Чи кусають блохи людей?

Більшість пересічних громадян вважає, що блохи кусали людей лише в середньовічні часи, коли не існувало поняття гігієни. Тоді навіть заможні дами носили під сукнями спеціальних собачок для вилову невидимих паразитів.

Часи змінились, але… блохи так і продовжують свою «чорну» справу. Скажемо більше – їм байдуже, кого кусати: собачку, котика чи сяючу здоров’ям і чистотою світську левицю. І коли вона побачить на тілі червонясті плями від укусів, починає грішити на домашніх тварин. Частково це справді так. Блохи можуть перескочити з теплокровних улюбленців на людину. Але, на жаль, існує окремий вид паразитів, котрі люблять поживитись саме людською кров’ю. Вони трохи більші за розміром і нападають, як правило, на мисливців та любителів пікніків. Пояснюється це тим, що блохи живуть на кроликах, ховрашках та інших теплокровних тваринках, які мешкають у лісі та полі. Вони з легкістю перескакують на двоногу жертву, яка помічає їх сліди лише після веселого застілля або приносить додому блошині яйця на підошвах взуття.

Як виглядають блохи?

Стрибаючі «вампіри» крихітні за розміром з червоно-коричневим відтінком панцира. Вони не мають крил, зате володіють унікальною технікою стрибків на великі відстані. Цьому сприяє пласке тіло та міцні ноги комахи. Харчуються виключно кров’ю тварин та людей, перестрибуючи з однієї жертви на іншу.

Зазвичай, ховаються у шерсті домашніх улюбленців, килимах, щілинах підлоги та постільній білизні. Тіла блох настільки тверді, що їх неможливо розчавити, тому вони можуть жити у коврових доріжках роками.

Побачити паразитів можна лише за умови, якщо вони сильно розмножаться. Тоді ви самі помітите, як вони стрибають на ваші меблі та штори. При зараженні зміниться і поведінка домашніх тварин. Бідолахи будуть постійно чухатись, кусатись, дряпатись і буквально вигризати місце укусу.

Захворювання, які передаються блохами

Відразу після укусу блохи тіло починає виділяти хімічну речовину – гістамін. Так реагує імунна система на слину блохи. В результаті утворюється червона свербляча цяточка. Такі «помітки», як правило, оточені ореолом запалення і розташовуються на литках та ступнях. Окрім того, блохи переносять наступні захворювання:

 • чума;
 • бартонельоз;
 • висипний тиф;
 • псевдотуберкульоз;
 • карликовий або блошиний ціп’як.
 • листеріоз.

Досить часто блохи можуть «нагородити» свою жертву таким захворюванням шкіри, як пуликоз. Він виникає в результаті реакції на токсини, які потрапляють в людський організм через укуси. В даному випадку висипання і свербіж будуть не лише на ногах, але й по всьому тілу. Проявляється захворювання через кілька годин або днів після нападу бліх.

Симптоми алергії на блошині укуси

Як зазначалось вище, отримати укуси можна в такі способи:

 1. Блохи перестрибнуть на вас з диких або домашніх тварин;
 2. Ви принесете їх яйця із заражених приміщень або разом з вуличною грязюкою. Блохи почнуть розвиватись і оселяться у вас в домі.

Блошині укуси настільки болючі, що пропустити їх неможливо. Але й впіймати паразита не так-то просто. Занадто швидко він стрибає.

Згідно інформації ВООЗ, укуси утворюють на тілі доріжки. Вони сверблять і болять. Проколюючи своїм колючо-смоктальним апаратом шкіру, блоха не лише викликає больові відчуття, але й вприскує в ранку токсичну слину. Організм може реагувати на неї по-різному. В кращому випадку все закінчиться свербінням та висипанням. В гіршому – алергією або анафілаксією.

У випадку алергічної реакції на бліх, імунна система почне виділяти надмірну кількість гістаміну. В результаті жертва відчуватиме наступні симптоми:

 • висипання на тілі;
 • підвищену збудливість нервової системи, неспокій, тривогу;
 • головний біль;
 • підвищення температури тіла;
 • пронос;
 • утруднене дихання, котре може свідчити про анафілаксію.
 • набряк обличчя, рук, рота і губ.

Профілактика укусів бліх

Перш, ніж розпочати лікування, слід подбати про знищення шкідників у своїй домівці. Інакше зцілення не буде, адже на місці старих укусів утворюватимуться нові. Тому в якості профілактики здійснюйте наступні заходи:

 1. Пролікуйте домашніх тварин, адже блохи з легкістю змінюють господарів і можуть перескочити з котика чи собачки на вас або вашу дитину.
 2. Регулярно використовуйте пилосос для очистки килимових доріжок, штор та меблів;
 3. Не забувайте косити газони біля будинку;
 4. Виперіть та прокип’ятіть постіль, де сплять ваші домашні улюбленці;
 5. Одягніть на тварин протиблохові ошийники;
 6. Зберігайте чистоту в домі. Не ходіть по квартирі у вуличному взутті.
 7. Забороняйте дітям гладити безпритульних тварин.

Лікування блошиних укусів

Щоб позбутись свербіння, промийте місця укусів водою з милом. Якщо напад бліх стався на природі, прикладіть компрес із звичайної горілки або пакетик використаного чаю. Останній має у своєму складі дубильні речовини, які допоможуть впоратись з набряком.

По приїзді додому, спробуйте скористатись безрецептурними, протисвербіжними гелями, кремами та / або лосьйонами. Нанесіть їх на уражені ділянки собі та своїм домашнім улюбленцям. Шерсть останніх слід обробити також шампунем або порошком проти бліх.

Стосовно подальшого лікування тварин слід порадитись з ветеринаром.

Якщо народні методи не допомагають, медики рекомендують спробувати крем з гідкортизоном.

Якщо свербіж збільшується, а ранка починає розпухати – терміново зверніться до лікаря. Спеціаліст підбере антигістамінний препарат, котрий допоможе попередити симптоми алергії або анафілаксії.

Пам’ятайте! Чим швидше ви звернетесь за медичною допомогою, тим легше протікатиме лікування і простіше буде впоратись з наслідками укусу.

 

Джерела інформації:

 1. https://allergy.org.ua/alerhiia-na-ukusy-krovossalnykh-komakh/
 2. https://www.nhs.uk/conditions/insect-bites-and-stings/treatment/
 3. https://www.nhs.uk/conditions/insect-bites-and-stings/symptoms/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!