Звернення до лікаря

У житті будь-якого педіатра, який пропрацював на поліклінічному прийомі більше 10 років, простежується певна циклічність. Відразу після Нового року і Різдва на прийом ідуть діти, які зазнали «солодкого удару» Святого Миколая, Санта Клауса і Діда Мороза одночасно. З середини січня починається (продовжується) спалах грипу і закінчується в лютому-початку березня. В цей же час активізуються загострення хронічних захворювань: гастритів, холециститів, панкреатитів, тонзилітів. Короткий перепочинок в середині березня - і ось вже в квітні на прийом пішли діти, які кашляють, діти з нежиттю, діти з закладеними носами. До травня підтягуються ті, що перенесли два-три бронхіта, синусита, деякі - з пневмоніями.

Чому? Здавалося б - весна, перше тепло, відсутній фактор переохолодження, віруси пішли на спад ...

В цей час дитячий імунолог в мені не дрімає, та й пацієнти не дають - адже саме до дитячого імунолога відправляють усіх, хто за півроку переніс два-три бронхіту і пару пневмоній за рік.

Поліноз

«Респіраторна» алергія або поліноз - проблема сучасних людей, що живуть в мегаполісах.

Полінозом називають алергічне захворювання, коли імунна система неадекватно сильно реагує на певний алерген і, як наслідок, запускає каскад захисних реакцій.

Вони можуть проявлятися закладенням носа, сверблячкою носа і піднебіння, нападами чхання, болісним кашлем через стікання слизу по задній стінці глотки, а також почервонінням і свербінням очей. У зв'язку з порушенням дихання та сну страждають також і когнітивні функції: виникає дратівливість, підвищена стомлюваність, низька працездатність, схильність до депресії. Поліноз може розвинутися в будь-якому віці, хоча чомусь батьки вважають, що якщо з ними алергія трапилася у віці «за 40», то чому вона повинна бути у дітей?

Головне питання, яке я задаю батькам часто хворіючих дітей: чи є циклічність, повторюваність, сезонність в частих ГРВІ? Адже «не лікарю» складно відрізнити - чому у дитини закладений ніс і що спровокувало неприємний симптом. Таким чином, алергію я починаю підозрювати вже на етапі збору анамнезу, бесіди з батьками.

Далі, під час огляду, звертаю увагу на колір слизової оболонки носа. Як правило, для полінозу характерна наявність набряку слизової оболонки носа, особливо нижніх і середніх носових раковин, звуження носових ходів, які заповнені прозорими слизовими виділеннями, їх колір зазвичай варіює від блідо-рожевого до синюшного. Набряк слизової оболонки зберігається і при закапуванні судинозвужувальних препаратів. Однак при приєднанні інфекції виділення з носа стають в'язкими, слизово-гнійними.

ЛОР-лікарі, як правило, рідко ставлять діагноз «поліноз» і «алергічний риніт» дітям. Але практично кожен призначає препарат, що пригнічує алергічну реакцію в слизовій оболонці (спрей мометазону або флютиказону).

Далі справа за малим - довести наявність алергічного риніту, провівши обстеження дитини. Якщо в крові збільшено кількість загального Ig E, а ще краще - вдалося виявити «причинний» алерген, то часті хвороби у малюка - не наслідок «слабкого» імунітету, а наслідок «сильних» імунних реакцій, на жаль, спрямованих «не туди». І в такому випадку «стимулювати імунітет» в кращому випадку, марно.

Чи є проблема з імунітетом?

Як думаєте - скільки з цих дітей мають реальні проблеми з імунітетом або імунодефіцит? Відповім: один з тисячі! І частіше він не через часті бронхіти приходить, а з іншими проблемами.

А що з часто хворіючими? У 80-90% випадків - алергічна реакція на цвітіння дерев, трав, що протікає тривало, та ще й ускладнена приєднанням вірусного або бактеріального агента.

Рекомендації при діагнозі поліноз

Переконавшись в тому, що у дитини формується поліноз - даю рекомендації.

Слідкуйте за календарем цвітіння на сайті, якщо знаєте - на які саме алергени у дитини починається алергічна реакція. Завантажте на смартфон додаток, їх зараз багато. Це календар цвітіння і дані по концентрації пилку в повітрі. Інформація в таких додатках часто оновлюється - ви будете в курсі, що саме квітне і наскільки забруднено повітря.

 Зараз найефективнішими засобами від сезонної алергії у всьому світі визнані назальні мембраностабілізатори і кортикостероїди - спреї. Вони довели свою ефективність при нежиті, чханні і закладеності носа. І саме закладений ніс назальні стероїди лікують краще за всі інші препарати, в тому числі антигістамінних. Але вид спрею і дозування повинен підбирати тільки лікар!

Є стійка думка, що все стероїди небезпечні. Це не так. Назальний кортикостероїд - це тільки місцевий препарат, він лише частково всмоктується в слизову. Це спреї з мінімумом побічних ефектів і мінімальним ризиком будь-яких системних реакцій.

Якщо від місцевих кортикостероїдів немає ефекту, дитина продовжує себе погано почувати, кашляє, чхає, зверніться до алерголога для вибору іншого лікування. Наступною групою препаратів будуть антигістамінні протиалергічні препарати.

Зараз в інтернет-магазинах можна придбати нано-фільтри для носа. Це японські фільтри (для дітей і для дорослих), вони вставляються в носові ходи, затримують алергени і при цьому непомітні і не порушують нормального носового дихання.

Що точно не має доказового ефекту в лікуванні полінозу?

Це голкорефлексотерапія, фітотерапія (яка може навіть погіршити перебіг полінозу!), різноманітні БАДи та вітаміни.

Не використовуйте занадто часто судинозвужувальні препарати! Їх дуже легко передозувати. Поступово рецептори в носі втрачають чутливість, настає ефект звикання - ліки перестають діяти. Слизова носа пересихає, бувають кровотечі. І врешті-решт у відповідь на часте використання може розвинутися навіть лікарський риніт.

Немає сенсу відвідувати соляні печери. Зазвичай вони пропонуються як раз тим, хто страждає на астму або поліноз. Справа в тому, що в соляних печерах створені особливо чисті умови. Виходить, що поки людина знаходиться всередині, він відчуває поліпшення. Але як тільки виходить на вулицю, де повно пилку, то все досить швидко повертається до початкового стану.

Зміцнюйте імунітет загартовуванням

Грамотне і поступове загартовування - обливання прохолодною водою, прохолодний душ - це стимуляція функції надниркових залоз, відбувається вироблення власного кортизолу. Рівень підвищується до норми, що допомагає дитині краще справлятися з алергічним набряком.

Освоюйте нескладну процедуру промивання носа сольовими розчинами - це зменшить вплив алергену на слизову оболонку!

Бравістова Наталія Олександрівна

дитячий імунолог вищої категорії, завідуюча педіатричним відділенням медичного центру

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!