Види алергічних реакцій у новонароджених

Алергія у маленьких дітей – це реакція, яка найчастіше виникає у малюка на ту чи іншу їжу: молоко, суміш, перший прикорм. Вона називається харчовою алергією і така проблема притаманна приблизно 1,5% малюків першого року життя. До дворічного віку цифра зростає уже до 2%.

Крім харчової, алергія у дитини також часто може проявлятися на предмет з яким вона контактувала. Це може бути миючий засіб, котяча шерсть чи пил. Цей тип алергії ще називають екологічною чи побутовою. Така алергія може впливати на вашу дитину цілий рік.

А от сезонна алергія у новонароджених зустрічається рідко. Адже їй, як правило, має передувати період сенсибілізації. Іншими словами – дитина має пережити один чи два сезони з високою кількістю пилку, який сезонну алергію викликає. Відтак, більшість типів пилкових, чи як їх ще називають - сезонних алергій є рідкістю до 1–2 років.

Причини алергії у маленьких дітей

Алергічна реакція виникає, коли імунна система ненормально реагує на зазвичай нешкідливі речі. Така проблема часто є спадковою.

Якщо обоє батьків страждають на це захворювання, то вірогідність, що алергія буде і у дитини, становить 50-80%. Якщо алергія виявляється у одного з батьків, ризик її розвитку у дитини складає приблизно 20-40%. Та, навіть якщо ніхто в родині досі не стикався з такою проблемою, все одно існує ймовірність її виникнення. В цьому випадку ризик розвитку алергії у дитини складає приблизно 10-20%.

Що ж саме найчастіше стає причиною дитячої алергії?

По-перше, це їжа. Причому, близько 80-90% всіх харчових реакцій викликаються всього вісьмома групами харчових продуктів.

Найпоширеніші харчові алергени:

 • молоко
 • яйце
 • арахіс
 • горіхи
 • соя
 • пшениця
 • риба
 • молюски.

З цього списку, найбільш алергенним для дітей є коров'яче молоко. За статистикою, його білки є причиною дитячої алергії у приблизно 85% випадків. Крім того, воно досить важко засвоюється, тож, його не слід вводити малюку у перші рік чи два.

А от щодо інших алергенів, то є теорія, що поступове раннє знайомство з ними може зменшити ризик алергії до них. Але вводити їх потрібно з дуже маленьких порцій та не раніше 6-7 місячного віку.

У перші півроку, за рекомендацією педіатрів, єдиною їжею малюка, якщо така можливість є, має бути виключно грудне молоко. Більше того, грудне вигодовування вважається профілактикою подальших алергічних реакцій у дитини.

Втім, інколи навіть воно може стати причиною алергії. Найчастіше це трапляється, коли мама з'їла якийсь алергенний продукт у надмірній кількості.

Але не їжею єдиною. Поширеними тригерами алергії, як уже зазначалось, також є екологічні (побутові) фактори.

До побутових причин алергії належать:

 • лупа домашніх тварин,
 • цвіль (спори грибів)
 • пилові кліщі, які можна знайти в матрацах або постільній білизні
 • миючі засоби
 • мило та шампуні

Також дитина може розвинути реакцію на вологі серветки, підгузки, пральні порошки, тощо.

Спричинити алергію можуть і ліки, особливо - при відповідному сімейному анамнезі.

Симптоми алергії у маленьких дітей

На наявність алергії у дитини можуть вказувати цілий ряд симптомів: нежить, висип, розлад шлунку або надмірна примхливість та поганий сон. Головне, на що слід звернути увагу – причино-наслідковий зв'язок, відсутність чи наявність інших ознак захворювання та тривалість прояву симптомів.

Наприклад, дитяча алергія може характеризуватися тривалими, рідкими, водянистими виділеннями з носа, які зберігаються довше двох тижнів.

Алергічний риніт у дітей може бути сезонним або цілорічним. Останній частіше трапляється саме у дітей молодшого віку і, як правило, в сім’ї, де уже є таке ж захворювання. 

Симптоми АР можуть включати:

 • Чхання
 • Закладеність носа
 • Нежить
 • Свербіж у носі, горлі, очах та вухах
 • Кровотечі з носа

Діти з цілорічним алергічним ринітом також можуть мати:

 • Рецидивуючі вушні інфекції
 • Хропіння
 • Дихання через рот
 • Формується й лінія або складка на переніссі від проведення пальцями по носу, так званий алергічний салют.

Алергічний риніт у дітей може тривати досить довго і зрідка проходить без лікування та усунення причини реакції. Тоді як, приміром, нежить при застуді, зазвичай, минає швидше і, часто супроводжується також почервонінням горла чи іншими ознаками застуди.

Водночас, потрібно знати, що власне сама застуда для дітей-алергіків буде більшою проблемою ніж для решти. Вони довше позбавляються кашлю. Адже у відповідь на алергени та віруси м’язи дихальних шляхів дитини більше спазмуються і набрякають, що призводить до сухого кашлю. При відсутності лікування він може прогресувати до хрипів .

Хрипи можуть бути небезпечними для маленької дитини, оскільки вони можуть свідчити про проблеми з диханням.

Іноді кашель та хрипи є наслідком астми – захворювання нижніх дихальних шляхів, яке, наприклад, у США вражає близько 15 % дітей.

Алергія у дитини також може проявляється і як алергічний кон’юнктивіт. В цьому випадку поведінка малюка відрізняється зайвою дратівливістю та намаганням часто терти очі. Останні можуть почервоніти, свербіти та сльозитися, а під ними можуть проявитися темні кола.

Алергія у грудної дитини (аллергия у грудничка), яка виникає після якогось продукту, що його з'їла мати, часто проявляється висипом на тілі.

Але не кожен висип може бути ознакою саме алергії. Наприклад, в перші місяці прищики на шкірі дитини можуть бути варіантом норми – це так звані прищі немовлят. Вони пов'язані з гормональними змінами і можуть з’являтися через 2–4 тижні після народження. Зазвичай, вони самостійно очищаються, не залишаючи слідів, приблизно у 3-4 місяці.

Найбільш поширеною алергічною висипкою є атопічний дерматит або екзема, і для багатьох немовлят – це перша попереджувальна ознака алергічних тенденцій. Екзема – це червоні, лускаті ділянки шкіри, які іноді можуть сочитися. Проявляється така алергія у грудної дитини на обличчі, щоках, тулубі, руках і ногах.

У малюків та дітей старшого віку цей висип виглядає як стійкі сухі сверблячі ділянки шкіри, зазвичай на шиї, зап’ястях і щиколотках, а також – у складках ліктів і колін.

Також у дітей може виникати контактний дерматит. Це алергічний висип, спричинений реакцією на мило, миючий засіб, шерстяний одяг, рослинну отруту або інший подразник.

А от класичний алергічний висип – свербіж, схожий на кропив'янку – порівняно рідко зустрічається у немовлят.

Харчова алергія також може призвести до нудоти, блювоти або болю в животі. У деяких випадках губи або язик вашої дитини можуть почати набрякати.

Також потрібно мати на увазі, що інколи у дітей може проявлятися і така рідкісна, але важка алергічна реакція, як анафілаксія. Вона призводить до швидкого набряку дихальних шляхів дитини, який може заважати дитині дихати або ковтати. Найчастіше анафілаксію спричиняє їжа, ліки та укуси комах. При перших підозрах на анафілаксію слід негайно звертатися за медичною допомогою.

Анафілаксія зрідка зустрічається у немовлят і майже завжди пов’язана з алергією на білок коров’ячого молока.

Як лікувати алергію у немовлят

Основним методом лікування алергії у дитини є усунення впливу алергену. Наприклад, якщо винуватцем реакції є котяче хутро, то вам доведеться тримати дитину подалі від кошеняти. Якщо проблема виникає з молоком, вам доведеться скорегувати свій раціон, якщо ви годуєте грудьми, або підібрати іншу дієту дитині.

Симптоматично від алергії для дітей призначають назальні стероїдні спреї чи каплі та антигістамінні засоби.

Вони можуть допомогти полегшити нежить у дитини, свербіж та сльозотечу.

Крем з гідрокортизоном може бути корисним для лікування реакцій на шкірі дитини.

Але, зверніть увагу, що не усі засоби підходять для дітей, які не досягли 2 років.

Перш ніж застосовувати будь-які ліки щодо алергічної реакції дитини, проконсультуйтеся з лікарем і обов’язково прочитайте інструкцію.

Якщо ваша дитина в групі ризику щодо розвитку анафілактичних реакцій, лікар має призначити автоінжектор адреналіну, наприклад, ЕpiPen, який можна негайно застосувати у випадку сильної реакції, до того, як ваша дитина отримає кваліфіковану медичну допомогу.

 

Джерела інформації:

 1. https://www.healthline.com/health/parenting/baby-allergies
 2. https://www.parents.com/baby/health/allergy/all-about-baby-allergies/
 3. https://www.happyfamilyorganics.com/learning-center/mama/is-your-baby-reacting-to-something-in-your-milk/
 4. https://www.hellomotherhood.com/336428-red-bumps-on-an-infants-face-after-nursing.html
 5. https://parenting.firstcry.com/articles/baby-rash-on-face-types-causes-and-treatment/?amp
 6. https://go.gale.com/ps/anonymous?id=GALE%7CA199991002&sid=googleScholar&v=2.1&it=r&linkaccess=abs&issn=11745878&p=HRCA&sw=w
 7. https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/allergic-rhinitis-in-children?amp=true
 8. https://www.webmd.com/allergies/tame-child-allergies-19/treatments-child-allergy
 9. https://www.health.harvard.edu/blog/4-must-kids-seasonal-allergies-201604129511

 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!