Кропива зрідка викликає алергію, але все ж може бути небезпечною

Кропива ‒ рід переважно багаторічних рослин однойменної родини Кропивові. Сама кропива має більше 45 видів. Деякі з них можуть досягати більше метра у висоту.

Для більшості видів кропиви характерні жалкі волоски на стеблах та листках.

В Україні поширені чотири види кропиви: 

Urtica dioica — кропива дводомна;

Urtica pilulifera — кропива кулястоквіткова;

Urtica urens — кропива жалка;

Urtica cannabina — кропива коноплева.

Остання придатна для виробництва волокна, яке за своїми характеристиками виходить схоже на лляне. 

Кропива може бути сировиною для виробництва паперу. Використовують її і для добування фарби: зелену отримують з листя, а жовту ‒ з коріння рослини.

Але загалом, кропива, особливо ‒ дводомна, ‒ вважається лікарською рослиною. Вона має кровоспинні, ранозагоювальні, протиревматичні, сечогінні та протизапальні властивості.

Листя кропиви вживається при різних кровотечах, хронічних запаленнях печінки, жовчокам'яній хворобі, а також як засіб для зниження цукру в крові.

Народна медицина рекомендує кропиву при застарілому кашлі, анемії, хворобах нирок та сечового міхура.

Кропивою часто миють волосся. Це сприяє росту, робить його міцнішим та густішим.

Крім того, кропива містить вітаміни А, В2, С та К1. А за кількістю білка ця рослина, практично, не поступається деяким бобовим. Наприклад, горошку чи квасолі. Тому кропиву часто додають у їжу: супи чи салати. Крім того, її вживають як приправу чи у соусі до м'яса. В деяких країнах її квасять, подібно капусті.

Більшість видів кропиви квітнуть з квітня по жовтень. Але пікові значення концентрацій її пилку на території України фіксуються наприкінці червня ‒ в середині серпня. В цей час пилок кропиви ‒ лідер по кількісному вираженні в повітрі в центральних та північних областях.

Пилок кропивових (Urticaceae), включаючи настінницю та кропиву, також переважає на північному заході Іспанії. А, наприклад, в іспанському місті Мурос його частка, подібно такій в Україні, може сягати до 67% від загальної кількості аероалергенів в повітрі.

Пилок кропиви у значних концентраціях фіксується в Італії, Польщі та Швейцарії. Він – важливий аероалерген в Англії. Антитіла IgE до пилку кропиви були виявлені у 13 з 62 англійських пацієнтів із клінічною історією літніх сезонних респіраторних реакцій.

Втім, незважаючи на це, загалом пилок кропиви ‒ рідко викликає алергію. В Україні її прояви за найостаннішими даними, набагато частіше зустрічаються у північних областях – Сумській та Житомирській.

Інша справа свого роду псевдоалергічні реакції на кропиву, які пов'язані з тим, що у ворсинках рослини містяться певні хімічні речовини, зокрема:

 • гістамін
 • ацетилхолін
 • серотонін
 • лейкотрієни
 • мороїдин

При контакті зі шкірою "волоски" кропиви діють як голки, а хімічні речовини через них потрапляють в шкіру, що викликає відчуття поколювання і висип. Його вигляд нагадує іншу шкірну реакцію, кропив’янку. Остання буває і алергічною. Вона отримала свою назву завдяки схожості висипу із пухирями, які на тілі залишає контакт із кропивою.

Крім того є види кропиви, отрута яких настільки сильна, що може спричинити летальні наслідки. Щоправда переважна більшість таких росте у тропіках.

У рідкісних випадках в деяких людей може виникнути справжня алергічна реакція на дотик до кропиви – алергічний контактний дерматит. В такому випадку слід негайно звернутися до лікаря, оскільки інколи він може бути небезпечним для життя. 

Причини алергії

Хоча жодних алергенів цієї рослини ще не було охарактеризовано, вважається, що вони є. Крім того, можна очікувати широку перехресну реакцію між окремими видами роду. А також, певною мірою, ‒ і з іншими представниками родини Urticaceae, наприклад, з настінницею. Алергени двох її видів Parietaria judaica та Parietaria officinalis ‒ настінниці розлогої та лікарської, відповідно, ‒ вже добре відомі та описані.

 

Кропива в деяких випадках може перехресно реагувати з динею, кавуном, баклажанами, соняшниковим насінням, топінамбуром, буряком, шпинатом, цитрусовими, цикорієм та медом. В результаті, при вживанні останніх може виникати синдром оральної алергії (СОА).

Можливі і інші реакції. Зафіксований випадок отруєння після того, як 57-річна жінка випила чай з кропивою.

Симптоми алергії на кропиву

Пилок кропиви може викликати астму, алергічний риніт та алергічний кон’юнктивіт. 

Професійну сенсибілізацію до цього пилку часто розвивають працівники, які займаються заготівлею кропиви.

Також можуть виникати негайні та запізнілі реакції гіперчутливості до кропиви як рослини.

Кропива може стати й причиною широкого спектру шкірних реакцій, включаючи кропив’янку та контактну кропив’янку після контакту з пилком і з самою рослиною.

Симптомами сильної алергічної реакції на кропиву є:

 • напруга в грудях або горлі
 • утруднене дихання
 • хрипи
 • набряк у роті, включаючи язик або губи
 • висип на ділянках, які не контактували з кропивою (навіть по всьому тілу)
 • шлункові спазми
 • блювота
 • діарея

Втім, в більшості випадків, як уже зазначалось вище, наслідки контакту з кропивою обмежуються висипом, спричиненим хімічними речовинами в рослині.

Як лікувати реакцію на кропиву

Для зменшення свербежу в цьому випадку важливо намагатися не торкатися висипки протягом перших 10 хвилин після вжалення. Розтирання може заштовхнути хімічні речовини глибше до шкіри та призвести до того, що реакція буде більш сильною та триватиме довше.

Через 10 хвилин місце висипки можна промити водою з милом. Часто цього може бути досить, щоб значно зменшити або повністю зняти будь-який біль, свербіж або набряк. Якщо на шкірі видно невеличкі ворсинки кропиви, їх можна спробувати видалити міцною тканиною чи восковою смужкою.

Локальні креми, лосьйони або мазі, що містять гідрокортизон, можуть заспокоїти і допомогти зняти почервоніння та свербіж.

Пероральні антигістамінні препарати також можуть бути ефективними для зняття свербежу.

Як правило, висип зникає досить швидко. Та якщо він залишається через 

24 години, це може свідчити про сильну алергічну реакцію. Тому в цьому випадку варто звернутися до лікаря.

Також слід звернутися за допомогою, якщо:

 • висипом вкрита велика ділянка тіла;
 • симптоми не покращуються протягом 24 годин;
 • вражена ділянка виглядає запаленою.

 

Джерела:

 

 1. https://florofauna.ru/rasteniya/krapivnie.php
 2. https://uk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D0%B2%D0%B0_%D0%B4%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BD%D0%B0
 3. https://allergy.org.ua/kropyva-ta-nastinnytsia-sestry-iz-riznymy-alerhennymy-vlastyvostiamy-pylku/
 4. http://www.phadia.com/en/products/allergy-testing-products/immunocap-allergen-information/weed-pollens/allergens/nettle/
 5. https://www.healthline.com/health/stinging-nettle-rash#picture
 6. https://www.polleninfo.org/en/allergy/profiles/nettle-family.html
 7. https://www.stagrallergymap.com/weeds/nettle
 8. http://defactum.uz/baza_medicinskih_znanij/allergen_krapiva_nettle

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!