Збираючись на природу, не забувайте про безпеку

Якщо ви мрієте про безпечний відпочинок на природі, то, насамперед, подбайте про відповідні сезону та погоді одяг та взуття. Ще варто задуматись про вживання алкоголю, попередження укусів комах та наявність у своїй аптечці ліків для невідкладних випадків життя.

Отже, вирушаймо.

Природа і сезонна алергія

Обираючи місце для відпочинку, поцікавтесь в мережі щодо рівнів алергенного пилку у повітрі. Це у тому випадку, якщо у вас коли-небудь траплялася алергія до пилку рослин. Тут не завадить і пошукати у тому ж такі Інтернеті, як виглядають рослини, пилок яких може спричиняти у вас симптоми алергії. І при визначенні безпосереднього місця відпочинку намагайтесь обирати локацію подалі від таких рослин. Але не забувайте, що цей запобіжний захід може допомогти лише частково. Адже пилок летючій, і легко здатен дістатися до вас з вітерцем із сусіднього поля.

Тож, виходячи на природу, у такому випадку варто прихопити із собою антигістамінний препарат. І якщо разом з вітерцем прилетіли і симптоми сезонної алергії або полінозу – нежить, чхання, сльозотеча, – а перед виходом на вулицю і за декілька днів до того симптомів застуди не було, знайте: з великою ймовірністю це, таки, поліноз.

Як захиститися від укусу кліща

Ну, добре, сезонна алергія це не про вас, скажете. І це дуже добре. Але це не відміняє запобіжних заходів, яких потрібно вжити проти кліщів. Особливо – навесні, коли дорослі особини та їх личинки просинаються після зимової сплячки. У цей час їм конче необхідна кров жертв, щоб продовжити своє життя. Щоб не стати ласим шматком для кліща, вдягайте одяг з довгим рукавом та штани. Взуття також має бути закритим. Попри розповсюджену думку про те, що кліщі живуть на деревах, практика показує, що місця їх існування – то висока трава та кущі. Особливо – у підліску та обабіч лісових доріжок. А захищатись від кліщів варто, насамперед, через ризик перенесення ними запалення головного мозку – енцефаліту. Але кліщі здатні переносити й інші інфекційні хвороби, зокрема, хворобу Лайма.

Ще, віддавшись романтиці єднання з природою, не варто годувати голубів із рук. На них теж живе кліщ. Голубиний або раковинний. Його укус здатен викликати анафілаксію. Причому, нічну. І в світі зафіксовано вже близько 30 випадків цієї нової хвороби. До речі, такі ж кліщі оселяються у будинках, горище та дах яких облюбували голуби. І якщо не закрити шпарини, через які вони можуть проникнути на вашу територію, такі кліщі можуть укусити вас і вдома.

Захищаєтесь від комарів? Не пийте пива

Від комарів, окрім закритого одягу, традиційно допоможуть репеленти. Але й їх потрібно підбирати з урахуванням вашої реакції на них. Адже, приміром, дим від протикомариних спіралей, що горять, може стати тригером астми. А засоби, що наносяться на шкіру – чинниками подразнюючого або алергічного контактного дерматиту. Тому шкіру краще, все ж таки, прикривати. І, якщо знаєте, що відпочинок затягнеться до вечора, обирати місця подалі від водойм.

А ще не треба пити багато пива, заїдаючи шашлик. Адже алкоголь у крові потенційної жертви збуджує комарів, і вони з більшою ймовірністю оберуть вас, ніж вашого сусіда, якщо ви випередите його за кількістю випитих келихів.

Ще комарам подобається ласувати кров’ю спортсменів після пробіжки чи іншого фізичного навантаження, вагітних жінок, людей з надмірною вагою та з першою групою крові. Тож, якщо ви належите до однієї з цих категорій, плануйте свій захист від комарів особливо ретельно.

Адже крім того, що укуси комарів можуть викликати токсичні чи алергічні реакції, вони здатні стати причиною філяріозу. Хвороби, яка спричиняється круглими червами, що живуть під шкірою або в лімфатичній системі. Їх переносять комарі. І через зміну клімату в Україні випадки філяріозу зустрічаються все частіше.

Бджола: головне не проковтнути

Так само важливо берегтися від укусів бджіл, ос і шершнів. Їх отрута здатна викликати анафілаксію – потенційно небезпечну для життя реакцію. Тому, якщо ви помічали, що після укусу однією з цих комах вражене місце набрякає, та ще й сильно – ви у зоні ризику анафілаксії. І системні реакції, однією з яких якраз і є анафілаксія, можуть розвиватись навіть через 2 години, а той  3 тижні після ураження комахою. Відтак, намагайтеся не сідати неподалік полів з рослинами, що запилюються бджолами. А якщо бджола або оса прилетіли – не їсти солодких фруктів чи інших солодощів, щоб не проковтнути комаху. Інакше, і так часто буває, вона вжалить вас зсередини – у слизову рота. І тоді ймовірність розвитку набряку, від якого потенційно можуть бути перекритими дихальні шляхи, буде набагато вищою.

Що покласти в аптечку

Відтак, якщо ви знаєте про ймовірність виникнення цих та інших небезпек, не завадить вийти на природу із арсеналом певних ліків.

Це, як ми вже згадували, мають бути антигістамінні препарати. Вони, потенційно, можуть прибрати і симптоми полінозу, і свербіж від укусів комах. Втім, шкірні симптоми більш ефективно усунуть спеціальні мазі або гелі, розроблені для усунення симптомів від укусів комах.
Третім, важливим складником аптечки, повинні стати засоби проти саден, подряпин та порізів.

Якщо вирушаєте у похід надовго або вас очікує застілля під відкритим небом, не завадить мати у своєму арсеналі засоби проти кишкових розладів та інфекцій.

При тривалому поході у ліс з палатками чи у гори, не завадить мати жарознижуючі, протизапальні засоби, а також краплі до носа, вух та очей.

Якщо вийшли до озера і плануєте засмагати, візьміть із собою й засіб для профілактики та усунення сонячних опіків.

А у разі, коли у вас вже були напади анафілаксії – важкої алергічної реакції, яка може бути проявом харчової алергії та гіперчутливості до укусів комах, у вашій аптечці повинен з’явитись дозатор адреналіну. Після консультації з лікарем.

 

Джерела інформації:
1. https://allergy.org.ua/alerhiia-na-ukusy-komara/

2. https://allergy.org.ua/alerhiia-na-ukusy-krovossalnykh-komakh/

3. https://allergy.org.ua/ukusi-bdzhil-ne-zavzhdi-alergija/

4. https://allergy.org.ua/ru/planyruete-otdykh-ne-zabudte-vziat-v-puteshestvye-aptechku/

 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!