Карта поширення видів дерев та рослин

Настінниця розлога містить профілін Par j 3, кальцій-зв’язуючий білок Par j 4 та глюканазу. А основними її алергенами є Par j 1 і Par j 2. Обидва розглядаються як неспецифічні білки-переносники ліпідів (LTP). Ізоформа другого ‒ Par j 2.0101, ‒ зв'язується з IgE 82% пацієнтів. А перший ‒ Par j 1 ‒ викликає продукування IgE у 95% пацієнтів з алергією на пилок P. judaica.

Саме алерген Par j 1 забезпечує високу перехресну реактивність настінниці розлогої з настінницею лікарською ‒ за рахунок його подібності з основним алергенам останньої ‒ Par o 1. Не виключено, що подібно Par j 1, Par o 1 також білком-переносником ліпідів.

Можна припустити, що Par j 1, будучи LTP, спричинить перехресну реакцію з іншими ліпідними білками в харчових продуктах та пилку. Однак, дослідження не підтверджують наявність перехресної реакції між харчовими алергенами LTP та Par j 1. Зокрема, це спостерігається у випадку з оливою.

Натомість, при алергії до пилку настінниці може зустрічатися сенсибілізація до фісташок і буряку та чутливість до профілінів пилку берези та злаків.

Також існує вірогідність, що при алергії на настінницю, може виникати і реакція на пилок ялівцю та інших кипарисових.

Алергія на пилок настінниці найчастіше проявляється наступними симптомами:

 • свербіж в носі,
 • нежить, 
 • сльозотеча та почервоніння очей,
 • кашель.

Рідше можуть траплятися шкірні прояви:

 • кропив'янка,
 • свербіж,
 • ангіоневротичний набряк,
 • задишка.

Як показують дослідження, високий відсоток пацієнтів з алергічним ринітом, чутливих до настінниці розлогої, має підвищений ризик розвитку астми.

Наприклад, в Каталонії астму мали 47,8% учасників дослідження з алергічним ринітом, спричиненим настінницею.

 

 

Джерела інформації:

 1. https://allergy.org.ua/kropyva-ta-nastinnytsia-sestry-iz-riznymy-alerhennymy-vlastyvostiamy-pylku/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9933896/
 3. https://helix.ru/kb/item/21-242
 4. https://lektrava.ru/encyclopedia/postennitsa-lekarstvennaya/
 5. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Parietaria_judaica
 6. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1398-9995.1992.tb00661.x
 7. http://www.phadia.com/en/products/allergy-testing-products/immunocap-allergen-information/weed-pollens/allergens/wall-pellitory-judaica1/
 8. http://www.phadia.com/en/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Weed-Pollens/Allergens/Wall-pellitory-officinalis/
 9. https://www.spandidos-publications.com/10.3892/br.2020.1297

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!