Карта поширення видів дерев та рослин

Алергени оливи

В оливі європейській міститься більше десятка алергенів, від Оlе е 1 до Оlе е 12.

Серед них до основних належать Оlе е 4, Оlе е 5 та Оlе е 1. Чутливість до останнього мають понад 70% пацієнтів з оливовим полінозом. З іншого боку, не всі алергени є в кожному сорті оливкового дерева. Той же Оlе е 1 присутній лише у восьми з них. Втім, він є  причиною великої кількості перехресних реакцій як всередині родини, так і з представниками інших сімейств. 

Так, структура Ole e 1 на 88% подібна будови головного алергена Fra e 1 ясена та на 83 % – з алергенами бірючини та бузку. Через це Оlе е 1 є маркерним алергеном для діагностики алергії на пилок ясена європейського. У тому числі – і для більшості українців, чутливих до ясеневого пилку. Саме схожість алергенів – причина того, що шкірні прик-тести на алергію до оливкового дерева, яке практично не зустрічається в північній та центральній Європі, можуть виявитися позитивними для людей з алергією до ясена і в Україні.

Висока ступінь перехресних реакцій спостерігається також між Ole e 1 та бузковим алергеном Syr v 1, а також – з Lig v 1, який є головним алергеном бирючини.

Більше того, подібну структуру має Pla l 1 подорожника ланцетолистого та Lol p 11 пажитниці багаторічної, Che a 1 лободи та Phl p 11 тимофіївки.

Втім, за перехресні реакції можуть бути відповідальні і інші алергени. Зокрема, профілін Оlе е 2 може бути причиною перехресних реакцій з пилком фінікової пальми. А білок-переносник ліпідів Ole e 7 здатен спровокувати синдром оральної алергії.

Перехресну реакцію з пилком та продуктами харчування може спричинити й Оле-9 (1,3-бета-глюканаза). Чутливість до неї може стати причиною синдрому пилок-латекс-плоди.

Деякі інші алергени оливи, зокрема Ole e 2 та Ole e 10, можуть бути відповідальними за такі прояви сезонної алергії як риніт та астма. Хоча інші дослідження наділяють такими властивостями й Ole e 1, Ole e 7 та Ole e 9.

Алергени ясена

Крім оливи, ще одним важливим представником родини з точки зору алергенного потенціалу, як вже зазначалося, є ясен. На сьогодні відомі п’ять його алергенів.

Серед них основним вважається Fra e 1. Саме до нього чутливі три чверті людей з ясеневим полінозом у Північній та Центральній Європі. У половині випадків причиною алергії на ясен є профілін Fra e 2.

Рекомбінантний Fra e 1, в свою чергу, на 82% ідентичний до бузкового Syr v 1 та на 91% ‒ до Lig v 1, який є головним алергеном бирючини. 

Висока ступінь перехресних реакцій спостерігається також між пилком ясена, жасмину та форзиції. 

 

Симптоми чутливості до маслинових

Пилок родини є частою причиною таких реакцій як астма, алергічний риніт та алергічний кон’юнктивіт.

При цьому, як свідчать результати досліджень, більш поширеним проявом полінозу, спричиненого маслиновими, є саме ринокон'юнктивіт. 

Крім того, невелика частина людей, можуть страждати синдромом оральної алергії, вживаючи такі овочі як помідор, картопля, перець, а також фрукти – абрикос, банан, яблуко, вишня, апельсин та фундук.

Основними симптомами СОА є:

 • свербіж язика, губ та піднебіння;
 • набряк язика та губ.

В більш важких і не частих випадках можуть виникати набряк горла та/чи кропив'янка.

Джерела:

 1. http://vsaduidoma.com/uk/2018/05/28/Forziciya-v-voprosah-i-otvetah-foto-recepty/
 2. https://www.tonature.info/ua/zhasmin-polza-i-vred-dlya-zdorovya.htm
 3. http://vsaduidoma.com/uk/2017/08/24/poleznye-svojstva-sireni-o-kotoryh-malo-kto-znaet/
 4. http://www.phadia.com/en/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Tree-Pollens/Allergens/European-ash/
 5. http://www.phadia.com/en/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Tree-Pollens/Allergens/Olive-/
 6. http://www.phadia.com/en/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Tree-Pollens/Allergens/Privet-/
 7. https://www.google.com/amp/s/floristics.info/ua/metki/maslinovi.amp.html
 8. https://allergy.org.ua/rodyna-maslynovykh-vyklykaiut-alerhichnu-reaktsiiu-u-25-khvorykh-polinozom-ukraintsiv/
 9. https://www.researchgate.net/publication/261034918_Oleaceae_Pollen_Allergy_and_its_Cross-Reactivity_in_the_Mediterranean_Area_in_the_Context_of_Globalization
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8917115/
 11. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1398-9995.1997.tb02154.x

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!