Карта поширення видів дерев та рослин
- Причини алергії
- Симптоми
Вільха є одним з найсильніших та найпоширеніших алергенів серед весняних квітучих дерев. Алергія на вільху – це чутлива реакція організму людину, що виникає через зниження загального імунітету або його неправильної роботи.
Алергічну реакцію на цей чагарник може викликати, по-перше, контакт з її пилком при вдиханні, адже пилок містить особисту білкову речовину та переноситься по повітрю на великі відстані. Пилок цієї рослини при потраплянні в організм осідає на поверхні дихальних органів, а також подразнює шкіру людини. Таким чином у відповідь на реакцію у сприйнятливої людини відбувається викид гормону гістаміну, що призводить до ослаблення імунітету. Тож вже через пару годин після контакту з алергеном починаються ознаки алергічної реакції.
У випадку припинення контакту із алергеном антитіла зберігаються в організмі людини, й при повторному контакті знову з’являється запальна реакція. Крім того, схожі із пилком вільхи речовини містяться у пилку інших весняних дерев (вишні, яблуні, персики, береза та інші), тож можливе виникнення перехресної алергії. По-друге, ця рослина містить у своєму складі й інші активні біологічні речовини, з яких виготовляються різноманітні медичні засоби. Тож деякі люди можуть мати підвищену сприйнятливість саме на препарати з вільхи, що також може привести до виникнення алергічної реакції.
Існує й перехресний вплив між пилковими та харчовими алергенами. Наприклад, горіхи або лікувальні препарати з бруньок берези та листя можуть підсилювати негативну реакцію організму на цвітіння вільхи, ліщини, та берези. Однак, навіть у випадку відсутності алергії на вільху, не слід зловживати різноманітними засобами, виготовленими на основі цієї рослини, оскільки тривале та безконтрольне використання може викликати небажані побічні ефекти та спровокувати інтоксикацію організму. [7],[8],[9],[10],[11],[12],[13],[14],[15],[16],[17],[18],[19],[20],[21],[22].
Алергічна реакція на контакт із пилком називається сезонним полінозом.
Основними симптомами проявів сінної лихоманки (інша назва сезонного полінозу) можуть бути: почервоніння очей та їх сльозливість, нежить та закладеність носу, можлива поява пухирців на шкірі (по типу кропивниці); через набряк верхніх дихальних шляхів людині стає важко дихати, починається сухий кашель; також можливе свербіння язику та піднебіння.
Особливо важко такі ознаки переносяться дітлахами - подальше розчісування може призвести до інфікування ранок. У дорослих може підвищитися тиск та з’явитися головний біль, при алергії на вільху трапляються навіть напади епілепсії.
Якщо довго вдихати пилок вільхи- можуть початися проблеми з кишечником; потрапляючи в кров, алерген здатний викликати навіть болі у суглобах.[7],[8],[9],[10],[11],[12],[13],[15],[16],[17],[18],[19],[20],[21].
Джерела:
1.Рослини з протимікробними властивостями. НЄ Стадницька, ОЗ Комаровська-Порохнявець… - 2011 — ena.lp.edu.ua.
2.Лікарські рослини:Енциклопедичний довідник/ Відп.ред.А.М.Гродзінський.—К.:Видавництво «Українська Енциклопедія» ім.М.П.Бажана,Український виробничо-комерційний центр «Олімп»,1992.— 544с :ISBN5—88500—055—7
3.Єлін Ю. Я., Зерова М. Я., Лушпа В. І., Шабарова С. І. Дари лісів. — Київ : Урожай, 1979. — 440 с.
4.Лікарські рослини, дерева та сировина, які володіють дубильними властивостями
БП Романюк, ВМ Фролов… - Проблеми екологічної та …, 2011 - irbis-nbuv.gov.ua
5.Cтан і перспективи використання вільхи сірої та клейкої в медицині та фармації (огляд літератури).НЯ Музика, РЮ Грицяк - Молодий вчений, 2014 - irbis-nbuv.gov.ua
6. Вільха сіра [Електронний ресурс «Вікіпедія»] /(дата звернення: 26.03.18). – Назва з титул. екрану https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%85%D0%B0_%D1%81%D1%96%D1%80%D0%B0 (дата звернення: 26.03.18). – Назва з титул. екрану
7. Пилкування рослин, концентрація пилку яких є низькою, як фактор виникнення сезонної алергії / Л. В. Кременська // Біологічні студії. - 2015. - Т. 9, № 1. - С. 143-152. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2015_9_1_15
8. ЕКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ПИЛКУВАННЯ ТРАВ'ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ОСНОВІ ПОГОДИННИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ЛІТНЬО-ОСІННІЙ ПЕРІОД. (Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук). І.І. Мотрук - Вінниця – 2017 .
9.Гроздова Н.Б., Некрасов В.И., Глоба-Михайленко Д.А. Деревья, кустарники и лианы. – М.: Лесн. пром-сть., 1986. – 349 с Джерело: https://collectedpapers.com.ua/ru/trees_shrubs_and_creepers/fraxinus
10.Визначення пилкових алергенів у атмосферному повітрі. (методичні рекомендації)
О.І. Турос, І.М. Ковтуненко, В.В. Родінкова, Київ - 2014
11. Календар пилення алергенних рослин у місті Львові (2011 рік)
К Волощук - Вісник Львівського університету. Сер.: Біологічна, 2014 - irbis-nbuv.gov.ua
12.Особливості розповсюдження пилку аероалергенної флори у повітрі м. Полтави
ВВ Родінкова - Вісник проблем біології і медицини–2012–Вип - umsa.edu.ua
13.ПОЛІНОЗ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу:http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/6585/polinoz (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.
14.Застосування сорбентів у комплексному лікуванні хворих на алергічний риніт.І.В. Гогунська, О.О. Наумова, Т.В Смагіна, І.С.Зарицька- Семейная медицина, № 2 (58), 2015
15. Пыльцевая аллергия. Е.В. Передкова - Астма и аллергия, № 1, 2013, Москва.
16. Клініко-імунологічна характеристика та сучасні аспекти антигістамінної терапії сезонного алергічного риніту. Л.В. Кузнецова - Український медичний журнал «Часопис», № 1(101), 2014.
17. Современные возможности терапии поллиноза у детей. Зайцева С.В., Локшина Э.Э. , Зайцева О.В., Рубцова Т.П., Воронина О.Б., Куликова Е.В., Громадина О.В.- Русский медицинский журнал, №6, 07.03.2012.
18. Поллиноз. Княжеская Н.П., Потапова М.О., Яковенко И.В. - Атмосфера. Пульмонология и аллергология, № 1, 2005.
19.Аллергический ринит у детей: современная тактика диагностики, лечения и профилактики. Беляева Л.М., Микульчик Н.В., Панулина Н.И. - Медицинские новости, № 2, 2013
20. Поллинозы — одна из наиболее актуальных проблем аллергологии. Богомолов А.Е., Пухлик Б.М.- Газета «Новости медицины и фармации» , 16 (467), 2013.
21. ПОЛЛИНОЗ - ПЫЛЬЦЕВАЯ АЛЛЕРГИЯ. В ПОМОЩЬ ПРАКТИЧЕСКОМУ ВРАЧУ. Н.Г.Астафьева, Л.А.Горячкина, Саратовский государственный медицинский университет(ректор — доц. В.И.Горемыкин), Российская медицинская академия последипломного образования, Москва, (ректор — проф. Л.К.Мощетова),1998.
22.Пилкування рослин, концентрація пилку яких є низькою, як фактор виникнення сезонної алергії / Л. В. Кременська // Біологічні студії. - 2015. - Т. 9, № 1. - С. 143-152. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2015_9_1_15.
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.