають соснові та мішані ліси – загроза прояву полінозів у населення очевидна. Широко відома протизапальна, відхаркувальна,  дезинфікуюча, вітамінна та сечогінна дія бруньок сосни, які збираються в лютому. Пилок та живицю сосни застосовують  при ревматизмі  і  як ранозагоювальний засіб.  Пилок сосни відомий як засіб для довголіття,  водночас він  зрідка  проявляє  алергічну дію.

пилок сосни

Рис. 1

 

У квітні-травні наступає масове цвітіння садових рослин: аличі, абрикосів, слив, вишень, яблунь, груш. Пилок цих рослин належить до слабких алергенів, але у людей, схильних до полінозів, він може спричинювати посилення алергії, викликаної пилком інших рослин.

Сакура

 

Мінарченко В.М.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!