Чим небезпечні ці кровоссальні "вампіри"?

Якщо ви збираєтесь відпочити на річці, біля озера, або прогулятись лісом у теплу літню днину, слід бути насторожі, адже саме в цих місцях знаходяться території гніздування ґедзів.

Ґедзь або схожий на нього сліпень – досить підступна комаха, котра не просто боляче кусається, але й може переносити такі захворювання, як кліщовий енцефаліт, сибірська виразка, поліомієліт та інші.

Крім того, самиці даного виду при укусі вприскують в кров личинки африканського очного черва, котрий може спричинити важку форму кон’юнктивіту і навіть призвести до сліпоти. Але, на щастя, ця хвороба зустрічається лише у Центральній Африці.

Де живуть і чим харчуються булькатоокі кровососи?

Ґедзі – одні з найдревніших комах світу. Ареалом їх проживання можуть бути ліси, луки, степи і навіть пустелі. Але, як уже згадувалось раніше, найбільше вони полюбляють прісноводні водойми, адже саме тут розвиваються їх личинки.

Зовні ґедзі нагадують велетенських мух чорного кольору зі смугастою груддю та чорним животом. Але найбільше вражають їх очі – непропорційно великі з металевим блиском, а також темними поперечними смугами та плямами.

Як і в усіх кусючих комах, кров’ю живляться лише запліднені самки. Кров жертви їм потрібна для підтримання життєвого циклу майбутнього потомства. За кілька хвилин майбутня матуся може випити близько 200 мл крові. Це більше, ніж важить вона сама. Рот самців пристосований для живлення лише нектаром рослин, тому живих істот вони не зачіпають.

Щоб випити якомога більше крові, самка виділяє спеціальні речовини, які зупиняють витікання рідини в місці проколу шкіри. Тому традиційна китайська медицина спеціально використовує ґедзів, щоб зупинити кровотечу.

Найбільшу активність комахи виявляють в теплу літню днину. Особливо, коли спека поєднується з вітром або грозою. Нападають на все, що рухається: коней, собак, корів, людей і навіть – поїзди та машини.

Як виявити укус ґедзя?

Даний вид вампірів один із найнахабніших в світі. Якщо вже він присмокчиться до відкритої ділянки шкіри, то відігнати його просто нереально. Або ви його вбиваєте, або він робить свою чорну справу до кінця.

Місце укусу виглядає наступним чином:

 • Воно схоже на рубець чи поріз;
 • Ротовий апарат комахи нагадує ножиці, і тому ранка дуже глибока;
 • Після укусу кров відразу згортається і не витікає;
 • Велетенська муха прикріплюється до шкіри за допомогою маленьких гачків, розташованих навколо її ротового апарату;
 • Місце жалення має червоний колір і оточено пухирями або висипом, що нагадує кропив’янку.

Відразу після укусу жертва відчуває сильний біль та загальну слабкість.

Інфікування ранки може відбуватись не відразу. Тому варто слідкувати за тим, аби з неї не витікав гній чи сочевиця. Про наявність інфекції також може свідчити посилення болю та збільшення набряку. При будь-яких побічних реакціях слід негайно звернутись до лікаря.

Симптоми алергії на укус ґедзя

Головною побічною реакцією є алергія на укус ґедзя. При її виникненні, людина відчуває наступні симптоми:

 • запаморочення;
 • хрипи;
 • набряки очей та губ.

Анафілаксія виникає зрідка, але потребує негайного медичного втручання.

Ознаки даної реакції наступні:

 • набряк язика та горла;
 • різке збільшення розмірів обличчя, губ, рук або ніг, в залежності від місця укусу;
 • нудота, блювання або діарея;
 • зниження тиску;
 • утруднене дихання та ковтання.

В даному випадку потрібна термінова ін’єкція адреналіну.

Профілактика укусів ґедзів та сліпнів

Місця проживання сліпнів вам вже відомі, але якщо дуже хочеться подихати лісним повітрям або охолодитись в озері чи річці, слід виконувати наступні правила:

 1. Носити закритий одяг;
 2. Не знімати взуття;
 3. Уникати прогулянок по високій траві;
 4. Не виглядати і не пахнути, мов яскрава квітка;
 5. Перш, ніж пірнути у воду, уважно оглянути територію на предмет гніздування ґедзів;
 6. Використовувати репеленти, до складу яких входить 50% диетилтолуаміду (ДЭТА).

Лікування укусів ґедзів

При укусі ґедзя призначають таке ж лікування, як і при укусах інших кровоссальних комах. А саме:

 • не розчухувати рану, аби уникнути зараження;
 • очищувати місце укусу водою з милом. при цьому слід використовувати чисту тканину чи вату. якщо їх не знайдеться під рукою, можна обробити ранку чистим зім’ятим подорожником, соком кульбаби або цибулі;
 • на 10 хвилин прикласти холодний компрес або пакет з льодом;
 • прийняти антигістамінні препарати.

Ґедзь не залишає після себе жала, котре потрібно витягнути, але, на відміну від укусів інших комах, ці «вампіри» найбільше травмують шкіру, через що важко уникнути зараження. Тому дуже важливо вчасно звернутись до лікаря аби він прописав необхідне лікування.

 

Джерела інформації:
1.https://uk.wikipedia.org/wiki/Chrysops

2.https://www.medicalnewstoday.com/articles/313714

3.https://www.healthline.com/health/outdoor-health/horse-fly-bite#prevention

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!