- Причини алергії
- Симптоми
Алергія на редьку ‒ ще один малоприємний стан. Хоч цей овоч і відноситься до низькоалергенних, у важких випадках навіть вживання редьки може загрожувати анафілаксією. І у випадку з цим алергеном реакція здатна повернутися через якийсь час, наприклад, 12 годин. Це називається біфазною чи двофазною анафілаксією. Тобто, повторення симптомів протягом 1-72 годин без подальшого впливу алергену. В деяких випадках можуть спостерігатися як ранні так і пізні повтори.
Причини алергії на редьку
Редька належить до сімейства хрестоцвітих, до якого також входять капуста (включаючи цвітну, брокколі та інші), рукола, хрін, гірчиця, ріпа. Дослідження вказують [2] на можливість перехресних реакцій всередині родини.
Є дані, що люди з чутливістю до редьки можуть переносити її у вареному вигляді. Через це науковці припускають, що алергени редьки є чутливими до дії високих температур.
Загалом, алергія на редьку частіше розвивається в сім'ях, де уже є така проблема. Наявність атопії та полінозу також підвищує вірогідність розвитку алергії до цього овочу. В останньому випадку реакція на редьку проявлятиметься у вигляді синдрому оральної алергії (СОА). Такому стану, як правило, передує наявність чутливості до пилку. Це одна з причин, чому СОА не спостерігається у малих дітей, у яких ще не встигла розвинутись чутливість до цього алергена.
Реакція на редьку може виникати як в результаті вживання так і після дотику до овощу. Зафіксований випадок анафілаксії [3], яку спричинила подрібнена молода редька.
Така реакція спостерігалась у 46-річної жінки, яка влаштувалась на роботу в ресторан корейської кухні і подрібнила редьку. Варто відзначити, що за кілька днів до анафілаксії їй передувала більш м'яка реакція.
Симптоми алергії на редьку
Симптоми реакції на редьку, як показує згаданий випадок, можуть проявлятися одразу після контакту з нею.
Основними ознаками помірної реакції на цей овоч, як правило, будуть кропив’янка з відчуттям свербіння та печіння на тілі. В легких випадках подібна реакція може зникати сама по собі так само спонтанно як і виникла. Але це не означає, що її потрібно ігнорувати. Адже повторний вплив алергену може призвести до значно складніших симптомів, включаючи анафілаксію. В цьому випадку кропив'янка стає генералізованою, спостерігається розлад шлунку, запаморочення, зниження артеріального тиску, проблеми з диханням.
Та в більшості випадків реакція на редьку обмежується СОА. Найпоширенішими симптомами [4] такого стану будуть: свербіж у роті, набряк губ та поколювання язика чи горла. Останнє вважається найчастішим проявом, проте, інколи може спостерігатися і свербіж у вухах.
Також можуть виникати:
- Закладеність носа
- Загострення астми
- Утруднення дихання
- Сверблячка
- Висип на шкірі
- Зміни кольору шкіри
- Ангіоневротичний набряк
Більшість дослідників виявили, що симптоми оральної алергії на редьку можуть прогресувати до системних проблем приблизно у 9% пацієнтів і викликати анафілаксію у 1,7% з них.
Єдиним засобом, який може допомогти в даному випадку, є адреналін. Тому при перших проявах анафілаксії потрібно звертатися за негайною допомогою, або, за наявності, самостійно скористатися автоінжектором адреналіну.
В інших випадках для усунення симптомів можуть використовуватися антигістамінні та стероїдні засоби.
Для того ж, щоб убезпечити себе від повторного виникнення симптомів алергії, найкращий варіант – уникати алергену. Іноді можуть виникати і перехресні реакції між різними продуктами, тому краще не займатися самолікуванням, а звернутися по діагностику вашого стану до лікаря.
Джерела інформації:
- https://allergy-symptoms.org/amazing-benefits-radish-hair-skin-health/
- http://www.phadia.com/da/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Food-of-Plant-Origin/Vegetables/Cabbage-/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4274477/
- https://fruitsfacts.com/radish-allergy-symptoms-allergic-to-radish/
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.