Неприємні симптоми на робочому місці

Кожен третій офісний працівник може відчувати неприємні симптоми алергії, перебуваючи на своєму робочому місці.

А за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, вплив парів, газів або пилу на робочому місці спричиняє 11% випадків астми у всьому світі. Інші дані свідчать, що приблизно 20% нових випадків астми у дорослих пов'язані з роботою.

Та одна справа, коли симптоми алергії очевидні і проявляються у вигляді нежиті, кон’юнктивіту чи чхання. Інша – коли перебування в офісі викликає, наприклад, головний біль. Поспостерігайте за собою уважніше, якщо ця проблема зникає за межами офісу – можливо і вона має алергічне походження.

Цвіль

За даними досліджень, більшість, до 80% усіх офісних алергічних реакцій, спричиняються спорами грибів, особливо чорної цвілі. До неї, зокрема, належить гриб аспергил. Для розмноження грибка достатньо вологих та погано провітрюваних приміщень. Він часто з’являється після прориву труб чи протікання даху, а його спори можуть поширюватися по всій будівлі через систему опалення та вентиляції.

Щоб не допустити цього потрібно постійно слідкувати за рівнем вологості, підтримуючи його на рівні 50%. Регулярна прочистка систем вентиляції та кондиціювання, а також використання спеціальних фільтрів також мають унеможливити появу та поширення цвілі.

Кімнатні рослини

Іноді цвіль може з'явитися і в досить несподіваних місцях. Наприклад, в горщиках з кімнатними рослинами. Тож намагайтеся не переборщувати з поливом вазонів.

Але і самі по собі кімнатні рослини теж можуть стати причиною алергічної реакції.

І хоча більшість з них не є високоалергенними, якщо таких рослин багато, вони можуть викликати алергію. Наприклад, листя Ficus benjamina (плакучий інжир) може спричинити IgE-опосередкований риніт та астму. Ризик сенсибілізації до цієї рослини серед людей з атопією складає 6%. Також зафіксований випадок кон’юнктивіту, риніту та астми внаслідок впливу декоративного квітучого клену.

Крім того, деякі рослини, наприклад хризантема, цитрусові, папороті, ромашка, герань, при потраплянні їх соку на шкіру можуть стати причиною контактного дерматиту.

Погана вентиляція

Погана вентиляція – ще одна причина виникнення алергічних реакцій. І справа не лише у цвілі, як зазначалося вище. Відповідно до даних Агентства з охорони навколишнього середовища (США), повітря у приміщеннях може бути в 100 разів більш забрудненим, ніж на вулиці. Погана циркуляція повітря та недостатня вентиляція можуть змусити нас вдихати токсини та хімічні речовини, включаючи свинцевий пил, вихлопні гази, радон, формальдегід, різні часточки від роботи принтерів, килимових покриттів, копіювальних машин, очисних засобів, тощо.

Наприклад, формальдегід, що виділяється з сигаретного диму, меблів, скловолокна, килимів та деяких засобів для миття може призводити до подразнення очей, горла та носа. Іноді формальдегід може стати причиною астми. Хоча така ймовірність піддається сумніву деякими фахівцями.

Для уникнення забруднення повітря шкідливими речовинами рекомендується кожні три місяці міняти спеціальні фільтри і двічі на рік перевіряти систему вентиляції повністю.

Кондиціонер

Кондиціонер може бути не лише чинником поширення забрудненого повітря. Холодні атмосферні потоки здатні спричиняти шкірні реакцій у людей, які страждають алергією на холод.

Симптоми холодової кропив'янки з'являються через декілька хвилин після впливу холодних температур та варіюються від незначних до важких. Найчастіше такий стан виникає у молодих людей.

У деяких випадках холодова кропив'янка може викликати набряк та навіть призвести до анафілаксії.

Комп'ютери та офісне обладнання

Клавіатура, комп'ютерні вентилятори та шнури, а також принтери та ксерокси – поширені місця скупчення пилу. Він містить пилових кліщів і може викликати реакції гіперчутливості у людей, чутливих до алергенів кліщів. Це, як правило, основних алергени цих членистоногих Der p I та Der p II.

Тому усю електроніку потрібно чистити від пилу, принаймні, раз на місяць.

Крім того, небезпека офісної техніки, зокрема лазерних принтерів та фотокопіювального обладнання, може критися в тонерах. До складу порошків часто входять важкі метали, а також нікель та летючі органічні сполуки (ЛОС), які потрапляють в повітря під час друку у вигляді наночастинок. І хоча офіційно випадки алергій, пов'язаних з впливом тонерних пристроїв заперечуються, наприклад, у Німеччині, так звані групи самодопомоги, повідомляють про понад 700 людей, які страждають на алергію, спричинену копіювальними та іншими офісними приладами.

Також офісна техніка виділяє молекули озону. Вони є сильними окислювачами та теж можуть призводити до симптомів алергії при їх високій концентрації.

М'яке покриття, холодильник та миючі засоби - потенційна небезпека для алергіків

М'яке покриття на офісних меблях чи підлозі також з часом забруднюється і може стати прихистком для бактерій і спор грибів. Вони можуть спричинити астму, алергію та безліч інших захворювань.

Для зменшення ризику виникнення цих хвороб килими потребують професійної чистки принаймні раз на півроку.

Офісний холодильник – ще одне потенційне джерело алергії. Забуті тут обіди, при нерегулярному прибиранні, можуть стати причиною утворення не лише неприємних запахів, а й тієї ж цвілі.

Та іноді проблема може критися не лише в поганому прибиранні, а й навпаки. Миючі засоби можуть містити ряд речовин, до яких ви можете бути чутливими.

Симптоми офісної алергії

Більшість симптомів ‘офісної алергії’ є типовими для решти алергічних реакцій та включають:

  • сухий кашель
  • подразнення очей, горла або носа
  • алергію з боку носа (закладеність, нежить)
  • свербіж, сухість шкіри
  • нудота.

При тривалому впливі алергенів також можуть спостерігатися:

  • головний біль
  • втома
  • запаморочення
  • загальне почуття нездужання
  • труднощі з концентрацією уваги

При виникненні подібних явищ на робочому місці необхідно звернутися до алерголога та з'ясувати можливу причину алергічних реакцій. Лікар проведе необхідне тестування, а у випадку надто виражених реакцій може запропонувати пройти курс алергенної імунотерапії.

 

Джерела інформації:

1.https://www.researchgate.net/publication/289752189_Allergy_to_printer%27s_ink_The_underestimated_danger

2.https://otava.ua/formaldegid-i-jogo-vpliv-na-zdorov-ya-lyudini/

3.https://ukrhealth.net/ofisna-alergiya-prichini-viniknennya-ta-sposobi-zaxistu/amp/

4. https://www.atlenv.com/allergies-in-the-office-2

5. https://www.everydayhealth.com/hs/respiratory-allergies/manage-allergies-work/

6. https://abcnews.go.com/Health/AllergiesNews/story?id=7291101&page=1

8.https://www.healthline.com/health/allergic-to-air-conditioning

9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK236023/

10.https://rtkenvironmental.com/health/sick-building-syndrome/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!