Карта поширення видів дерев та рослин

Алергени кипарисових досить тісно вступають в перехресні реакції між собою. Наприклад, італійські та аризонські кипариси часто зустрічаються в середземноморських регіонах, а гірський ялівець – лише на Балканах і в Криму. Але усі вони можуть бути причиною алергії у жителів континентальної України.

алергія на кіпарисові - календар пилкування кипарисових

Широка перехресна реакція також виникає з іншими представниками родини. До них відносяться колючий ялівець, японський кипарисовик (Chamaecyparis obtusa), криптомерія японська (Cryptomeria japonica) і кедр західний червоний (Thuja plicata).

Головним алергеном аризонського кипарису вважається Cup 1, що входить до групи пектатних ліаз. До нього чутливі 57% хворих. Також він містить  алергени Cup 2  (полігалактуроназа), Cup 3 (тауматин-подібний білок) та Cup 4 (кальційзв'язуючий білок).

У італійському ж кипарисі вчені виявили термостійкий білок, який, скоріше за все, є білком переносу ліпідів, і який меншою мірою присутній у арізонському кипарисі. Саме цей білок може бути відповідальним за перехресні реакції зі свіжими фруктами та іншою їжею.

Клінічні спостереження також вказують, що у людей з атопією чутливість до пилку кипарису розвивається всього за 2-3 роки. А через 5-8 років уже можуть з'явитися перші симптоми алергії.

За даними молекулярної діагностики, українські пацієнти також чутливі до цих алергенів. Зокрема, до білків кипарису та криптомерії, яка, зазвичай, в Україні не росте. Це – через високу перехресну реактивність цих білків із алергенами ялівцю і туї. Вони вирощуються у нас найчастіше.

Як свідчать дані досліджень, основним симптомам пилкової алергії, спричиненої кипарисовими, є ринокон'юнктивіт. Втім, доволі часто цей пилок також може призводити до розвитку астми. В цілому, більше третини хворих з кипарисовим полінозом відчувають саме проблеми з органами дихання.

Загалом симптоми кипарисового полінозу можуть бути наступними:

 • кон'юктивіт;
 • нежить;
 • чхання;
 • закладеність носу;
 • кашель;
 • бронхоспазм
 • та інші проблеми з диханням.

При безпосередньому контакті з алергеном, наприклад, при обрізці дерев, поширені шкірні симптоми: дерматит та кропив'янка.

Рідше кипарисовий поліноз може проявлятися синдромом оральної алергії (СОА). Французські дослідники вказують, що така алергія виявляється у 4% пацієнтів, сенсибілізованих до пилку кипарисових. Найчастіше такі перехресні реакції виникають після вживання свіжих персиків. Основними симптомами СОА є:

 • набряк губ,
 • свербіж язика.

Інколи алергени пилку кипарисових можуть викликати й анафілактичний шок.

Примітно, якщо часто вплив пилку рослин не приносить великих незручностей пацієнтам, то у випадку з кипарисовими ситуація інша. Існують дослідження, які вказують на те, що у понад 57% хворих з кипарисовим полінозом симптоми є настільки вираженими, що для їх полегшення необхідне не тільки застосування антигістамінних препаратів, а й імунотерапія.

 

Джерела інформації:

 1. https://uk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2%D1%96
 2. https://tsikavi-fakty.com.ua/50-tsikavyh-faktiv-pro-hvojni-roslyny/
 3. https://www.ogorodnik.com/articles/kiparisovoe-ravnovesie-celebnye-svoystva-i-aromaterapiya
 4. https://allergy.org.ua/rodyna-kyparysovykh-pochynaiut-vykydaty-vysokoalerhennyi-pylok-shche-u-sichni/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24314710/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28401436/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15918297/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15679713/
 9. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.jiaci.org/issues/vol22issue4/7.pdf&ved=2ahUKEwiphZOf7PfoAhVMR5oKHdEfAp44ChAWMAV6BAgEEAE&usg=AOvVaw0xx7jmiajFDL68sMV0bCv8
 10. http://www.phadia.com/en/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Tree-Pollens/Allergens/Arizona-cypress-/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!