Розповсюдженість небезпечних шершнів

Шершні – це велетенські оси, які відрізняються особливо болісним укусом.

Отрута шершня може викликати і алергічну реакцію. А у великих дозах (тобто при множинних укусах) виявитися навіть смертельною.

Єдиний вид шершня, зафіксований на території України – шершень звичайний або оса шершнева. В деяких джерелах його ще називають європейським шершнем. Його довжина не перевищує 2,8 сантиметри, хоча матка може досягати 3,5 сантиметри. Комаху можна зустріти і майже в усіх європейських країнах, крім деяких північних. Також європейський шершень зустрічається в північній Америці, Казахстані та Китаї.

Та на сході куди поширеніший східний шершень або східна оса. Його можна побачити в Туреччині, Непалі, Омані, Індії, Китаї...

В Таїланді, Китаї, Японії, Індії та у східних частинах Росії зустрічається чорний шершень.

Але найбільший з усіх – гігантський азіатський шершень. Він може досягати 5 сантиметрів і поширений у гірських азіатських районах. Його укуси щорічно стають причиною 30-50 смертей в Японії та 42 в Китаї. Токсичність отрути гігантського шершня надзвичайно висока і інколи може призводити не лише до подразнення шкіри, а й відмови внутрішніх органів.

Є кілька повідомлень, які вказують на те, що іноді азіатські шершні можуть з'являтися і поза межами свого природного ареалу. Наприклад, зафіксовано два таких випадки у США ( штат Вашингтон).

Чим небезпечний укус шершня

Азіатські шершні мають довге жало, яке здатне пробивати навіть спеціальні бджолярські захисні костюми.

А його отрута за рівнем токсичності значно перевищує отруту багатьох інших жалких комах.

Наприкінці 1980-х років дослідники вивчали токсичність різних комашиних отрут на мишах і вивели міру LD50. Вона також відома як середня летальна доза, яка призводить до загибелі 50% піддослідних мишей. Вважається, що чим менше отрути потрібно для летальної дози, тим вона небезпечніша.

Так, найотруйніша у світі отрута комах належить мурашці «Марікопа» зі значенням LD50 близько 0,1 мг / кг маси мишей.

LD50 для отрути гігантських шершнів складає 4,1 міліграма на кілограм. В принципі, це не сильно відрізняється від рівня отруйності інших тісно споріднених видів шершнів. А отрута медоносних бджіл вважається ще токсичнішою та має LD50 у 2,8 мг / кг.

Та якщо бджоли жалять лише один раз, гігантські шершні можуть кусати неодноразово. Відтак, доза отрути, яку вони випускають в жертву, може вдесятеро перевищувати бджолину.

Загалом, уся отрута, яку має один шершень, може спричинити смерть близько 10 мишей. А невелика колонія цих комах може закусати до смерті 150-кілограмову тварину.

Щоб отрута шершня сама по собі стала небезпечною для людини, останню, на думку науковців, так само мали б ужалити сотні шершнів (якщо порівнювати з бджолами – до аналогічного ефекту призводить укус близько тисячі медоносних бджіл). Тому до більшості летальних випадків, пов'язаних з укусами шершнів, призводить не сама отрута як така, а алергічні анафілактичні реакції на неї.

В отруті шершнів містяться такі речовини як гістамін та ацетилхолін, які призводять до болю та набряку. Ацетилхолін також є потужним стимулятором болю, що робить наслідки укусу більш болючішим ніж у ос та бджіл.

Поширенню запалення сприяють такі речовини як фосфоліпаза та кініни. Ці хімічні речовини можуть розщеплювати кров і м’язові клітини.

Усе це може призводити до додаткового виділення молекул гемоглобіну з еритроцитів та збільшує навантаження на нирки. Ось чому напади гігантських шершнів можуть призвести до виникнення ниркової недостатності.

Але, як наголошують науковці, усі шершні, як оси, зазвичай не будуть атакувати першими. Більшість смертей від укусів гігантських шершнів відбувається через те, що люди якимось чином зачепили гнізда цих комах.

Крім того, вважається, що перш ніж вжалити, деякі види шершнів, ті ж гігантські шершні, можуть попереджати про це, літаючи довкола жертви та навіть клацаючи нижньою щелепою.

Симптоми алергії на отруту шершнів

Ужалена шершнем ділянка шкіри зазвичай сильно набрякає, свербить та болить кілька днів. Іноді біль може бути таким сильним, що заважає нормальному сну та вимагає прийому знеболювальних.

Якщо вас вжалив шершень, перш за все потрібно намагатися уникнути наступних укусів. Для цього потрібно спокійно але швидко відійти на безпечну відстань.

Перша допомога при укусі шершня

Далі, при першій можливості, потрібно промити місце укусу водою з милом, щоб очистити рану.

Якщо шершень вкусив за руку чи пальці, потрібно зняти прикраси, якщо за інші частини тіла – змінити затісний одяг.

Допомогти зменшити біль та набряки має лід, який прикладається приблизно на 20 хвилин.

Народні методи першої допомоги при укусі шершня також передбачають застосування часнику. Для цього зубчик часника очищається і роздавлюється та прикладається на уражену ділянку. Вважається, що це чинить знеболювальну дію.

Також можна використовувати цибулю (розрізавши навпіл), харчову соду (змішавши з водою до консистенції каші), сіль, лимонний сік (наноситься на тампон і прикладається до укусу) та оцет.

Набряк, спричинений укусом шершня, тримається близько тижня

Але якщо через цей час замість покращення спостерігається зворотний процес, це може свідчити на поширення інфекції. В цьому випадку потрібно звернутися до лікаря.

Якщо ж на місці укусу та суміжній ділянці починає сильно свербіти, а висипка нагадує кропив'янку, можливо, почалась алергічна реакція.

У разі алергії на отруту комах симптоми часто розвиваються одразу після укусу, а ступінь тяжкості реакції у кожному випадку може бути різною.

Ознакою легкої алергічної реакції є кропив'янка (без утрудненого дихання) поблизу місця укусу, а також на інших частинах тіла. Деякі люди також відчувають незначне падіння артеріального тиску, яке призводить до легкого запаморочення.

Великі місцеві реакції спричиняють уповільнене та тривале місцеве запалення, яке наростає протягом 24 – 48 годин і зникає через 3 – 10 днів.

При незначній реакції має допомогти антигістамінний препарат або крем з гідрокортизоном.

Але якщо реакція виходить за межі місцевої та спостерігаються симптоми з боку інших систем, потрібно негайно звертатися за невідкладною допомогою.

В таких випадках можливий розвиток анафілактичної реакції

Її ознаками є:

  • утруднене дихання
  • набряк губ, повік або горла
  • запаморочення, непритомність або розгубленість
  • прискорене серцебиття
  • кропив'янка
  • нудота, судоми або блювання

Якщо у вас є з собою епінефрин, потрібно ввести його самостійно, але все одно викликати медиків і дочекатися їх прибуття.

Анафілаксія до укусів комах виникає приблизно у 3% дорослого населення світу і може призвести до летального результату. Частка системних реакцій складає близько 5–10% від усіх укусів.

При цьому, половина всіх смертельних реакцій відбувається без анамнезу попередніх реакцій на укус тієї чи іншої комахи.

Тому навіть при незначному ризику анафілаксії лікар може виписати рецепт на автоінжектор епінефрину. Як правило, автоінжектор рекомендується, якщо ризик розвитку системної реакції перевищує 5-10%. Але іноді можна зустріти поради мати автоінжектор навіть при 2% вірогідності анафілаксії.

Якщо ви уже стикалися з важкою алергічною реакцією на укус комах, потрібно звернутися до лікаря, щоб виробити подальшу стратегію.

Якщо в ході огляду фахівцем буде визначено, що пацієнт має високий ризик розвитку анафілаксії (більше 10%), призначається діагностичне тестування та алергенна імунотерапія (АІТ) отрутами комах.

Як правило, діагностичні тести показані пацієнтам, у яких були попередні системні реакції на укуси. Це пояснюється тим, що сенсибілізацію до отрути можна виявити у 25% дорослих.

Ефективність імунотерапії для позбавлення від алергії до отрути шершня та запобігання анафілаксії оцінюється у 75–98%. Але для такого результату курс підшкірних ін'єкцій алергенами має складати близько 5 років.

 

Джерела інформації:

 

1.https://www.prevention.com/health/amp32375891/hornet-sting-treatment/

2. https://www.westernexterminator.com/bug-control/10-ways-to-treat-insect-stings/

3.https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-insect-bites/basics/art-20056593

4.https://www.everydayhealth.com/bug-bites/wasp-stings/

5.https://www.thermofisher.com/diagnostic-education/patient/wo/en/allergy-types/hornet-wasp-bee-sting-allergy.html

6.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1961691/

7.https://amp.theguardian.com/lifeandstyle/2017/apr/24/allergic-wasp-stings-anaphylactic-shock-immunotherapy

8.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1113072/

9.https://api.nationalgeographic.com/distribution/public/amp/animals/2020/05/why-asian-giant-hornets-have-painful-stings

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!