Карта поширення видів дерев та рослин

Сезон цвітіння полину  (відповідно й період алергії на пилок полину) припадає на найспекотнішу частину літа, коли спостерігається підвищена пилкова активність таких найбільш алергенних рослин-бур’янів, як лобода, кульбаба, полин і звичайно ж, амброзія. У складі цих рослин присутній профілін - специфічний низькомолекулярний білок, який  швидко долає всі природні бар'єри у вигляді слизових оболонок носоглотки та очей. Тож саме до пилку рослин- бур’янів й  розвиваються найбільш виражені і сильні реакції.  Навіть якщо людина ніколи в житті не страждала на алергію, це все -одно не гарантує 100% безпеки від алергічних захворювань. Відповідний ген в організмі може активізуватися у будь-який момент під впливом стресу, перенесених інфекційних захворювань або вагітності.[11],[12],[13],[14],[15],[16],[17],[18],[19],[20].

Ознаки алергічних реакцій на полин дуже схожі з симптомами інших алергій, але основні прояви виникають у літній період як реакція організму на цвітіння рослини. Одними з перших ознак алергії є: нежить і набряклість носових пазух (так званий алергічний риніт), почервоніння слизових оболонок очей і їх сльозливість (так званий алергічний кон'юнктивіт), першіння в горлі.

Також одним із проявів алергії є чхання - у відповідь на подразник слизова набухає, організм намагається позбутися алергену, тому чхання є захисною реакцією організму.  Вище перераховані ознаки складають найбільш типовий у клінічній симптоматиці полінозу ринокон’юнктивний синдром, що поєднує в собі алергічні ознаки з боку верхніх дихальних шляхів, слизової оболонки носа та слизової оболонки очей. Але іноді може виникнути боязнь світла; почервоніння і свербіж шкірних покривів (так звана локалізована кропив'янка, коли на шкірі з'являються різко окреслені пухирі). Через звуження дихальних шляхів у алергіка  починається сухий кашель з хрипами, що може спричинити напади астми. Алергія на рослини- бур’яни може прийняти й більш тяжкі форми: реакція виникає протягом перших кількох хвилин після контакту з алергеном і проявляється у вигляді набряку Квінке і генералізованої кропив'янки, разом з цим може розвинутись набряк гортані (утруднення дихання, через що виникає ризик задухи), шлунково-кишкового тракту (симптоми - болі в животі, нудота, блювота), у потерпілого різко падає артеріальний тиск, з'являється відчуття оглушення (легка форма шоку) або втрата свідомості (важка форма шоку).

Звичайно, симптоми простих форм алергій - алергічного риніту і кон’юнктивіту - необхідно відрізняти від застудних захворювань. Характерна особливість алергії на пилок – сезонність, оскільки поліноз завжди збігається з періодом цвітіння тих чи інших рослин, тож прояви виділяються певною циклічністю і регулярністю, в залежності від сезону. Тобто щорічно майже в один і той же час (з коливаннями до декількох тижнів), людину починають турбувати схожі симптоми, при цьому нежить і чхання не припиняються до тих пір, поки пилок буде впливати на слизову носа, при чому звичайні засоби від застуди не допомагають. При вітряній погоді симптоми алергії загострюються, так як вітер швидше розносить пилок по повітрю. А ось в дощову погоду пилок прибивається дощем до землі, і у людей можливе полегшення деяких проявів алергії. [12],[15],[16],[17],[18],[21].

 

Джерела.:

1. Лекарственные растения и их применение. Середин Р.М., Соколов С.Д.- Ставрополь: Ставропольское книжное издание,1969.-  236 с.: с ил.
2. О. О. Аннамухаммедова.Лікарські рослини: навч. посібник [для студентів вищ. навч. закл.] /О.О. Аннамухаммедова, А. О. Аннамухаммедов.–Житомир: Вид-во ЖДУ ім.. І. Франка,2014.-202 с.
3. ЕКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ПИЛКУВАННЯ ТРАВ'ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ОСНОВІ ПОГОДИННИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ЛІТНЬО-ОСІННІЙ ПЕРІОД. (Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук). І.І. Мотрук - Вінниця – 2017 .
4. Полин звичайний (Artemisia vulgaris L.) та полин гіркий (Artemisia absinthium L.). // Аграрна енциклопедія
5. Дари лісів. Єлін Ю. Я., Зерова М. Я., Лушпа В. І., Шаброва С. І. — К.: «Урожай», 1979
6. В. И. Чопик, Л. Г. Дудченко, А. Н. Краснова; «Дикорастущие полезные растения Украины» Справочник; Киев, Наукова думка, 1983. (рос.)
7. Поли́н гірки́й (Artemisia absinthium) [Електронний ресурс] / Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD_%D0%B3%D1%96%D1%80%D0%BA%D0%B8%D0%B9 (дата звернення: 09.01.17). – Назва з титул. екрану.
8. Охорона і інтродукція дикорослих лікарських рослин Кіровоградщини. ВВ Ліновіченко, ВГ Мартиненко – Наукові записки КНТУ, вип.11 ч.П, 2011
9. Атлас ареалів і ресурсів лікарських рослин СРСР. - М.: Изд-во ГУГК, 1980 .- 340 с.
10. Ресурси лікарських рослин Західного Полісся: стан, використання та тенденції динаміки .  Мінарченко В.М. - Науковий вісник НЛТУ України, 2013.- Вип.23.13
11. Визначення пилкових алергенів у атмосферному повітрі. (методичні рекомендації). Турос О.І., Ковтуненко І.М., Родінкова В.В., Київ – 2014.
12. Пыльцевая аллергия. Е.В. Передкова - Астма и аллергия, № 1, 2013,  Москва.
13. Алергени бур'янистих трав. Профіліни та їх властивості  [Електронний ресурс] / Режим доступу: http://i-medic.com.ua/index.php?newsid=7978 (дата звернення: 09.01.17). – Назва з титул. екрану.
14. МОЛЕКУЛЯРНИЙ ОГЛЯД СЕНСИБІЛІЗАЦІЇ ДО ПИЛКУ БУР'ЯНІВ. І МОЖЛИВОСТІ ЙОГО КЛІНІЧНОГО ЗАПРОВАДЖЕННЯ. В УКРАЇНІ ДЛЯ ВИБОРУ ОПТИМАЛЬНОЇ АЛЕРГОІМУНОТЕРАПІЇ. В. Гаріб, С. Зубченко, В. Чопяк, В. Гаєвська, В. Гаєвський. Журнал вушних, носових і горлових хвороб, № 6, 2016.
15. ЕКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ПИЛКУВАННЯ ТРАВ'ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ОСНОВІ ПОГОДИННИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ЛІТНЬО-ОСІННІЙ ПЕРІОД. (Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук). І.І. Мотрук - Вінниця – 2017 .
16. Клініко-імунологічна характеристика та сучасні аспекти антигістамінної терапії сезонного алергічного риніту. Л.В. Кузнецова - Український медичний журнал «Часопис», № 1(101), 2014.
17. Современные возможности терапии поллиноза у детей. Зайцева С.В., Локшина Э.Э. , Зайцева О.В., Рубцова Т.П., Воронина О.Б., Куликова Е.В., Громадина О.В.- Русский медицинский журнал, №6, 07.03.2012.
18. Поллиноз. Княжеская Н.П., Потапова М.О., Яковенко И.В. - Атмосфера. Пульмонология и аллергология, № 1, 2005.

19. Аллергический ринит у детей: современная тактика диагностики, лечения и профилактики.   Беляева Л.М., Микульчик Н.В., Панулина Н.И. - Медицинские новости, № 2, 2013.
20. Перехресна харчова алергія у пацієнтів з сезонним алергічним ринітом. Заболотна Д.Д., Гогунська І.В., Наумова О.О., Забродська Л.В., Смагіна Т.В., Нестерчук В.І., Пелешенко Н.О., Гайдук В.Д., Холоденко Т.Ю. - ДУ «Інститут отоларингології ім. проф. О.С. Коломійченка НАМН України» (дир. –акад. НАМН України Д.І. Заболотний), 2016.
21. Поллинозы — одна из наиболее актуальных проблем аллергологии. Богомолов А.Е., Пухлик Б.М.- Газета «Новости медицины и фармации» , 16 (467), 2013.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!