Що таке алергія та механізм її виникнення

Алергія, за оціночними даними, вражає не менше третини населення Європи, в тому числі – України. Причинами стрімкого поширення цієї недуги вважається різка зміна довкілля, що відбулася у минулі 100-200 років. З’явилося багато нових речовин, що нас оточують, до яких повинна призвичаїтись наша імунна система, а ми самі живемо все далі від природи. Відтак, наш організм мститься нам збоями в роботі імунної системи та виникненням різних типів алергій.

Алергія – це реакція організму на речовину, яку він вважає небезпечним агентом. Хоча, насправді, така речовина, як правило, абсолютно нешкідлива. Це може бути пилок рослин, пилові кліщі, їжа, латекс, метали та ін.

Речовини, що викликають таку реакцію імунної системи та наступні за нею симптоми, називаються алергенами.

Якщо ви схильні до алергії, при першому ж контакті з алергеном (наприклад, пилком) ваш організм починає виробляти антитіла (специфічні IgE). Їх завдання – знаходити алергени і блокувати їх в організмі. І, за наступного контакту із алергеном, ці антитіла провокують виділення медіаторів запалення. Один з них, що виділяється у цій ситуації найчастіше, називається гістаміном. Саме він і викликає більшість алергічних симптомів. Щоб знати, які з них заважають жити саме вам, читайте далі.

Поліноз та цілоричний алергічний риніт

Сезонний алергічний риніт або поліноз – це алергічна реакція на пилок рослин. Він викликає запалення і набряк слизової оболонки носа и захисної тканини очей (кон’юнктиви).

До переліку симптомів входить чхання, закладеність носа, а також свербіж очей, носа та рота. Часто хворі скаржаться на сльозотечу.

Усунути ці симптоми можна за допомогою безрецептурних та рецептурних антигістамінних препаратів, антилейкотриєнів, назальних стероїдів.

У деяких людей пилок викликає симптоми алергічної астми (хрипи, задуху, кашель або стискання в грудях). При сильних її проявах допоможуть молекулярні біологічні препарати.

Зменшити симптоми можна лише уникненням контакту з пилком.

Залишайтесь вдома, коли його кількість занадто велика. Зачиніть вікна та включіть кондиціонер, в якому потрібно часто змінювати фільтри.

Лікуванням цього та деяких наступних видів алергій може стати алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ).

Цілорічний алергічний риніт - це, фактично, побутова алергія, яка викликає ться інгаляційними алергенами. Тими, що ми їх вдихаємо із повітрям приміщень.

Пилові кліщі

Це мікроскопічні організми, котрі знаходяться в пилюці і волокнах тканин, таких, як подушки, матраци, килими та шпалери. Пилові кліщі швидко розмножуються в теплих і вологих місцях.

Симптоми алергії на кліщів дуже схожі до симптомів алергії на пилок. Втім, вони тривають не у період цвітіння, а цілий рік – при контакті з алергеном.

Для усунення контакту з алергеном слід використовувати спеціальні герметичні пластикові або поліуретанові чохли, які одягаються на подушки та матраци. Позбавтесь будь-яких килимів або регулярно очищуйте їх за допомогою пилососа з НЕРА-фільтром.

Лікування призначають для контролю симптомів з боку носа, очей та грудної клітини.

АСІТ може бути рекомендована, якщо ви не можете позбутись кліщів або в тому випадку, коли ліки від алергії не допомагають.

Пліснява, лупа тварин та латекс

Пліснява - це мікроскопічні гриби (наприклад, пеніцил) зі спорами, котрі, як і пилок, знаходяться в повітрі.

Пліснява – частий тригер алергії. Її можна знайти в приміщеннях з підвищеною вологістю, таких, як підвал, кухня, ванна, а також на природі – в траві, купі листя, сіні або під їстівними грибами. Рівні спор грибів сягають піку в жарку, вологу погоду.

Лікування таке ж, як і в двох перших випадках.

Лупа тварин

Алергічні реакції можуть бути викликані і білками лупи (епітелію) або слини домашніх тварин. Причому, гіпоалергенних порід собак чи котів просто не існує. Адже джерелом алергенів є саме лусочки відмерлої шкіри тварин.

Якщо ви не можете розлучитись з четвероногим другом, не пускайте його в спальню, використовуйте очищувачі повітря з НЕРА-фільтрацією і купайте свого улюбленця. Але це потрібно робити з частотою, яку радить ветеринар.

Латекс

Алергія на нього виникає лише у випадку багаторазового контакту із відповідними виробами.

Це, зокрема, гумові рукавички для прибирання будинку або для хірургічного втручання. ДО цього ж переліку належать й презервативи.

При алергії на латекс спостерігаються наступні симптоми:

 • Шкірні висипання;
 • Кропив’янка;
 • Сльозотеча;
 • Хрипи або свербіж шкіри.

Симптоми алергії можуть бути незначними. Наприклад, почервоніння шкіри та свербіж. Більш серйозні реакції виникають при контакті латексу зі слизовими оболонками. Наприклад, під час операції, стоматологічного або гінекологічного огляду.

Лікування подібних реакцій починається з усунення контакту з латексом.

Харчова алергія

Розвивається, коли організм виробляє антитіла до певної їжі. Алергічна реакція виникає протягом декількох хвилин після вживання тих чи інших продуктів. Інколи може виникнути й небезпечна анафілактична реакція. Вона потребує негайного медичного втручання.

У дорослих найбільш поширеними чинниками харчової алергії є молюски, риба, арахіс та інші горіхи. У дітей до цього переліку входять яйця, молоко, соя, пшениця, а також ті ж молюски, арахіс та деревні горіхи.

При харчовій алергії людина відчуває наступні симптоми:

 • Свербіж;
 • Кропив’янку;
 • Нудоту;
 • Блювання;
 • Діарею;
 • Утруднене дихання;
 • Набряк навколо рота.

Головним методом лікування є виключення з раціону небезпечних продуктів. Якщо у вас або у вашої дитини діагностовано харчову алергію, лікар може прописати ін’єкційний адреналін, з метою запобігання анафілактичної реакції. Вона може статись, якщо ви випадково з’їли заборонений продукт.

На даний момент існують нові методи лікування алергії на арахіс, котрі називаються пероральною імунотерапією.

Реакція на отруту комах (укуси)

Якщо вас вжалила бджола, нормальна реакція – біль, набряк та почервоніння навколо місця укусу. Велика місцева реакція включає набряк, який виходить далеко за межі знаходження жала. Це, наприклад, якщо комаха вкусила у кісточку, а розпухла вся нога.

Найбільш серйозна реакція на укус також може бути анафілактичною. Вона потребує негайної медичної допомоги, зокрема, введення адреналіну. Робити його ін’єкцію та телефонувати до швидкої потрібно за наявності наступних симптомів:

 • Утруднене дихання;
 • Генералізована кропив’янка;
 • Набряк обличчя, горла або рота;
 • Свистяче дихання або утруднене ковтання;
 • Тривога;
 • Прискорений пульс;
 • Запаморочення або різке зниження тиску.

Якщо алергічна реакція на укус вже спостерігалася у вас, це означає, що ви сенсибілізовані до отрути комахи. Тобто, її повторний напад викличе аналогічну реакцію.

Рівень антитіл до отрути комах можна визначити за допомогою молекулярного тесту на алергію або прик-тесту. У випадку підтвердження алергії на отруту рекомендується курс АІТ. Він значно понизить вірогідність того, що повторний укус викличе у вас серйозну реакцію.

Алергічний контактний дерматит та алергія на ліки

Має іншу природу, ніж IgE-опосередковані алергічні реакції, описані вище. Виникнення цього типу алергії часто залучає клітинну відповідь організму. І розвивається вона повільніше. Часто – впродовж декілька діб. Виникає названа хвороба при контакті із різноманітними факторами довкілля. Найчастіше – з металами, зокрема, нікелем. А також з латексом та іншими хімічними речовинами, в тому числі – побутовими. До цього переліку входять мийні засоби, мило, побутова хімія, фарби для волосся, гель-лак та інші засоби із хімічними компонентами.

Алергія на ліки

Також має складний механізм розвитку із залученням різних імунних механізмів. Їх, зазвичай, важко діагностувати, і вони важко піддаються лікуванню. Відтак головним тут стає уникнення контакту з алергеном.

Якими бувають симптоми алергії?

Щоб не сплутати алергію з будь-яким іншим захворюванням, пропонуємо ознайомитись з її основними симптомами.

Всі вони класифікуються, як легкі, середні та важкі.

 • Легкі реакції включають місцеві симптоми, котрі виникають лише на певних ділянках тіла. Це висипання, свербіж, сльозотеча, алергічний нежить. Легкі реакції не поширюються на інші органи.
 •  При помірних реакціях бувають задіяні різні частини тіла. Симптоми можуть включати свербіж, кропив’янку, набряки, а також утруднене дихання.
 • Важка алергічна реакція відома, як анафілаксія. Якщо не вжити негайних медичних заходів, вона може закінчитись смертю. Починається реакція раптово і зачіпає все тіло. Анафілаксія може початись з сильного свербіння очей або обличчя. Протягом декількох хвилин з’являються більш серйозні симптоми. Наприклад, набряк горла (котрий викликає проблеми з диханням та ковтанням), біль у животі, судоми, блювання, діарея, кропив’янка та ангіоневротичний набряк. Також може з’явитись запаморочення, оскільки анафілаксія викликає падіння артеріального тиску.

Діагностика та лікування алергії

Якщо ви думаєте, що у вас алергія, не чекайте поки симптоми минуть самі по собі. Якщо вони тривають більше двох тижнів, запишіться на прийом до лікаря-алерголога.

В клініці вам зроблять шкірні або молекулярні тести з метою виявлення причинних алергенів.

Шкірний прик-тест проводиться шляхом введення невеликої кількості алергену під шкіру. Якщо в місці уколу з’явиться почервоніння або набряк – значить саме цей алерген викликає реакцію.

Якщо шкірна проба не може бути проведена або причинні алергени визначити важко, то призначається аналіз крові. Даний тест оцінює кількість антитіл, котрі виробляються вашою імунною системою. Високий рівень антитіл підтверджує наявність алергії.

Лікування алергії

Незважаючи на те, що уникнення алергену є важливим підходом до лікування, як правило, воно не може повністю позбавити від алергії. Тому медики пропонують наступні лікарські засоби:

 • Антигістамінні, протинабрякові або їх комбінацію;
 • Носові кортикостероїдні та антигістамінні спреї та краплі.
 • Значно зменшують симптоми й ліки від астми, якщо вона має алергічну природу. До їх перелік входять:
 • Інгаляційні бронходилататори;
 • Інгаляційні стероїди;
 • Пероральні бронходилататори;
 • Пероральні антилейкотрієни.

Їх підібрати може, виключно, лікар.

Іншим варіантом зменшення концентрацій алергенів на слизових оболонках може бути зрошування або, що краще – промивання носа розчином солі.

Але найбільш ефективним методом лікування є АСІТ. Даний метод  спрямований на адаптацію організму людини до причинного алергену. Тобто, при ведення мінімальних доз алергену, організм людини поступово до нього звикає. В результаті, симптоми алергії зменшуються або зникають назавжди.

 

Джерела інформації:

 

 1. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8610-allergy-overview
 2. https://acaai.org/allergies/types
 3. https://www.aafa.org/types-of-allergies/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!