Актуальність питання вакцинації від грипу

Хоча пошук захисту від коронавірусної хвороби COVID-19 на деякий час перекрив у Інтернет-просторі інформацію про щеплення щодо інших хвороб, про них не потрібно забувати. Зокрема, на грип щороку у світі можуть хворіти близько мільярда людей. З них у приблизно 3-5 мільйонів хвороба протікає важко. А сотні тисяч випадків (орієнтовно 250-650 тисяч) закінчуються летально. Попередити їх може важлива для людства вакцинація від грипу.

Летальність, спричинена цим вірусом, залежить, в тому числі, і від конкретних штамів збудника, які можуть змінюватися кожного сезону.

Наприклад, в Україні у холодний сезон 2018-2019 років захворіло близько 5,4 мільйона людей, а летальними були 65 випадків. Тоді як у 2009 році в країні померло від грипу більше тисячі людей.

Щеплення – один з найоптимальніших способів захиститися від грипу та його можливих ускладнень: вакцинація знижує ризик заразитися грипом на понад 60 %.

Щоправда, в рідкісних випадках введення вакцини може викликати певні ускладнення. Але фахівці переконують: важкі реакції у вигляді анафілаксії рідкісні і складають близько 1,35 випадки на мільйон доз. А реакції легкого та середнього ступенів важкості, яких більшість, навряд чи можна назвати суттєвими, порівняно з ускладненнями, до яких може призвести сам грип.

Причини алергії на вакцину від грипу

Більшість вакцин проти грипу сьогодні вирощуються на основі яєчних ембріонів і, отже, містять невелику кількість яєчного білка, який називається овальбуміном.

Незважаючи на те, що не всі виробники розкривають кількість овальбуміну у своїх вакцинах, ті, хто робив це з 2011-12 по 2014-15 роки, повідомляли про максимальну кількість ≤1 мкг / 0,5 мл на ін’єкційну дозу від грипу та 0,24 мкг / 0,2 мл для назальної вакцини.

До останнього часу наявність яєчного білку вважалась однією з головних пересторог для вакцинації, адже від алергії на яйця потерпає приблизно 1,3% дітей та 0,2% дорослих у світі.

Втім, у дослідженні Vataline Safety Datalink, в ході якого зареєстровано 10 випадків анафілаксії після введення понад 7,4 мільйона доз інактивованої тривалентної (IIV3)вакцини проти грипу, дослідники виявили, що більшість з цих реакцій не була пов'язана з яєчним білком у вакцині.

Тобто, це дослідження не виключає ймовірність важкої реакції на вакцину від грипу через курячий білок, але заявляє про те, що така вірогідність надзвичайно низька і не вища ніж вірогідність виникнення реакцій через інші компоненти.

Іншими причинами алергічної реакції на щеплення від грипу можуть бути консерванти, стабілізатори, латекс (як правило, контакт з ним виникає при безпосередньому введенні вакцини).

Так, наприклад, консервант на основі ртуті, який називається тимеросал, використовується в деяких багатодозових флаконах вакцини проти грипу. Він використовується для запобігання росту бактерій та інших мікробів.

З одного боку наявність цієї речовини у вакцинах вважається безпечною, з іншої – американські профільні медичні відомства (Служба охорони здоров'я США та Американська академія педіатрії) закликали видалити тимерозал з вакцин для немовлят. Втім, існують і вакцини від грипу, які його не містять.

Симптоми алергії на вакцину від грипу

Не усі реакції на щеплення від грипу є алергією. Досить часто розвиваються інші симптоми, які відносять до побічних не алергічних наслідків вакцинації.

Поширені побічні ефекти внаслідок вакцинації від грипу включають:

 • біль, набряк або почервоніння в місці ін’єкції
 • незначна лихоманка
 • невеликі болі в тілі
 • головний біль
 • нудота
 • нежить, кашель- у випадку введення вакцини у вигляді крапель.

Більшість з таких побічних симптомів, як правило, минає самостійно через один-два дні.

Одним із рідкісних побічних наслідків, який іноді виникає внаслідок вакцинації від грипу, є синдром Гійєна-Барре (GBS або ГБС). Це аутоімунний розлад, що спричиняє ураження нервової системи та частіше зустрічається після захворювання на грип, ніж після вакцинації проти нього. Також GBS не асоціюється з вакциною у вигляді назального спрею.

Деякі дослідження оцінювали ризик виникнення ГБС після вакцинації як менше 1 або 2 випадків на один мільйон вакцинованих людей.

GBS, як правило, починається зі слабкості, болю або поколювання в стопах або ногах (особливо – у дітей).

Також при GBS можуть спостерігатися:

 • втрата координації 
 • проблеми з мовленням, ковтанням або жуванням
 • важкість контролю очних м’язів
 • проблеми із зором
 • утруднене дихання
 • нерегулярне серцебиття
 • проблеми з травленням
 • неможливість контролювати сечовипускання.

Більшість хворих з GBS повністю одужують. Втім, цей процес може зайняти досить тривалий час. А в деяких випадках GBS може спричинити постійну м’язову слабкість або параліч.

Важливі моменти під час вакцинації

Щодо алергічних реакцій, то у випадку з введенням вакцин потрібно знати наступні кілька моментів:

Зокрема, чи не найголовніше, це те, що більшість важких алергічних реакцій, та ж анафілаксія, як правило, розвивається одразу (протягом 30 хвилин) або протягом 2 годин після щеплення. Саме тому, якщо є ризик її виникнення, важливо, принаймні, 30 хвилин після щеплення не залишати медичний заклад і перебувати під наглядом медиків.

Основні ознаки анафілаксії:

 • висип або кропив’янка
 • задишка
 • хрипи
 • прискорене серцебиття
 • нудота і блювота
 • набряк губ, обличчя, язика або горла
 • запаморочення, непритомність
 • млявість
 • відчуття приреченості.

Якщо при анафілаксії не надати допомогу негайно, може розвинутися шок, кома, задуха, серцева або дихальна недостатність та смерть.

Як уже зазначалось, анафілаксія внаслідок вакцинації виникає зрідка.

Якщо важка реакція все ж сталася, потрібно мати на увазі, що вона може повторитися протягом 12 годин. Це називається двофазною анафілаксією.

Та куди частішими є відносно легкі реакції, які не несуть загрози життю.

Такі реакції часто виникають із запізненням. Тобто цілком можуть проявитися і наступного після щеплення дня.

Поява невеликої висипки в місці введення ін’єкції не вважається серйозною алергічною реакцією. А хворобливість у місці уколу має самостійно минути протягом одного- двох днів.

Вакцинуватися від грипу чи ні?

На сьогодні існують такі рекомендації, щодо вакцинації від грипу.

 • Щеплення дозволяється вагітним жінкам, але забороняється дітям перших 6 місяців життя.
 • Люди з алергією на яйце можуть отримувати вакцини проти грипу, перебуваючи під наглядом медиків протягом 30 хвилин після щеплення. 
 • Людина, яка раніше перенесла важку алергічну реакцію на щеплення від грипу, незалежно від того, який саме її компонент міг спровокувати реакцію, не повинна повторно робити щеплення проти грипу.
 • Якщо в людини виникав синдром Гійєна-Барре після введення вакцини, для прийняття рішення про нове щеплення потрібно проконсультуватися з лікарем.
 • На світовому ринку вже є вакцини від грипу, повністю позбавлені компонентів яєць.

 

Джерела інформації:

1.https://www.verywellhealth.com/allergic-reaction-to-the-flu-vaccine-4112324

2.https://www.cdc.gov/flu/prevent/egg-allergies.htm

3.https://www.cdc.gov/flu/prevent/general.htm

4. https://www.healthline.com/health/flu-shot-side-effects

5.https://www.webmd.com/vaccines/qa/what-are-signs-of-severe-allergic-reaction-to-influenza-vaccine

6.https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/egg-allergy-and-the-flu-vaccine

7.https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/swine-flu/expert-answers/flu-vaccine-egg-allergy/faq-20057773

8.https://www.allergy.org.au/patients/food-allergy/egg-allergy-flu-vaccine

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!