Симптоми алергії vs сухість очей

Якщо ви відчуваєте дискомфорт в очах без будь-яких виділень з них, можливо, вам буде цікаво, чи наявна у вас алергія, або можливо це синдром сухого ока. Хоча ці два стани мають деякі схожі симптоми, причини їх виникнення різні. Однак, алергія на очах може призвести до розвитку синдрому сухого ока.

Симптоми алергії

Очна алергія також відома як алергічний кон’юнктивіт. На відміну від бактеріального та вірусного кон’юнктивіту, він не заразний. Найбільш помітним симптомом, який виділяє очну алергію серед інших очних захворювань, є свербіж.

Свербіж може бути настільки сильним, що ви будете терти свої очі до почервоніння. Якщо очі не сверблять, симптоми можуть бути пов'язані з іншим захворюванням очей.

Шкіра навколо і під очима може бути набряклою. У деяких людей також з'являються темні кола під очима, які називаються алергічними блискітками. У вас навіть може виникнути підвищена чутливість до світла (світлобоязнь).

Крім того, у вас може спостерігатися постійна безперервна сльозотеча, яка також посилюватиме відчуття печіння.

Симптоми синдрому сухого ока

Як випливає з назви, синдром сухого ока викликає сильну сухість, яка може викликати відчуття печіння. Очі висихають тому, що не виробляється достатня кількість сльози, щоб тримати очі зволоженими.

Як і очна алергія, синдром сухого ока може викликати почервоніння та печіння. Однак, відсутність сліз не спричиняє свербіж та набряк, які зазвичай викликає алергія.

Якщо синдром сухого ока не лікувати, він може призвести до проблем із зором. Сюди входять підвищена чутливість до світла та зниження гостроти зору. У найважчих випадках може статися незворотне пошкодження органу зору.

Можливі причини виникнення та способи лікування

Лікування сухості очей буде залежати від того, що є її причиною.

Очна алергія

Очна алергія виникає в результаті контакту з речовинами, на які у вас спостерігається алергічна реакція. Ваше тіло вивільняє хімічні речовини, в тому числі – гістамін, для боротьби з цими, як правило, нешкідливими речовинами, що потім призводить до виникнення симптомів алергічних реакцій.

Причини

Для багатьох людей очна алергія є сезонною. Якщо навесні та восени ви відчуваєте більше симптомів, ніж в інші періоди року, то у вас може бути алергія на пилок дерев або пилок амброзії відповідно.

Залежно від типу вашої алергії, симптоми можуть проявлятися як в деякі періоди року, так і цілий рік. Іншими можливими алергенами, які можуть вражати ваші очі, є лупа домашніх тварин, пилові кліщі, спори грибів, дим, парфуми або ароматизатори.

У вас може бути підвищений ризик появи симптомів очної алергії, якщо у вас вже наявний алергічний риніт (назальна алергія).

Лікування та профілактика

Найкращий спосіб запобігти очній алергії – це уникати впливу речовин, які її викликають. Однак це не завжди можливо.

Прийом перорального антигістамінного препарату може допомогти полегшити симптоми очної алергії. Якщо вам потрібне негайне полегшення, розгляньте можливість використання очних крапель. Кращі очні краплі від алергії повинні бути тими, що не містять консервантів.

Синдром сухого ока

За підрахунками, щонайменше 3,5 % населення страждає на синдром сухого ока. Цей стан розвивається, коли в очах виробляється недостатньо сліз, або якщо сльози висихають швидше, ніж зазвичай.

Причини

Синдром сухого ока часто неправильно діагностується як очна алергія, особливо якщо ви намагаєтеся поставити собі діагноз самостійно вдома.

Деякі випадки можуть бути пов'язані з основними захворюваннями, такими як захворювання щитовидної залози, синдром Шегрена та ревматоїдний артрит.

Інші можливі причини синдрому сухого ока включають:

- куріння,

- зневоднення,

- низька вологість навколишнього середовища,

- коливання рівня гормонів під час менопаузи або при прийомі оральних контрацептивів.

Сухість очей може бути викликана надмірним проведенням часу перед екраном, чи то робота за комп'ютером, перегляд телевізора або використання смартфона.

У деяких випадках скорочення часу, проведеного перед екраном, може полегшити симптоми сухості очей.

Хоча очна алергія та синдром сухого ока є двома різними станами, клінічні дослідження показали, що хронічні симптоми очної алергії можуть призвести до синдрому сухого ока. Антигістамінні препарати також можуть "пересушити" очі.

Лікування

На жаль, використання очних крапель, призначених для лікування алергії, насправді може погіршити невиявлений синдром сухого ока. Важливо відстежувати свої симптоми, щоб лікар міг поставити більш точний діагноз.

Як і при лікуванні очної алергії, шукайте очні краплі, які не містять консервантів. Штучні сльози можуть допомогти зволожити очі.

Контактні лінзи

Якщо ви носите контактні лінзи, ви можете бути більш схильними до сухості очей через швидке висихання лінз. Попросіть свого лікаря підібрати лінзи, які більш стійкі до висихання, або постійно використовуйте штучну сльозу.

Сезонна алергія також може викликати проблеми, у випадку якщо ви носите контактні лінзи, оскільки дрібні алергени можуть потрапляти за лінзу.

У разі очної алергії, краще перейти на тимчасове носіння окулярів, поки ваші симптоми не почнуть зникати.

Коли звертатися за допомогою

Очна алергія та синдром сухого ока є поширеними очними захворюваннями.

Негайно зверніться до лікаря, якщо у вас спостерігаються наступні симптоми. Вони можуть свідчити про наявність іншої проблеми з очима, спричиненої хворобою чи травмою:

- гнійні або жовтуваті виділення з ока, або утворення кірочок, що накопичуються в оці (більше всього - після пробудження). Це може бути ознаками інфекції, пов’язаної з бактеріальним кон’юнктивітом;

- червона шишка біля ока або на повіці, що, можливо, є результатом укусом комахи;

- проблеми з зором або морганням в одному або обох очах;

- відчуття стороннього предмету в оці, незважаючи на зрошення водою, сльозами або спробами проморгати його;

- постійний біль в одному або обох очах;

- будь-які зміни кольору, розміру чи форми вашої зіниці.

Примітка: Ніколи не тріть око, якщо відчуваєте, що в ньому є якийсь предмет, оскільки це може призвести до травм.

 

Замість висновку:

Сухість очей та очна алергія можуть призвести до неприємних симптомів, що заважатимуть вашій повсякденній діяльності, тому важливо звернутися до лікаря та поставити правильний діагноз.

Також в результаті очної алергії можливий розвиток синдрому сухого ока.

 

Джерело інформації:
https://www.healthline.com/health/dry-eye-or-allergies

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!