Чому симптоми алергії та застуди схожі?

З закінченням літнього тепла зростає ризик застудних захворювань. Якщо застуда не викликана вірусом грипу чи covid-19, вона, зазвичай, протікає відносно легко та часто без суттєво підвищеної температури.

Натомість, може активно текти з носа, надокучати кон'юнктивіт, головні болі та загальне нездужання. Але є ще один стан, який може приховуватися за цими симптомами, відтак їх можна легко переплутати. Мова про алергію та, зокрема, алергічний риніт (АР).

Згідно з визначенням, алергічний риніт є запаленням слизової носа та його пазух, до якого призводить той чи інший алерген. Часто причинами АР є поліноз – алергічна реакція на пилок деяких видів рослин або ж побутові чинники. Наприклад, домашній пил, грибні спори та алергени тварин.

Алергія виникає, коли імунна система починає сприймати звичайні речовини як небезпечні і, відповідно, намагається захиститися від них. Для цього виділяються різні хімічні речовини, зокрема, гістамін. До речі, він же виділяється у відповідь на віруси, які викликають застуду. Ось чому деякі симптоми застуди та алергічної реакції можуть бути схожими. Це можуть бути такі прояви як нежить, чхання, кон'юнктивіт, тощо.

Але, на відміну від застуди, алергія не заразна, а схильність до неї може бути спадковою.

 

Яким буває алергічний риніт

За різними даними від алергічного риніту потерпає 25-40% населення земної кулі.

Розрізняють сезонний алергічний риніт – тобто, той, який викликається пилком, а також – риніт цілорічний. Є дані, що від сезонного АР потерпають до 30 % українців. При цьому, в Україні найбільш поширеними тригерами цього стану є пилок таких дерев як береза та її родичів вільхи і грабу, а також злакових трав та амброзії. У випадку алергічного риніту, спричиненого пилком дерев та трав, симптоми можуть відчуватися протягом усього часу їх пилкування, а то й довше. Це відбуваються тому, що деякі алергени подібні між собою і одні рослини передають алергенну естафету іншим. Це, наприклад, спостерігається для амброзії та полину. Сезон розпочинає полин, і до нього чутливі і багато тих, хто має симптоми алергії на амброзію, яка і починає цвісти пізніше, і цвіте довше.

Ще близько 10 % українців мають цілорічний АР. За іншими даними, тільки близько 10% українців алергічні на кліщів домашнього пилу, а частка тих, то має цілорічний АР ще вища.

Відмінність АР від застуди

Люди, чутливі до домашніх тригерів алергії можуть відчувати симптоми риніту незалежно від пори року.

Застуда ж, на відміну від алергічного риніту, рідко триває довше двох тижнів. Вона викликається різними вірусами, загальна кількість яких оцінюється в понад 100. Ці віруси заразні, тобто, ви можете підхопити застуду, близько контактуючи з хворим.

Симптомами застуди є: 

  • кашель
  • чхання
  • біль у горлі
  • нежить і закладений ніс
  • підвищена температура
  • головні болі
  • ломота в тілі
  • втома і слабкість.

При застуді симптоми, як правило, розвиваються поступово. Тоді як алергічний риніт може проявлятися раптово – одразу після впливу алергену. Тож, якщо ще вранці все було добре, але після того як ви, скажімо, погладили сусідську кішку чи побували у вологому приміщенні з поганою вентиляцією, і у вас почало текти з носа, то скоріш за все, має місце саме алергічна реакція.

До речі, існує думка, що для алергії характерні частіше прозорі виділення з носа, тоді як зелені – явна ознака їх інфекційної причини. Але, насправді, і при алергічному риніті, і при застуді, колір виділень може бути різним.

Крім виділень з носа, при АР також можуть спостерігатися такі ознаки як посилене чхання та відчуття лоскотання в носі та горлі, свербіж очей та сльозотеча, зниження гостроти нюху, іноді – зміна голосу, головні болі, зниження уваги та працездатності.

В деяких пацієнтів при алергії можуть спостерігатися темні кола під очима, сухий кашель (переважно) в ранковий час, прискорене серцебиття та підвищена пітливість. У важких випадках може бути прихований бронхоспазм, а у частини пацієнтів алергічний риніт може “переростати” в бронхіальну астму.

Як лікувати АР?

Лікування алергічного риніту – досить кропітка та тривала справа, яка може затягнутися на кілька років. Головним чином домогтися суттєвого полегшення симптомів вдається за допомогою алерген-специфічної імунотерапії. Суть методу полягає у поступовому виробленні толерантності до певних подразників завдяки введенню ін'єкцій з невеликою дозою алергену. Замість уколів існують і спеціальні таблетки та спреї для АСІТ. Терапія ними називається сублінгвальною.

Втім, якщо алергічний риніт не є надто надокучливим, можна спробувати боротися з ним з допомогою звичайних антигістамінних препаратів та назальних стероїдних спреїв. Антигістамінні препарати блокують дію гістаміну, сполуки, яка викликає симптоми алергії. Але потрібно пам'ятати, що такі препарати діють тимчасово. Тобто, якщо людина припинить їх використовувати і знов потрапить під вплив алергену, симптоми повернуться.

Порівняння симптомів алергії та застуди

Відрізнити застуду від алергії не завжди просто, тому важливо знати, коли звертатися до лікаря. Якщо симптоми тривають більше двох тижнів або вони важкі, ‒ краще відвідати фахівця. Лікар точно визначить причину симптомів і, якщо вони мають алергічну природу, може визначити тригери алергії за допомогою молекулярних та шкірних тестів. Після визначення конкретного алергену розробляється відповідний план лікування.

А ось як виглядають основні симптоми алергії та застуди у порівнянні:

Симптом

Застуда

Алергія

 

Кашель

 

Зазвичай

 

Іноді

Загальні болі

Іноді

Ніколи

Втома і слабкість

Іноді

Іноді

Сверблять очі

Зрідка

Зазвичай

Чхання

Зазвичай

Зазвичай

Біль у горлі

Зазвичай

Зрідка

Нежить

Зазвичай

Зазвичай

Закладеність носа

Зазвичай

Зазвичай

Лихоманка

Іноді

Ніколи

Час виникнення

Найчастіше холодна пора року

Будь-коли, хоча окремі алергени можуть бути активними у певний сезон

Тривалість в середньому

3-14 днів

Поки існує вплив алергену

 

Джерела інформації:

1.https://www.allergyeasy.com/allergy/allergic-rhinitis-vs-common-cold/

2.https://www.webmd.com/cold-and-flu/cold-guide/common-cold-or-allergy-symptoms

3.https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/expert-answers/common-cold/faq-20057857

4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/315756

5. https://newsinhealth.nih.gov/2014/10/cold-flu-or-allergy

6. https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/6142/alergichnij-rinit

7.https://health-ua.com/article/38091-alergchnij-rint-aktualnst-problemi-u-dtej-ta-onovlen-rekomendatc-shodo-lkuv

 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!