Алергія на редьку ‒ ще один малоприємний стан. Хоч цей овоч і відноситься до низькоалергенних, у важких випадках навіть вживання редьки може загрожувати анафілаксією. І у випадку з цим алергеном реакція здатна повернутися через якийсь час, наприклад, 12 годин. Це називається біфазною чи двофазною анафілаксією. Тобто, повторення симптомів протягом 1-72 годин без подальшого впливу алергену. В деяких випадках можуть спостерігатися як ранні так і пізні повтори.

Причини алергії на редьку

      Редька належить до сімейства хрестоцвітих, до якого також входять капуста (включаючи цвітну, брокколі та інші), рукола, хрін, гірчиця, ріпа. Дослідження вказують [2] на можливість перехресних реакцій всередині родини.

      Є дані, що люди з чутливістю до редьки можуть переносити її у вареному вигляді. Через це науковці припускають, що алергени редьки є чутливими до дії високих температур. 

      Загалом, алергія на редьку частіше розвивається в сім'ях, де уже є така проблема. Наявність атопії та полінозу також підвищує вірогідність розвитку алергії до цього овочу. В останньому випадку реакція на редьку проявлятиметься у вигляді синдрому оральної алергії (СОА). Такому стану, як правило, передує наявність чутливості до пилку. Це одна з причин, чому СОА не спостерігається у малих дітей, у яких ще не встигла розвинутись чутливість до цього алергена. 

       Реакція на редьку може виникати як в результаті вживання так і після дотику до овощу. Зафіксований випадок анафілаксії [3], яку спричинила подрібнена молода редька.

       Така реакція спостерігалась у 46-річної жінки, яка влаштувалась на роботу в ресторан корейської кухні і подрібнила редьку. Варто відзначити, що за кілька днів до анафілаксії їй передувала більш м'яка реакція. 

Симптоми алергії на редьку

      Симптоми реакції на редьку, як показує згаданий випадок, можуть проявлятися одразу після контакту з нею.

      Основними ознаками помірної реакції на цей овоч, як правило, будуть кропив’янка з відчуттям свербіння та печіння на тілі. В легких випадках подібна реакція може зникати сама по собі так само спонтанно як і виникла. Але це не означає, що її потрібно ігнорувати. Адже повторний вплив алергену може призвести до значно складніших симптомів, включаючи анафілаксію. В цьому випадку кропив'янка стає генералізованою, спостерігається розлад шлунку, запаморочення, зниження артеріального тиску, проблеми з диханням.

      Та в більшості випадків реакція на редьку обмежується СОА. Найпоширенішими симптомами [4] такого стану будуть: свербіж у роті, набряк губ та поколювання язика чи горла. Останнє вважається найчастішим проявом, проте, інколи може спостерігатися і свербіж у вухах.

 

Також можуть виникати:

 • Закладеність носа
 • Загострення астми
 • Утруднення дихання
 • Сверблячка
 • Висип на шкірі
 • Зміни кольору шкіри
 • Ангіоневротичний набряк

 

      Більшість дослідників виявили, що симптоми оральної алергії на редьку можуть прогресувати до системних проблем приблизно у 9% пацієнтів і викликати анафілаксію у 1,7% з них.

      Єдиним засобом, який може допомогти в даному випадку, є адреналін. Тому при перших проявах анафілаксії потрібно звертатися за негайною допомогою, або, за наявності, самостійно скористатися автоінжектором  адреналіну.

       В інших випадках для усунення симптомів можуть використовуватися антигістамінні та стероїдні засоби.

       Для того ж, щоб убезпечити себе від повторного виникнення симптомів алергії, найкращий варіант – уникати алергену. Іноді можуть виникати і перехресні реакції між різними продуктами, тому краще не займатися самолікуванням, а звернутися по діагностику вашого стану до лікаря.

 

Джерела інформації:

 1. https://allergy-symptoms.org/amazing-benefits-radish-hair-skin-health/
 2. http://www.phadia.com/da/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Food-of-Plant-Origin/Vegetables/Cabbage-/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4274477/
 4. https://fruitsfacts.com/radish-allergy-symptoms-allergic-to-radish/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!