Що таке стероїди?

Укуси комах можуть минути досить швидко, а можуть надокучати кілька та більше днів. Особливо від комариних та інших укусів комах страждають діти або люди з алергією. В цих випадках пошук дієвих засобів, здатних принести полегшення, може стати важливою, але непростою задачею.

Хоча на ринку присутні низка безрецептурних мазей та кремів, не всі вони однаково ефективні, а деякі повинні застосовуватися з дотриманням певних правил. Наприклад, стероїдні чи, як їх ще називають, гормональні мазі та креми здатні чудово знімати запалення та свербіж, викликаний укусами комах, але вони не призначені для постійного чи тривалого використання.

Стероїди, зокрема кортикостероїди, відносяться до класу гормонів, які виробляються в надниркових залозах людини або ж штучно синтезуються в лабораторії.

Без гормонів людський організм не може повноцінно працювати. Наприклад, глюкокортикоїди впливають на обмін речовин, імунну відповідь, утворення та регенерацію клітин, а також на звуження судин. Ці гормони можуть допомогти боротися із запаленням та пригнічують реакції лейкоцитів на інфекцію та інші загрози. Вони також впливають на артеріальний тиск і оновлення клітин шкіри.

Інший гормон – кортизол (гідрокортизон), то природний глюкокортикоїд. Його штучним прикладом є, зокрема, преднізолон, який зазвичай призначають при різних захворюваннях, включаючи астму та алергію.

Кортикостероїди використовуються для лікування багатьох різних захворювань, включаючи алергію (реакції шкіри, реакції дихання, анафілаксію), ендокринні проблеми, шлунково -кишкові проблеми, ревматологічні захворювання, деякі аутоімунні захворювання, такі як вовчак, проблеми з очима, запалення внаслідок травм та інше.

Креми та мазі з кортикостероїдами мають хороші протизапальний та антигістамінний ефекти. Вони майже миттєво полегшують біль, запалення, почервоніння чи свербіж завдяки взаємодії з білками та імунними клітинами шкіри.

Однією з найбільш відомих гормональних мазей є гідрокортизонова.

 

Можливі ризики при застосуванні гормональних засобів

Незважаючи на усі переваги, як уже зазначалось, зі стероїдними засобами слід поводитися доволі обережно. Хоча загалом побічні ефекти від їх застосування вважаються відносно рідкісними, передозування та тривале використання підвищує ризики їх виникнення.

При неправильному використанні на нанесеній ділянці шкіри може з’явитися почервоніння через видимі кровоносні судини, витончення шкіри або вона може стати більш схильною до бактеріальної інфекції. При тривалому застосуванні на обличчі можуть з'явитися прищі, які важко піддаються лікуванню. А нанесення такої мазі на ділянку навколо очей у людей з проблемами з очним тиском може викликати симптоми глаукоми. Також стероїди можуть впливати на природний рівень кортизолу в організмі.

Крім того, варто пам'ятати, що не можна наносити такі препарати прямо в центр ураженої ділянки. Намащувати потрібно лише її контури.

Тривале та надмірне застосування стероїдних кремів може призвести навіть до гормонального дисбалансу, ожиріння, підвищення артеріального тиску та рівня цукру в крові, а також до остеопорозу.

Безпечним вважається застосування стероїдів протягом 14 днів. При цьому при покращенні симптоматики рекомендується припинити і використання стероїдів. Але при деяких станах, наприклад, при атопічному дерматиті, їх рекомендується періодично наносити два дні на тиждень.

Альтернатива

Вибираючи крем чи мазь від укусів комах, потрібно зважати на такі параметри як вік хворого, наявність алергії на складові препарату, спектр його дії, наявність протипоказань, тощо.

Якщо ви сумніваєтесь чи шукаєте альтернативу гормональним засобам з інших причин – пропонуємо деякі можливі варіанти.

Крім гормональних (стероїдних), проти укусів комах також можуть бути корисними протизапальні, антигістамінні та антисептичні препарати.

Так, протизапальні мазі допомагають швидко усунути набряк та свербіж після укусів комах.

Такі препарати добре позбавляють від свербіння внаслідок укусів комах, а, отже, знижують вірогідність розчухування ранок та, відповідно, занесення інфекції.

Разом з тим, потрібно мати на увазі, що протизапальні мазі мають властивість додатково сушити шкіру, тож при їх використанні потрібно користуватися засобами для її зволоження.

Якщо на укус комара чи інших комах розвинулась алергічна реакція, можуть стати в пригоді антигістамінні засоби. Вони застосовуються, якщо є такі симптоми як кропив'янка, інші висипи, уражені ділянки мають великий розмір, є підвищення температури та свербіж.

Але, в даній ситуації потрібно розуміти, що якщо реакція виходить за межі місцевої і є ризик розвитку анафілаксії, потрібно негайно звертатися за медичною допомогою. В цьому випадку місцева терапія не буде ефективною і потрібно вводити адреналін.

Прикладами ж місцевих антигістамінних кремів та мазей може бути Едермік-гель.

Якщо є загроза інфікування ураженої внаслідок укусу ділянки через її розчухування чи інші причини, стануть в пригоді антисептичні засоби. Вони потрібні, щоб запобігти розмноженню патогенних мікроорганізмів. Крім того, антисептики також допомагають зняти свербіж та пришвидшують загоєння ранок.

Ба більше, до кремів та мазей можуть додаватися натуральні інгредієнти на основі рослинних бальзамів та смол.

Інші способи полегшити симптоми

Загалом, в більшості випадків симптоматика після укусів комарів, бджіл, мошок чи інших комах зникає самостійно за кілька днів.

Полегшити самопочуття можна і завдяки домашнім методам. Наприклад:

 • спробуйте промокнути укус розчином з харчової соди та води. Наносьте його кілька разів на день, поки симптоми не зникнуть.
 • Накладіть прохолодний компрес. Спробуйте заспокоїти місце укусу, приклавши холодний пакет або прохолодну вологу тканину на кілька хвилин.
 • Прийміть пероральний антигістамінний засіб.

Коли потрібна допомога лікаря

Але негайно зверніться до лікаря, якщо маєте ознаки важкої алергічної реакції або підвищену температуру чи інші симптоми розвитку інфекції.

 

Джерела інформації:

 1. https://www.coastalorthoteam.com/blog/corticosteroids-uses-benefits-and-risks?hs_amp=true
 2. https://www.asiaone.com/print/News/Latest%2BNews/Health/Story/A1Story20120828-368130.html
 3. https://atopicdermatitis.net/clinical/pros-cons-topical-steroids
 4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mosquito-bites/diagno1ффф1sis-treatment/drc-20375314
 5. https://www.google.com/amp/s/indicator.ru/amp/medicine/lokoid.htm
 6. https://2i.by/prochee/chem-mazat-ukus-chem-mazat-ukusy-komarov-15-effektivnyh-mazej.html
 7. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/allergies-to-bites-and-stings
 8. https://www.medicalnewstoday.com/articles/mosquito-bite-cream#home-treatment-options

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!