Небезпечність кліщів

З появою тепла і до перших морозів лікарям-інфекціоністам не доводиться нудьгувати, адже саме цей період уславлений не лише веселими пікніками, але й зверненнями громадян з приводу укусів кліщів. А в результаті – інфекційними захворюваннями та болючим і довготривалим лікуванням.

В чому підступність паразитів?

Своїми домівками кліщі обирають найкращі місця на відкритій природі. Вони селяться в траві, на деревах, а восени навіть у купах листя. В якості жертви вибирають людей та їх четвероногих друзів. В деяких випадках укуси кліщів не лише зовсім не болючі, але й не шкідливі. Напившись крові, через декілька днів паразит відпадає сам по собі. Але досить часто зустріч з поганцем закінчується алергією, хворобою Лайма чи лихоманкою Скелястих гір.

Як виглядають "вампіри"?

Кліщі відносяться до розряду павукоподібних і мають вісім лап. Їх розмір залежить від віку та насиченості кров’ю. Паразит може бути величиною з голівку булавки, а може дорости до розміру стирачки для олівців. Колір кліща залежить від його виду. Він буває або червоно-коричневим, або чорним. Після того як «вампір» наситився кров’ю господаря, він міняє відтінок на зеленувато-синій.

Як розпізнати укус?

На відміну від комах, після укусу кліщ нікуди не дівається. Він облюбовує собі місце на людському тілі, засовує туди голову і починає смоктати кров протягом декількох днів або й тижнів. При цьому людина не відчуває жодного дискомфорту в місці укусу. Побачити кліща теж буває проблематично. Адже спочатку він зовсім мініатюрний і схожий на цяточку болота або маленьку родинку. Але через кілька днів годування він почне набухати і тоді помітити його буде простіше.

У випадку чутливості, в місці укусу може утворитись невелика червона шишка, а при алергічній реакції з’явиться ще й висипання.

Як правило, для укусу кліщі вибирають теплі, вологі або волосисті місця нашого тіла. А саме:

 • Голову;
 • Шкіру за вухами;
 • Пахви;
 • Пах;
 • Шкіру між пальцями рук чи ніг.

Симптоми укусу кліща

Навіть за відсутності алергічної реакції при укусі кліща виникають наступні симптоми:

 • Невеличка тверда шишка в місці укусу;
 • Больові відчуття при натисканні;
 • Почервоніння;
 • Припухлість.

На відміну від укусів інших паразитів, кліщова ранка не має рідини або гною.

Якщо паразит провокує інфекційне захворювання, з’являються симптоми, схожі на симптоми грипу. А саме:

 • Ломота в тілі;
 • Лихоманка;
 • Слабкість;
 • Озноб;
 • Головний біль.

Хвороби, які виникають при укусі кліща

Більшість ознак інфекційних хвороб, викликаних укусом кліща, виявляються протягом кількох днів або навіть тижнів. Тому важливо відразу після того, як знайшли на своєму тілі паразита, негайно звернутись до лікаря.

Якщо цього не зробити, ви ризикуєте захворіти на:

 • Енцефаліт
 • Плямисту лихоманку;
 • Туляремію;
 • Ерліхіоз;
 • Хворобу Лайма;
 • Колорадську кліщову лихоманку та інші трансмісійні хвороби.

 

У нашій місцевості останнім часом почастішали випадки хвороби Лайма, яка може призводити до дегенеративних змін нервової системи.

Чим раніше ви розпочнете лікування, тим краще. Наприклад, такі недуги, як хвороба Лайма або плямиста лихоманка, краще лікувати ще до появи симптомів, інакше наслідки можуть бути непередбачуваними.

Профілактика укусів кліщів

Щоб уникнути складного і довготривалого лікування, слід уникати укусів кліщів та виконувати наступні правила:

 1. На прогулянку в ліс та на галявину краще одягати штани та сорочки з довгим рукавом;
 2. Ходити краще по центру стежки;
 3. Використовувати засіб від кліщів, котрий має в своєму складі не менше 20% ДЕТА (найпопулярнішого компоненту хімічних речовин для відлякування членистоногих).
 4. Обробити одяг та спорядження перметрином;
 5. Відразу після прогулянки прийняти душ або ванну;
 6. Після того як побували в місцях, де можуть бути кліщі, уважно обстежте шкіру. Особливо – під пахвами, за вухами, під колінами, між ногами та у волоссі.

 

Для зараження вашого тіла хвороботворними бактеріями, які він переносить, кліщу знадобиться 24 години. Тому чим раніше ви його виявите, тим меншим буде ризик розвитку хвороби.

Лікування укусів кліщів

При виявленні кліща на шкірі, виконайте наступні дії:

 1. Ні в якому разі не торкайтесь його руками. Щоб вийняти паразита, краще скористатись пінцетом. Не слід його скручувати або стискати. Найкраще видаляти кровопивцю у травматологічному або хірургічному кабінеті.
 2. Зберігайте павукоподібного в герметичній тарі. Це допоможе вашому лікарю перевірити, чи не є він переносником інфекційних хвороб;
 3. Вимийте руки і місце укусу з милом, щоб позбавитись слини кліща.
 4. Якщо тварина заразна, лікар призначить вам курс антибіотиків, який слід обов’язково пройти.

Навіть якщо ви вчасно звернулись до лікаря і позбулись кліща, слід слідкувати за місцем укусу. Якщо червонясті плями не минають кілька тижнів, це може свідчити про розвиток такого захворювання, як хвороба Лайма. Вона ще називається Лайм-борреліозом або мігруючою еритемою. Почервоніння може зменшитись, але це не означає, що настало одужання. За відсутності лікування, хвороба може набути хронічного характеру, тобто уразити нервову систему, суглоби та серце. На ранній стадії краще пропити антибіотики, так як вакцина для попередження даної недуги ще не винайдена.

 

Джерела інформації

 1. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/is-that-a-tick-bite#3
 2. https://www.healthline.com/health/tick-bites
 3. crbsasovo.ru/deti/361-ostorozhno-kleshchi-2.html

 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!