Часом ознаки алергії та непереносимості можуть бути досить схожими. Та якщо, скажімо, нудота, біль у шлунку, гази, спазми, здуття живота, печія, блювота, діарея, головні болі, дратівливість або нервозність супроводжується висипом або нежиттю, варто задуматися про можливість алергічної реакції.

А позаяк у Азії рису їдять набагато більше ніж деінде у світі, алергія на цей продукт частіше зустрічається в Японії, Індії, Китаї, В'єтнамі. Наприклад, в Японії про випадки реакції на рис повідомляють з 90-х років.

У дослідженні, яке проводилось серед індійських пацієнтів з історією харчових алергій, до рису були чутливі 165 з 1200 людей. Автори дійшли висновку, що алергія на рис, опосередкована IgE, вражає приблизно 0,8% жителів Індії, які мають астму та сезонний риніт.

На Заході випадки алергії на рис рідкісні. Втім, і тут, зафіксовано кілька випадків анафілаксії після споживання різотто та алергічного ринокон'юнктивіту після вживання вареного рису.

Чутливість до рису може проявитися в ранньому віці, в тому числі як реакція на прикорм рисовою кашею у малюків першого року. Такі реакції поширені в США. Та більшість дітей з такою проблемою швидше за все позбудуться її до шкільного віку.

Цьому сприяє і тимчасове виключення алергену з раціону. Така ж елімінаційна дієта працює і у випадку з дорослими. Зокрема, є дані, що уникнення рису призвело до клінічного поліпшення у 76% з 25 хворих на атопічний дерматит.

Причини алергії на рис

Як показують дослідження, алергія на рис часто виникає в людей, які уже мають харчову чутливість до інших продуктів. В деяких джерелах мова іде про те, що така алергія зустрічається вкупі з щонайменше 13 іншими, що ще раз вказує на рідкість такої реакції.

Астма, екзема та чутливість до пилку також підвищують шанси отримати ще й алергію на рис.

Одні люди реагують на сирий рис, вдихання пилу якого може провокувати напади астми чи розвиток риноконюктивіту. Інші – мають реакцію на варений продукт. При цьому, ті, хто реагують на сирий рис, інколи можуть їсти приготовану з нього страву.

Основним алергеном рису є білок-переносник ліпідів Ory s. Це термостійкий протеїн, який залишається стабільним після теплової обробки, перетравлення ферментами в шлунку та кишечнику. Тож якщо ви реагуєте на рисову кашу, одна з причин цього – чутливість до згаданих білків. Вони присутні й у рисовому борошні та рисовому молоці.

Білок-переносник ліпідів є й відповідальним за перехресні реакції між рисом, персиком і кукурудзою. Наявність специфічного IgE до цього білка виявлено приблизно у 86 % хворих з алергію на кукурудзу. 

В рідкісних випадках, можливі перехресні реакції між рисом та гречкою. За це відповідальні білки гречки, гомологи яких є і в рисі.

Також в насінні та пилку рису є профілін, через що може відбуватися перехресна реакція з селерою.

Ще один рисовий алерген – інгібітор трипсину, білок Ory s aA/TI. Він має перехресну реактивність з інгібіторами трипсину злаків, пшениці, ячменю.

Цей білок теж має високу термостійкість, але його алергенна активність знижується на 50% після нагрівання до 100 ° С протягом 60 хвилин.

Це підтверджує одне з досліджень, в результаті якого приготований таким чином рис змогла їсти мала дитина з наявною алергією, яка проявлялась висипом навколо губ та на інших частинах обличчя. Каша, яка довго варилася, не викликала у дитини жодної реакції.

Симптоми алергії на рис

Реакція на рис, як правило, проявляється одразу після їжі, іноді вона може затриматися, але в більшості випадків симптоматика розвинеться протягом двох годин після вживання продукту.

У людини можуть виникнути проблеми з шлунком (включаючи блювоту та діарею), диханням, нежить та кашель. Та класичним проявом алергічної реакції, як правило, є червоний сверблячий висип, ‒ кропив’янка. Вона може прогресувати в рамках більш серйозної реакції, що називається анафілаксією.

Анафілаксія ‒ небезпечний для життя прояв алергії. Цей стан може включати будь-який з наступних симптомів: хрипи або інші проблеми з диханням; блювота, діарея або шлункові спазми; набряк обличчя, рота або горла; або ознаки шоку, включаючи низький кров'яний тиск, запаморочення та непритомність.

Рис може також стати й причиною такого стану, як анафілаксія, спричинена фізичним навантаженням. Вона виникає якщо фізичній активності передувало споживання алергену, в даному випадку, - рису.

Усе це – небезпечні стани, які потребують негайної медичної допомоги і введення адреналіну.

Тож, якщо маєте реакцію на рис чи інший продукт, краще не зволікати з візитом до лікаря, адже є ризик, що в якийсь момент відносно легкі симптоми можуть розвинутися до загрозливих для життя.

Якщо сімейний лікар чи алерголог підтвердять у вас алергію на рис, не виключено, що про цей продукт доведеться забути на деякий час, вилучивши його з свого меню. Наявні антигістамінні препарати не здатні лікувати причину реакції, але можуть допомогти впоратися з легкими симптомами алергії. Та єдине, що може призупинити наростання симптомів у важких випадках – це вже згадана ін'єкція адреналіну.

 

Джерела інформації:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3250595/
  2. http://www.phadia.com/en/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Food-of-Plant-Origin/Grains/Rice/
  3. http://research.bmh.manchester.ac.uk/informall/allergenic-food/index.aspx?FoodId=47

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!