Як виглядають невидимі кровососи?

Якщо ви вирішили прогулятись на світанку або влаштувати вечірку літнім вечором, будьте на сторожі. Саме в цей період повітря може бути наповнене не лише свіжим озоном, але й мініатюрними вампірами – мошками.

На даний час існує декілька типів цих кусючих паразитів. Перерахуємо основні з них.

Сімейство Ceratopogonidae

В залежності від поведінки, їх називають панками, невидимками, піщаними мошками та «летючими зубами». Голодні мошки мають сіруватий відтінок, а після кривавої трапези стають червонястими. Їх розмір складає всього 1-3 мм. Тому помітити потенційного ворога неозброєним оком практично неможливо. Кусючі мошки мають шість ніг та два крила, котрі розташовані у вигляді букви V. Харчуються комахи рано вранці та пізно ввечері, але в безвітряну негожу днину можуть нападати цілими зграями навіть опівдні. Неприємні симптоми починають відчуватись приблизно через 30 хвилин після укусу. Свербіж та печіння виникають через потрапляння в кров антикоагулянтів, які комахи вприскують в ранку разом з власною слиною. Саме цей вид мошок передає вірус блютанга вівцям, коням та іншим представникам великої рогатої худоби.

Піщані мухи (сімейство Psychodidae)

Дорослі піщанки мають золотистий або коричневий колір, мініатюрний розмір, горбате тільце та довгі стрункі ноги. Піщані мухи не люблять літати, тому у вітряну погоду вірогідність їх укусів різко падає. Але якщо вже паразити вирішать атакувати свою жертву до кінця – біди не оминути. Адже саме цей вид передає такі небезпечні хвороби, як лихоманку та вісцеральний лейшманіоз. Втім, ареалом розповсюдження цих мух поки що є лише тропічні країни.

Чорні мошки

Даний вид також називають буйволовими або індичими комахами. Мають довжину 1-4 мм і блискуче чорне тільце. Ноги й вусики у них короткі. Нападають зграями, кусають, як правило, в голову. Ранки спочатку не болять, зате сильно кровоточать. Типові симптоми укусів чорних мошок: свербіж, печіння, ураження шкіри, лихоманка, та величезні криваві плями у місці укусу. Ці симптоми можуть зберігатися протягом кількох днів. Нападають на людей, тварин, диких ссавців та птахів. Не бояться вітру і літають на великі відстані. В Україні захворювань, котрі передаються чорними мошками немає, а от в тропічних країнах після укусу можна захворіти онхоцеркозом або річковою сліпотою.

Як кусають мошки і навіщо вони це роблять?

Невидимі вампіри нападають, як правило, зграями, розриваючи шкіру спеціально прилаштованим для укусів ротовим апаратом. Кров живих істот потрібна лише самкам для нормального виношування запліднених яєць. Самці харчуються нектаром рослин.

Присмоктуються паразити лише до відкритих ділянок шкіри, вприскуючи в ранку антикоагулянти, котрі зупиняють згортання крові.

Симптоми, спричинені укусами мошок

Відразу після укусу на тілі з’являються невеличкі шишки, які викликають свербіж та печію. Як правило, ранки невеликі за розміром, червоні і болючі. Алергічна реакція виникає на антикоагулянти, котрі мошки вприскують в кров.

В деяких випадках комахи можуть виступати як переносники інфекцій, адже вони не гребують ні мертвими тваринами, ні зіпсованою, гнилою їжею. У випадку інфікування червоні цяточки укусу перетворяться в прозорі пухирі, наповнені гноєм. Якщо їх не лікувати, можна підхопити будь-яке з вищезгаданих інфекційних чи паразитарних захворювань. Тому при появі гною слід негайно звернутись до лікаря, котрий припише системні антибіотики та порекомендує антисептичний крем.

Профілактика укусів мошок

Щоб попередити укуси мошок, слід дотримуватись наступних правил:

 • Уникайте стоячої води: крилаті вампіри часто зустрічаються біля боліт, ставків та струмків. Намагайтесь, по можливості, якомога рідше бувати в таких місцях та не влаштовуйте штучних озер та басейнів поблизу будинку.
 • Носіть закритий одяг: мошки найчастіше кусають в обличчя, тому їх легко відігнати. Але якщо будуть відкритими руки та ноги – боротьба з невидимим ворогом закінчиться фіаско.
 •  Використовуйте засоби від комах. Спочатку змажте відкриті ділянки тіла сонцезахисним кремом, а потім нанесіть репелент. Якщо ви віддаєте перевагу більш натуральним засобам, використовуйте масло лимонного евкаліпта.
 • Носіть одяг пастельних відтінків. Деякі види мошок реагують на темний або блакитний одяг. Тому на прогулянку в сутінках варто одягати щось нейтральне.
 • Не забувайте про взуття. Воно обов’язково має бути закритим. Це захистить нижню частину ніг від укусів.
 • Встановіть москітну сітку на вікна та увімкніть вентилятор. Це найкращий спосіб не пустити кровососа у ваш дім. В період найбільшої активності мошок, москітну сітку слід обробити спеціальними інсектицидами, запах яких відлякуватиме не лише мошок, але й інших комах.
 • Ретельно скошуйте газони та не висаджуйте густу рослинність навколо будинку. Це також захистить домівку від непроханих гостей.
 • Не займайтесь садівництвом або поливом рослин ввечері та рано вранці.
 • Уникайте ароматизованих продуктів. Шампуні та духи з приємним запахом привертають увагу не лише осіб протилежної статі, але й невидимих вампірів.

Лікування укусів мошок

Місцеві укуси лікуються в домашніх умовах. Для цього знадобиться мило, вода та антисептик, щоб очистити ранки та мінімізувати вірогідність бактеріальної інфекції. Можна скористатись кортикостероїдним кремом, яким слід ретельно змазувати місця укусів допоки вони не загояться.

Як уже згадувалось, основною ознакою розвитку бактеріальної інфекції є поява наповнених гноєм пухирців, котрі з’явились в місці укусу. Тут вже без антибіотиків і лікарського втручання не обійтись. Звертатись за медичною допомогою потрібно і при виникненні серйозної алергічної реакції – анафілаксії, яка супроводжується наступними симптомами:

 • набряк в горлі;
 • проблеми з диханням;
 • набряки будь-якої частини тіла.

За цих ознак потрібно негайно викликати швидку або, за наявності, вводити адреналін. 

Джерела інформації:

 

1. https://www.mosquitomagnet.com/advice/mosquito-info/biting-insect-library/midges

2. https://www.pushdoctor.co.uk/what-we-treat/insect-bites-stings/gnat-bites

3. https://www.orkin.com/flies/gnats/bites

4. https://www.healthline.com/health/gnat-bites#treatment

 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!