Карта поширення видів дерев та рослин
- Причини алергії
- Симптоми
Алергічна реакція може виникнути на пилок щавлю у період його цвітіння- так званий поліноз або сінна лихоманка.
Алергічна реакція на пилок щавлю може свідчить про надчутливість (так звана перехресна реакція) до меду, вівса, пшениці, ячменю і інших злакових трав. Людям, схильних до алергічних реакцій, необхідно з великою обережністю використовувати щавель при приготуванні їжі - адже у щавлі міститься щавельна кислота, яка має здатність до накопичування в організмі, а у великих кількостях порушує сольовий обмін в організмі, що є небезпечним для людини. Листя щавлю на протязі літа накопичують значну кількість щавлевої кислоти, тому наприкінці літа листя вже не можна вживати в їжу. [6],[13],[14],[15],[16],[17],[18],[19],[25],[26], [11].
При вживанні щавлю в їжу можуть проявлятись такі симптоми алергії як шкірні реакції - почервоніння шкіри, висипання, кропив’янка, так й набряки слизових оболонок - повік, губ, горла, алергічний риніт та кон’юнктивіт, кашель та утруднення дихання.
Можливі загальні нездужання - втома, падіння працездатності, слабкість, скачки артеріального тиску, підвищена температура тіла. Вищезазначені симптоми можуть розвиватись як окремо, так і всі разом, і швидко переходять у дуже важкі стани. У важких випадках можливий бронхоспазм, набряк Квінке, анафілактичний шок. Іноді гостра реакція може розвинутись через кілька годин після контакту з рослиною, причому іноді навіть не обов’язково вживати щавель в їжу.
У дітей для виникнення алергічної реакції іноді достатньо разового контакту із рослиною - дитячий організм бурхливо реагує на будь-які алергени, причому у дітей дуже важко відрізнити симптоми алергії від початку застуди або інших проблем із засвоєнням їжі в дитячому віці.
У людей, схильних до алергічних реакцій, також можлива поява алергічної реакції на пилок щавлю - основні прояви виникають у літній період як реакція організму на цвітіння щавлю. Одними з перших ознак алергії є: нежить і набряклість носових пазух (так званий алергічний риніт), почервоніння слизових оболонок очей і їх сльозливість (так званий алергічний кон'юнктивіт), першіння в горлі. Також одним із проявів алергії є чхання - у відповідь на подразник слизова набухає, організм намагається позбутися алергену, тому чхання є захисною реакцією організму.
Іноді може виникнути боязнь світла; почервоніння і свербіж шкірних покривів (так звана локалізована кропив'янка, коли на шкірі з'являються різко окреслені пухирі). Звичайно, симптоми алергічного риніту і кон’юнктивіту на пилок необхідно відрізняти від ГРВІ. Основні відмінності полінозу в тому, що його прояви виділяються певною циклічністю і регулярністю, в залежності від сезону.
Тобто щорічно майже в один і той же час (з коливаннями до декількох тижнів), людину починають турбувати схожі симптоми, при цьому нежить і чхання не припиняються до тих пір, поки пилок буде впливати на слизову носа. При вітряній погоді симптоми алергії загострюються, а ось в дощову погоду дощем пилок прибивається до землі, і у людей можливо полегшення деяких проявів алергії.[14],[15],[16],[17],[18],[19],[20],[21],[22],[23],[24],[25],[26].
Джерела:
1. Лекарственные растения и их применение. Середин Р.М., Соколов С.Д.- Ставрополь: Ставропольское книжное издание,1969.- 236 с.: с илл.
2. Лікарські рослини: енциклопедичний довідник / Відповідальний редактор А. М. Гродзінський. — К.: Видавництво «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр «Олімп», 1992. — 544 с.
3. Кормовиробництво.Зінченко О. І. - Навчальне видання. — 2-е вид., доп. і перероб. — К.: Вища освіта, 2005. — 448 с.: іл. (розділ 2.4. Різнотрав’я)
4. Щавель (квасок) (Rumex) [Електронний ресурс «Вікіпедія»] / Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A9%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D1%8C (дата звернення: 16.01.17). – Назва з титул. екрану.
5. ЩАВЕЛЬ /[Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу: http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/42/shhavel (дата звернення: 16.01.17). – Назва з титул. екрану.
6. РОСЛИНИ УМОВНО ОТРУЙНІ /[Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія України»] / Режим доступу: http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/6619/roslini-umovno-otrujni (дата звернення: 16.01.17). – Назва з титул. екрану.
7. Исследовательская работа по теме: «Лекарственные растения на страже здоровья школьников». Н.Н. Иванова, МОУ «ООШ с.Калмантай Вольского района Саратовской области».
8. Экологические особенности и оценка целебных свойств щавеля конского (Rumex confertus willd). Ятусевич А.И., Косица Е.А.- Ветеринарный журнал Беларуси, 2/2015.
9. Перспективы использования щавеля конского. Зайцева Н.В., Куркин В.А., Авдеева Е.В.- Известия Самарского научного центра Российской академии наук, том 14, № 1(9), 2012.
10. Изучение вопросов стандартизации надземной части щавеля конского. Серикова К.Н., Язрикова Н.А. – Бюллетень Северного государственного медицинского университета, №2 , 2012 (выпуск XXIX), Архангельск.
11. Головко В.В. Экологические аспекты аэропалинологии.=Environmental aspects of aeropalinology: Аналит. обзор/ СО РАН. Ин-т химической кинетики и горения; ГПНТБ.- Новосибирск,2004.-107с.-(Сер.экология.Вып.73).
12. ЕКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ПИЛКУВАННЯ ТРАВ'ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ОСНОВІ ПОГОДИННИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ЛІТНЬО-ОСІННІЙ ПЕРІОД. (Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук). І.І. Мотрук - Вінниця – 2017 .
13. ПОЛІНОЗ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу:http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/6585/polinoz (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.
14. Визначення пилкових алергенів у атмосферному повітрі. (методичні рекомендації)
Турос О.І., Ковтуненко І.М., Родінкова В.В., Київ – 2014.
15. Пыльцевая аллергия. Е.В. Передкова - Астма и аллергия, № 1, 2013, Москва
16. Клініко-імунологічна характеристика та сучасні аспекти антигістамінної терапії сезонного алергічного риніту. Л.В. Кузнецова - Український медичний журнал «Часопис», № 1(101), 2014
17. Современные возможности терапии поллиноза у детей. Зайцева С.В., Локшина Э.Э. , Зайцева О.В., Рубцова Т.П., Воронина О.Б., Куликова Е.В.,Громадина О.В.- Русский медицинский журнал, №6, 07.03.2012.
18. Поллиноз. Княжеская Н.П., Потапова М.О., Яковенко И.В. - Атмосфера. Пульмонология и аллергология, № 1, 2005.
19. Аллергический ринит у детей: современная тактика диагностики, лечения и профилактики. Беляева Л.М., Микульчик Н.В., Панулина Н.И. -Медицинские новости, № 2, 2013.
20. Сочетанные кожные и респираторные проявления пищевой аллергии у детей: этиология, клиника, комплексная терапия. А.В. Кудрявцева, Т.Э. Боровик, С.Г. Макарова. Научный центр здоровья детей РАМН, Москва-ВОПРОСЫ СОВРЕМЕННОЙ ПЕДИАТРИИ, 2010, ТОМ 9, № 2.
21. Алергія на щавель у дітей і дорослих/[Електронний ресурс]/ Режим доступу: http://medical-wiki.in.ua/articles/alergiya-na-shhavel-u-ditej-i-doroslih.html (дата звернення: 16.01.17). – Назва з титул. екрану.
22. В.В. Чоп’як, Р.Р. Головін, Х.М. Насадюк. Харчова алергія. - Журнал «Клінічна іммунологія. Алергологія. Інфектологія», № 5 (16), 2008.
23. Харчова непереносимість і харчова алергія у дітей. С.В. Зайков, кафедра фтизіатрії з курсом клінічної імунології та алергології Вінницького національного медичного університету імені М.І. Пирогова - Журнал «Дитячий лікар», №3(10), 2011, сторінки: 38-45.
24. Поллинозы — одна из наиболее актуальных проблем аллергологии. Богомолов А.Е., Пухлик Б.М.- Газета «Новости медицины и фармации» , 16 (467), 2013.
25. ПОЛЛИНОЗ - ПЫЛЬЦЕВАЯ АЛЛЕРГИЯ. В ПОМОЩЬ ПРАКТИЧЕСКОМУ ВРАЧУ. Н.Г.Астафьева, Л.А.Горячкина, Саратовский государственный медицинский университет
(ректор — доц. В.И.Горемыкин), Российская медицинская академия последипломного образования, Москва, (ректор — проф. Л.К.Мощетова),1998
26. Особенности поллиноза у детей в современных условиях / В. А. Ревякина // Лечащий врач. – 2012. – №4. – 12-15 с.
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.