Карта поширення видів дерев та рослин

Із цвітінням тимофіївки пов’язаний так званий літній поліноз, що викликається пилком лугових та злакових трав ( у т.ч. грястиці, пирію, пшениці, жита, вівса, кукурудзи, кульбаби тощо).

Часто можливе виникнення перехресних алергічних реакцій на пилок злакових трав одного сімейства (наприклад, райграс, тимофіївка, тонконіг, овес, пшениця, жито, лисохвіст та ін.), а також на продукти, у складі яких присутні ці злаки: геркулес і крупи (овес, пшеницю, ячмінь та ін.), пшеничне борошно та вироби з нього (хліб, печиво, млинці, макаронні вироби), висівки, панірувальні сухарі, замінники кави на основі пшениці, пиво, віскі, пшеничну горілку, кукурудзу, сорго, сою, боби, арахіс. Пилок розноситься вітром або переноситься комахами на великі відстані. Навіть якщо людина ніколи в житті не страждала на алергію, це все -одно не гарантує 100% безпеки від алергічних захворювань. Відповідний ген в організмі може активізуватися у будь-який момент під впливом стресу, перенесених інфекційних захворювань або вагітності.[5],[6],[7],[8],[9],[10],[11],[12],[13].

Симптоми алергічної реакції на пилок тимофіївки (літній поліноз або сінна лихоманка) мають родинні ознаки з іншими видами алергій, але основні прояви виникають у весняно -літній період як реакція організму на цвітіння рослини.

Одними з перших ознак алергії є: нежить і набряклість носових пазух (так званий алергічний риніт), почервоніння слизових оболонок очей і їх сльозливість (так званий алергічний кон'юнктивіт), першіння в горлі. Також одним із проявів алергії є чхання - у відповідь на подразник слизова набухає, організм намагається позбутися алергену, тому чхання є захисною реакцією організму. 

Вищеперелічені ознаки складають найбільш типовий у клінічній симптоматиці полінозу риноконъюнктивитний синдром, що поєднує в собі алергічні ознаки з боку верхніх дихальних шляхів, слизової оболонки носа та слизової оболонки очей. Але іноді може виникнути боязнь світла; почервоніння і свербіж шкірних покривів (так звана локалізована кропив'янка, коли на шкірі з'являються різко окреслені пухирі).

Дуже часто алергія на злакові у дитини або дорослого виявляє себе як алергічний фарингіт з набряком горла, сильним свербінням неба, почервонінням піднебінних дужок, задньої стінки глотки. Спостерігається загальне нездужання - втома, падіння працездатності, слабкість. Через звуження дихальних шляхів у алергіка  починається сухий кашель з хрипами, що може спричинити напади астми. Алергія може прийняти й більш тяжкі форми: реакція виникає протягом перших кількох хвилин після контакту з алергеном і проявляється у вигляді набряку Квінке і генералізованої кропив'янки, разом з цим може розвинутись набряк гортані (утруднення дихання, через що виникає ризик задухи), шлунково-кишкового тракту (симптоми - болі в животі, нудота, блювота), у потерпілого різко падає артеріальний тиск, з'являється відчуття оглушення (легка форма шоку) або втрата свідомості (важка форма шоку).

Звичайно, симптоми простих форм алергій - алергічного риніту і кон’юнктивіту - необхідно відрізняти від застудних захворювань. Характерна особливість алергії на пилок – сезонність, оскільки поліноз завжди збігається з періодом цвітіння тих чи інших рослин, тож прояви виділяються певною циклічністю і регулярністю, в залежності від сезону. Тобто щорічно майже в один і той же час (з коливаннями до декількох тижнів), людину починають турбувати схожі симптоми, при цьому нежить і чхання не припиняються до тих пір, поки пилок буде впливати на слизову носа, при чому звичайні засоби від застуди не допомагають. При вітряній погоді симптоми алергії загострюються, так як вітер швидше розносить пилок по повітрю. А ось в дощову погоду пилок прибивається дощем до землі, і у людей можливе полегшення деяких проявів алергії.[6],[7],[8],[9],[10],[14].

 

Джерела:
1. Рослинництво: Підручник О. І. Зінченко, В. Н. Салатенко, М. А. Білоножко — К.: Аграрна освіта, 2001. — 591 с.
2. Флора і рослинність України. Курс лекцій. /Ірина Кузьмішина. - Луцьк: Друк ПП Іванюк В.П.,2016. -152 с.
3. Кормовиробництво. Зінченко О. І. - Навчальне видання. — 2-е вид., доп. і перероб. — К.: Вища освіта, 2005. — 448 с.: іл.
4. ДОБІР ВИДІВ І СОРТІВ БАГАТОРІЧНИХ ТРАВ ТА ЇХ СУМІШОК ДЛЯ СТВОРЕННЯ ВИСОКОПРОДУКТИВНИХ СІНОКОСІВ НА ОСУШЕНИХ ДЕРНОВО-КАРБОНАТНИХ ГРУНТАХ ЗАХІДНОГО ПОЛІССЯ УКРАЇНИ. САЦИК ВІКТОР ОЛЕКСАНДРОВИЧ. Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук. Київ, 2011.
5. Визначення пилкових алергенів у атмосферному повітрі. (методичні рекомендації)
О.І. Турос, І.М. Ковтуненко, В.В. Родінкова, Київ - 2014
 6. Пыльцевая аллергия. Е.В. Передкова - Астма и аллергия, № 1, 2013,  Москва
7. ЕКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ПИЛКУВАННЯ ТРАВ'ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ОСНОВІ ПОГОДИННИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ЛІТНЬО-ОСІННІЙ ПЕРІОД. (Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук). І.І. Мотрук - Вінниця – 2017.
8. Клініко-імунологічна характеристика та сучасні аспекти антигістамінної терапії сезонного алергічного риніту. Л.В. Кузнецова - Український медичний журнал «Часопис», № 1(101), 2014
9. Современные возможности терапии поллиноза у детей. Зайцева С.В., Локшина Э.Э. , Зайцева О.В. , Рубцова Т.П., Воронина О.Б., Куликова Е.В., Громадина О.В.- Русский медицинский журнал, №6, 07.03.2012.
 10. Поллиноз. Княжеская Н.П., Потапова М.О., Яковенко И.В. - Атмосфера. Пульмонология и аллергология, № 1, 2005.
11. Аллергический ринит у детей: современная тактика диагностики, лечения и профилактики.   Беляева Л.М., Микульчик Н.В., Панулина Н.И. - Медицинские новости, № 2, 2013.
12. Застосування сорбентів у комплексному лікуванні хворих на алергічний риніт.Гогунська І.В., Наумова О.О., Смагіна Т.В., Зарицька І.С.- Семейная медицина, № 2 (58), 2015
13. Перехресна харчова алергія у пацієнтів з сезонним алергічним ринітом. Заболотна Д.Д., Гогунська І.В., Наумова О.О., Забродська Л.В., Смагіна Т.В., Нестерчук В.І., Пелешенко Н.О., Гайдук В.Д., Холоденко Т.Ю.- ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України» (дир. –акад. НАМН України Д.І. Заболотний), 2016
14. Поллинозы — одна из наиболее актуальных проблем аллергологии. Богомолов А.Е., Пухлик Б.М.- Газета «Новости медицины и фармации» , 16 (467), 2013 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!