Ясен викликає алергію в березні та квітні

У світі нараховується близько 65 видів ясена. Деякі з них ростуть тільки в певних регіонах, інші – можуть бути поширеними одночасно в різних місцевостях. Так, наприклад, для сходу Північної Америки найбільш характерним вважається зимостійкий білий чи американський ясен. Але він також часто зустрічається і в Європі, хоча поряд з ним тут також поширений європейський ясен. Останній росте усюди, крім хіба що, північної Скандинавії та південного Середземномор'я. Усі ясени належать до родини Маслинових.

Європейський або звичайний ясен (Fraxinus excelsior L.) – велике листяне дерево, яке може сягати висоти 20- 35 метрів. Його кора має світло-сірий колір, суцвіття – чорні, а листя – темно-зелене. З поміж решти дерев листя ясена часто розпускається останнім, а осипається, навпаки – першим.

Перед появою листя ясен починає цвісти. Квіти ясена, зазвичай, зеленувато-білі чи фіолетові і не мають пелюсток. При цьому на одному дереві можуть бути одночасно як чоловічі так і жіночі квіти. Або ж дерево яке, приміром, в цьому сезоні квітло жіночими квітами, в наступному може цвісти чоловічими. В залежності від виду та регіону, ясен цвіте та викидає пилок в період з кінця березня і аж до травня.

Ясен – повністю вітрозапильне дерево, яке любить рости на вологих ґрунтах: ярах, біля річок. Хоча може зустрічатися і на сонячних схилах та скалах. Також це дерево присутнє і в помірних мішаних та широколистяних лісах.

На території України найчастіше зустрічається ясен звичайний. Хоча також поширеним є ланцетовий та американський. Як правило, ці довговічні та швидкорослі дерева ростуть у Лісостепу. Рідше – на Поліссі та в Криму.

Деревина європейського ясена доволі міцна, тому її використовують в будівельній, меблевій та спортивній індустріях.

Кора та листя дерева, завдяки вмісту дубильних речовин, вуглеводів, кумаринів та аскорбінової кислоти, використовуються з лікарською метою. Зокрема, для нормалізації обміну речовин, усунення кровотеч та загоєння ран, а також – для лікування запалень, ревматизму та радикуліту, остеохондрозу, і навіть – цирозу, холециститу, жовчнокам'яної хвороби, тощо.

Пилок ясена – чинник алергії

Разом з тим, пилок ясена може стати причиною сезонної алергії. Тож людям з полінозом краще триматися якомога далі від дерева в період його цвітіння.

Через тісні родинні стосунки з оливковим деревом та перехресну реактивність пилок ясена є важливою причиною респіраторної алергії по всій Європі.

Наприклад, люди, які живуть на півдні Франції та чутливі до пилку оливкового дерева, можуть відчувати симптоми алергії під час подорожі до Північної Європи через вплив пилку ясена.

В Україні, за результатами молекулярного тестування, на пилок ясена та інших членів родини маслинових – бирючини (вовчої ягоди) та бузку, реагує до 20% пацієнтів з полінозом.

Французькі та італійські дослідження свідчать про те, що близько 18% та 34% алергій відповідно, спричинені пилком ясена.

А спостереження швейцарських вчених вказують на те, що у деяких місцевостях пилок ясена може мати такий же вплив як і пилок берези. Водночас, через те, що обидва дерева цвітуть приблизно в той самий період, а береза, традиційно, вважається більш сильним алергеном, ясен часом можуть не враховувати як причину сезонної алергії.

Алерген у пилку

Основним алергеном пилку ясена є Fra e 1. Він є головним винуватцем чутливості до пилку ясена в Північній та Центральній Європі. Близько 70-80% людей з сенсибілізацією до ясена піддаються впливу саме цього алергену. Він же відноситься до основних алергенів, відповідальних за перехресні реакції з оливковим деревом через схожість з його білком Ole e 1. А також – з іншими представниками родини маслинових: бузком, жасмином, форзицією, тощо.

Через сильну перехресну реактивність між Fra e 1 та оливковим Ole e 1 деякі автори припускають, що імунотерапія щодо Ole e 1 здатна одночасно захищати і від алергії до пилку ясену.

Крім того, Fra e 1 має велику подібність з деякими алергенами пилку злаків.

Іншим важливим ясеновим алергеном є профілін Fra e 2. До нього чутливі близько 50% людей з відповідною алергією.

Основним алергеном пилку ясена також вважається кальцій-зв’язуючий білок Fra e 3.

Оскільки пилок ясена європейського містить профілін та білок, що зв'язує кальцій, і обидва є паналергенами, то може виникати перехресна реакція з пилком інших рослин, що містять ці сімейства білків. У дослідженні, що оцінювало сироватки 40 людей з алергією до пилку ясена, 30% пацієнтів мали антитіла IgE до кількох високомолекулярних алергенів ясена, що перехресно реагували з алергенами тимофіївки та оливи.

Також пилок ясена містить алергени Fra 9, 1,3-бета-глюканаза та Fra 12, ізофлавоноредуктаза (IFR). Є дослідження, які вказують що перша схожа з алергенами в пилку оливкового дерева, берези, а також – помідорів, картоплі, болгарського перцю, банану та латексу. Відтак, між цими рослинами теж можуть виникати перехресні реакції.

Прояви алергії на ясен

Більшість симптомів полінозу, як правило, обмежується реакцією з боку слизових: носа та очей. При цьому вираженість симптомів залежить від індивідуальної чутливості та рівня пилку в повітрі.

Основними проявами алергії на ясен є:

 • свербіж носа чи очей
 • чхання
 • сльозотеча
 • нежить

Крім того, є дані про розвиток професійної астми, яка спостерігалась у працівників меблевих фабрик.

Та часто усі ці симптоми зникають самі по собі за 2-3 дні, якщо виключити вплив алергену, наприклад, при переїзді в інше місце.

Втім, з пилком ясена це може бути проблематичним. Адже, переїхавши від нього, можна потрапити у зону впливу пилку інших маслинових – оливи, бузку, бирючини, жасмину.

В інших випадках, при надто вираженій реакції, доведеться скористатися антигістамінними препаратами чи глюкокортикостероїдними спреями. Але останні, для кращої ефективності, алергологи радять починати застосовувати за кілька днів до очікуваного сезону цвітіння. Адже вони часто починають працювати лише через 12 – 24 години та досягають найбільшої ефективності через три – сім днів.

 

Джерела:

 1. http://www.phadia.com/en/products/allergy-testing-products/immunocap-allergen-information/tree-pollens/allergens/european-ash/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4479456/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12047442/
 4. https://www.researchgate.net/publication/12294748_Ash_Fraxinus_excelsior-pollen_allergy_in_central_Europe_Specific_role_of_pollen_panallergens_and_the_major_allergen_of_ash_pollen_Fra_e_1
 5. https://airallergy.sciensano.be/content/ash-fraxinus-excelsior
 6. https://allergy.org.ua/iasen-vykydaie-alerhennyi-pylok-z-kintsia-bereznia-do-pochatku-travnia/
 7. https://healthday.in.ua/travi/yasen-zvichajnij
 8. https://uk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%AF%D1%81%D0%B5%D0%BD_%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!