Алергічний риніт та сльозотеча

Людям, схильним до алергічних реакцій доводиться постійно боротися з симптомами. Адже навіть незначні зміни в погоді, в раціоні, в організмі можуть викликати неприємні, а в деяких випадках важкі відчуття.

Давайте розглянемо основні види симптомів та причини їх виникнення і боротьби.

Алергічний риніт та сльозотеча

По великому рахунку це захисна реакція організму. Відторгнення стороннього, чужого за допомогою захисної, рефлекторної реакції на подразнення чутливих нервових закінчень слизової оболонки носа та очей. Сльози та соплі покликані «змити» алергени.

Може проявлятись періодично (сезонно) та цілорічно при наявності факторів подразнення. Алергічні чхання, свербіж і рідкі виділення з носа порушують систему дренажу і можуть призвести до запалення, до носових кровотеч. Якщо  вчасно не втрутитись, можуть розвинутись  синусити - запалення навколоносових пазух.

     Розрізняють декілька видів синуситів - гайморит, фронтит, сфеноідит, етмоїдит, в залежності від локалізації.

Алергічний риніт та сльозотеча виникає як реакція на:

 •  пилок рослин (в період цвітіння бур’янів, трав, дерев, кущів (полин, амброзія, липа, жасмин, бузок)
 • дим (цигарковий, кальянний, від вогнища)
 •  домашню і вуличну плісняву (бактеріальні гриби в домі,на сухому листі дерев),
 •  агресивні спеції (перець, куркума, паприка, ванілін),
 •  побутовий пил (побутові кліщі, стара бібліотека, лупа тварин)
 •  на білок, що виділяється залозами тварин (славнозвісна алергія на    хутро),
 •  на хімічні сполуки (парфуми, побутова хімія, косметика, фарба) [1].

Способи боротьби:

 • Уникнення джерела алергену.

Мається на увазі обмеження від прогулянок на сухому вітряному повітрі в сезон цвітіння). Уникнення місць де палять цигарки, де палять сухе листя, де локалізоване скупчення пилу і живуть тварини.

 • Промивання носа соляними розчинами.

½ чайної ложки морської солі на 1 стакан води.

 

 • За рецептом лікаря, можна користуватись судинозвужувальними краплями. Необхідно дбати щоб ніс «дихав». Щоб система дренажу носових пазух працювала на «відмінно».

 

 • Піклування про чистоту в домі. Проведення вологих прибирань частіше ніж зазвичай. Зміна постільної білизни двічі на тиждень.

 

 • Дотримання здорового режиму харчування та способу життя [4].

Шкіряні висипання

Особливо обережними необхідно бути з хімічними спреями, аерозолями, такими як наприклад засіб від укусів комах. Самі по собі укуси можуть викликати алергічну реакцію, а от профілактика від них теж може бути неприємною. Також, реакцію шкіри може спровокувати харчова алергія. Ваша печінка не справляється з нівелюванням небезпечних алергенів, що потрапили в кров і показує вам свою нездатність проявляючи кропив’янку, дерматити, дерматози. Тяжкий наслідок алергічних висипів це атопічна екзема (запальний процес на шкірі, що супроводжується нестерпним свербежем, набряком, почервонінням та пухирцями )

 Виникає як реакція на:

 • Хімічні сполуки (засіб від укусів комах, дезодоранти, гелі для душу, шампуні, мило, парфуми, фарба для волосся, декоративна косметика, креми, флюїди, скраби)
 • Продукти життєдіяльності тварин (лупа, клітинки шкіри, що ороговіли, частинки слини, поту)
 • Продукти харчування ( солодощі з магазину, що містять так звані транс-жири, газовані напої, ковбасні вироби, консерви, ікра лососевих, итрусові, кава, какао, цукор та ін.)
 • Укуси комах (комарів, бліх, клопів, кліщів, ос, бджіл)
 • Тактильний контакт з  деякими рослинами (кропива, чистотіл) [3].

Способи боротьби

 • При реакції на хімічні сполуки, на тварин, на укуси комах, на   рослини рекомендується рясно змити місце подразнення чистою проточною водою. Обробити протиалергічним засобом із протизапальною дією; прийняти антигістамінний засіб перорально.
 • При харчовій реакції рекомендується спеціальна гіпоалергенна дієта паралельно з прийомом ліків [5].

 

При будь-яких симптомах алергії, медики рекомендують дотримання здорового способу життя. Прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом, повноцінний сон, адекватне харчування - передумова міцного здоров’я.

Не забувайте дбати про психологічний стан. Бо якщо ви знервовані, тривожні, заклопотані , то всі зусилля направлені на позбавлення хвороб будуть марними.

Реакція на симптоми алергії у дітей

Маленькі діти поряд з фізичним дискомфортом відчувають і психологічний, коли бачать на тілі пухирці, чи не зможуть повноцінно дихати, чи відчувають укус комахи. Батьки можуть пояснювати малечі, що будь-що можна виправити і коли тато з мамою поруч, то йому\їй нічого боятися.

Але для уникнення алергічних неприємностей краще щоб дитина знала, що кропиву не можна брати в руки,по свіжій траві не варто ходити босоніж, що краще обминати стороною осині гнізда, що гуляти в чагарниках, що цвітуть то погана ідея. Також рекомендується розказати дитині про склад і якість продуктів харчування. Який продукт за що відповідає, на що впливає, а який нічого корисного не приносить в організм, а навпаки шкідливий. Елементарні розмови з дитиною в ігровій формі можуть на порядок зменшити ризик виникнення алергій. [2]

Майже всі народні методи та «сарафанні» поради можуть тільки нашкодити, в кращому випадку бути марними і віднімати ваш час. Звертайтесь до лікаря, не займайтесь самолікуванням, а краще будьте здорові!

"Для встановлення діагнозу та призначення лікування обов'язково проконсультуйтесь з лікарем.".

 

Джерела:

 1. Намазова, Лейла Сеймуровна, et al. "Эпидемиология и профилактика аллергических болезней и бронхиальной астмы на современном этапе." Вопросы современной педиатрии 3.4 (2004).
 2. Филатова Т. Д., Ревякина В. А., Зеленская В. В., Кондюрина Е. Г., Елкина Т. Н. Частота симптомов респираторной аллергии у подростков с атопическим дерматитом (АД) // ВСП. 2006. №S.
 3. Алергічні захворювання легень / Регеда М. С. – Львів, 2009. – 342 с.
 4. Клінічна алергологія / Регеда М. С., Трутяк І. Р., Федорів Я. М. – Вид. п’яте, доп.та переробл. – Львів, 2008. – 243 с.
 5. Дранник Г.Н. Клиническая иммунология и аллергология. — 3-е изд., доп. — К.: ООО "Полиграф плюс", 2006 — 482 с.: ил. ISBN 966-8977-00-9 (стор. 462)

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!