Карта поширення видів дерев та рослин

Алергія – це чутлива реакція організму людини, що виникає через зниження загального імунітету або його неправильної роботи. Також для алергії характерна й спадкова схильність або індивідуальна непереносимість хоча б одного з компонентів пилку рослин у період їх цвітіння. Алергічну реакцію на яблуню викликає  контакт з її пилком при вдиханні, адже пилок містить особливу білкову речовину та переноситься по повітрю на великі відстані.

Пилок цієї рослини при потраплянні в організм осідає на поверхні дихальних органів, а також подразнює шкіру та очі людини. У людей групи ризику в організмі є певні білки - антитіла, які допомагають боротися з вірусами, бактеріями та іншим шкідливими мікроорганізмами. Антитіла  починають атакувати  алергени  - як  відповідь на реакцію у сприйнятливої людини відбувається викид гормону гістаміну, тож вже через пару годин після контакту з алергеном починаються ознаки алергічної реакції (риніт, кон’юнктивіт тощо). У випадку припинення контакту із алергеном антитіла зберігаються в організмі людини, й при повторному контакті відновлюється запальна реакція, але відбувається вона вже більш бурхливо. Рідко, але лісові яблука можуть викликати харчову алергію, особливо у людей, схильних до полінозу. Це виникає з причини так званої перехресної алергії- коли організм людини “плутає” між собою різні алергени з подібною структурою.

Тому особам, що страждають алергіями на різні харчові елементи, варто з обережністю ставитися до препаратів  з лісової яблуні. Але найбільш важки прояви алергії спостерігаються на хімічні речовини, якими обробляють яблука для збереження товарного вигляду. І якщо невеликі фермерські господарства використовують хімічні препарати, які легко змиваються теплою водою, то великі промислові підприємства обробляють плоди дифенилом (бифенилом, або харчовим консервантом Е230). Цей консервант запобігає зростанню бактерій, грибів і цвілі, розчиняється в бензолі, спирті та інших ефірах, але не розчиняється у воді. [4],[5],[6],[7],[8],[10],[11],[12],[13],[14], [15],[16].

Симптоми полінозу (алергічної реакції на пилок рослин) мають схожі ознаки з іншими видами алергій, але зазвичай основні прояви сінної лихоманки (інша назва полінозу) виникають навесні як реакція організму на цвітіння яблуні. Одними з перших ознак алергії є нежить й набряклість носових пазух (так званий алергічний риніт), нестримне й нескінченне чхання, почервоніння слизових оболонок очей та їх сльозливість (так званий алергічний кон’юнктивіт), першіння в горлі. Іноді з'являються почервоніння й свербіж шкірних покривів, лихоманка. Алергени, які переносяться по повітрю, стають причиною астми - так як звужуються дихальні шляхи, і у хворого починається сухий кашель із хрипами.

Всі перелічені симптоми нагадують ГРВІ, але основні відмінності сінної лихоманки  від застуди у тому, що, по-перше, при полінозі відсутня підвищена температура тіла (на відміну від ГРВІ), немає характерного дискомфорту в м'язах, не таким інтенсивним є  головний біль. І симптоми не зникають за декiлька днiв, вони навпаки - пiдсилюються (особливо при виїзді на природу). А по-друге, прояви полінозу виділяються певною циклічністю та регулярністю, в залежності від сезону.

Тобто щорічно майже в один й той самий час (з коливаннями до декількох тижнів),  людину починають турбувати схожі симптоми, при цьому нежить та чхання не  припиняються доти, доки пилок яблуні буде впливати на слизову носу. При вітряній погоді симптоми алергії загострюються, так як вітер швидше розносить пилок по повітрю. А от у дощову погоду алергіки можуть зітхнути вільніше, тому що дощем пилок прибивається до землі, й у людей  можливе полегшення деяких проявів алергії.

Також можливий розвиток харчової алергії на яблука через індивідуальну непереносимість цього фрукта, алергії на бета-каротин або перехресної алергії в разі схильності до алергічних реакцій. Основні симптоми проявляються в перші дві години після вживання свіжого яблука в їжу у вигляді набряку, свербіжу, печіння, закладеності носа. Можливі висип, почервоніння або припухлості на шкірі, утруднення дихання. Діти, в силу недостатньо розвиненого імунітету, переносять алергію на яблука набагато важче, особливо немовлята, яким найчастіше яблуко вводять в якості першого прикорму. Найбільш важкі форми алергічної реакції виникають не на саме яблуко безпосередньо, а на дифеніл (хімічна речовина, якою обробляють яблука у промисловості)- у такому випадку у більшості чутливих осіб спостерігається  набряк губ, язика, піднебіння, гортані, очей, а також можлива блювота, діарея та біль у шлунку. [4],[5],[6],[7],[8],[10],[11],[12],[13],[15],[16].

 

Джерела:

[1].Яблуня [Електронний ресурс «Вікіпедія»] / Режим доступу:  https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%B1%D0%BB%D1%83%D0%BD%D1%8F (дата звернення: 26.03.18). – Назва з титул. екрану.
[2].ЯБЛУНЯ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу: https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/21/yablunya (дата звернення: 26.03.18). – Назва з титул. екрану.

[3]. Яблуня лісова [Електронний ресурс «Вікіпедія»] / Режим доступу: 
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D0%B1%D0%BB%D1%83%D0%BD%D1%8F_%D0%BB%D1%96%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0 (дата звернення: 26.03.18). – Назва з титул. екрану.
[4].ПОЛІНОЗ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу:http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/6585/polinoz (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.
[5].Застосування сорбентів у комплексному лікуванні хворих на алергічний риніт.І.В. Гогунська, О.О. Наумова, Т.В Смагіна, І.С.Зарицька- Семейная медицина, № 2 (58), 2015
[6]. Пыльцевая аллергия. Е.В. Передкова - Астма и аллергия, № 1, 2013,  Москва.
[7]. ЕКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ПИЛКУВАННЯ ТРАВ'ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ОСНОВІ ПОГОДИННИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ЛІТНЬО-ОСІННІЙ ПЕРІОД. (Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук). І.І. Мотрук - Вінниця – 2017 .
[8]. Клініко-імунологічна характеристика та сучасні аспекти антигістамінної терапії сезонного алергічного риніту. Л.В. Кузнецова - Український медичний журнал «Часопис», № 1(101), 2014.
[9]. Современные возможности терапии поллиноза у детей. Зайцева С.В., Локшина Э.Э. , Зайцева О.В., Рубцова Т.П., Воронина О.Б., Куликова Е.В., Громадина О.В.- Русский медицинский журнал, №6, 07.03.2012.
[10]. Поллиноз. Княжеская Н.П., Потапова М.О., Яковенко И.В. - Атмосфера. Пульмонология и аллергология, № 1, 2005.
[11].Аллергический ринит у детей: современная тактика диагностики, лечения и профилактики.   Беляева Л.М., Микульчик Н.В., Панулина Н.И. - Медицинские новости, № 2, 2013
[12]. Поллинозы — одна из наиболее актуальных проблем аллергологии. Богомолов А.Е., Пухлик Б.М.- Газета «Новости медицины и фармации» , 16 (467), 2013.
[13]. ПОЛЛИНОЗ - ПЫЛЬЦЕВАЯ АЛЛЕРГИЯ. В ПОМОЩЬ ПРАКТИЧЕСКОМУ ВРАЧУ. Н.Г.Астафьева, Л.А.Горячкина, Саратовский государственный медицинский университет(ректор — доц. В.И.Горемыкин), Российская медицинская академия последипломного образования, Москва, (ректор — проф. Л.К.Мощетова),1998.
[14].Пилкування рослин, концентрація пилку яких є низькою, як фактор виникнення сезонної алергії / Л. В. Кременська // Біологічні студії. - 2015. - Т. 9, № 1. - С. 143-152. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2015_9_1_15
[15].Синдром оральной аллергии. Сергеев А.В., Мокроносова М.А. Медицинская иммунология 2011, Т. 13, № 1, стр. 17-28 © 2011, СПб РО РААКИ Научно-исследовательский институт вакцин и сывороток им. И.И. Мечникова РАМН, Москва.
[16].Харчова непереносимість і харчова алергія у дітей. С.В. Зайков - Журнал «Дитячий лікар»,   3 (10)' 2011, сторінки: 38-45.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!