Карта поширення видів дерев та рослин

Основний алерген шовковиці – неспецифічний білок-переносник ліпідів першого типу (nsLTP1) Mor n 3, масою 10 кДа. Він міститься як в ягодах, так і в пилку рослини. ЛТП за своєю структурою є досить стійкими до травлення та високих температур. Тому при вживанні ягід шовковиці можуть виникати реакції як на сирий плід так і на оброблений. В окремих випадках алергічна реакція внаслідок вживання плодів шовковиці може бути досить важкою.

Крім того, Mor n 3 схожий до білків-переносників ліпідів інших плодів. Так подібні алергенам шовковиці протеїни містяться в плодах сімейства розових (яблуко, груша, слива, малина, вишня та персик) та селерових (селера та морква). Відтак, люди з чутливістю до цих продуктів можуть також розвивати алергічні реакції і на шовковицю.

Наприклад, за результатами досліджень Mor n 3 викликає реакції у 18 з 25 пацієнтів, чутливих до головного алергену персику Pru p 3.

Перехресна реактивність відзначається і між пилком та плодами окремих видів шовковиці – зокрема, білої, чорної та червоної. А також – між пилком та плодами рослин родини Шовковицевих – хлібного дерева, фікуса, інжиру, тощо.

Певна подібність прослідковується між профілінами шовковиці та берези, що може бути причиною додаткової респіраторної алергії в період пилкування цих рослин ( тобто, люди чутливі до пилку берези, можуть реагувати і на пилок шовковиці і навпаки). Також у людей з березовим полінозом внаслідок вживання шовковиці може виникати синдром оральної алергії.

Синдром оральної алергії (СОА), спровокований пилком та плодами рослин, як правило, проявляється такими симптомами як:

 • набряк язика,
 • набряк губ,
 • свербіж піднебіння та губ.

Як уже зазначалось, така реакція є наслідком перехресно реактивної сенсибілізації до гомологічних алергенів пилку (наприклад, берези).

При безпосередній алергії на плоди шовковиці, яка є поширеним харчовим алергеном, наприклад, в середземноморському регіоні, реакції можуть бути важчими та системними, аж до анафілаксії.

Симптоми анафілаксії включають:

 • генералізована кропив’янка,
 • відчуття стиснення грудної клітки,
 • утруднене дихання та спазми в животі
 • після вживання плодів шовковиці. 

Пилок шовковиці може спричинити наступні симптоми полінозу:

 • чхання
 • нежить
 • кон'юктивіт
 • закладеність носа
 • подразнення горла.

Якщо ви чутливі до шовковиці і страждаєте на астму, пилок може спровокувати або погіршити її перебіг, викликаючи кашель і хрипи.

Більше того, задокументований випадок контактної кропив’янки, спричиненої пилком шовковиці.

Якщо у вас виникли будь-які з цих симптомів, важливо проконсультуватися з лікарем, щоб пройти тестування на алергію та встановити правильний діагноз.

Джерела інформації:

1. https://allergy.org.ua/shovkovytsia-korysna-prote-alerhenna-u-syromu-ta-varenomu-vyhliadi/

2. http://www.phadia.com/en/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Tree-Pollens/Allergens/Mulberry-/

3. https://medfond.com/korysni-produkty/shovkovicya-korist-ta-shkoda.html

4. https://www.apteka.ua/article/376101

5. https://www.thermofisher.com/diagnostic-education/patient/wo/en/allergens/mulberry-tree.html

6. https://www.aspireallergy.com/blog/mulberry-trees

7. https://www.pollen.com/research/genus/morus

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4341342/

9. http://www.allergen.org/viewallergen.php?aid=444

10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19958316

11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19958316/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!