Карта поширення видів дерев та рослин

 Із цвітінням кропиви пов’язаний так званий літньо-осінній  поліноз, зумовлений цвітінням полину, а  також лободи, подорожника, амброзії тощо. Причина сінної лихоманки (інша назва полінозу) криється в неадекватній реакції імунітету сприйнятливої людини на пилок рослин, тобто імунна система розпізнає пилок як чужорідну речовину, яка здатна заподіяти шкоду організму. Сама назва «поліноз» говорить сама за себе, так як походить від латинського «pollen» – пилок. У людей групи ризику в організмі є певні білки-антитіла, які при контакті людини з пилком вступають в протидію з компонентами білку, що містить у собі рослинний пилок. В результаті імунна система починає виробляти антитіла, мета яких - знищити "ворога", і в кров виділяються біологічно активні речовини - гістамін, серотонін та ін. Ці речовини є медіаторами запалення - таким чином відбувається розширення судин, з'являються набряки, посилюється проникність тканин, з'являються симптоми, що нагадують ознаки застуди; у важких випадках може наступити анафілактичний шок - внаслідок різкого зниження тиску у людини через швидке і сильне розширення судин. Часто можливе виникнення перехресних алергічних реакцій на пилок різних рослин-бур’янів (полин, лобода, амброзія та ін.). Навіть якщо людина ніколи в житті не страждала на алергію, це все -одно не гарантує 100% безпеки від алергічних захворювань. Відповідний ген в організмі може активізуватися у будь-який момент під впливом стресу, перенесених інфекційних захворювань або вагітності.[13],[14],[15],[17],[18].

 

Симптоми алергії на кропиву носять явний вражаючий характер. Їх поява відзначається в різних системах організму. Ознаки алергічної реакції на кропиву дуже схожі з симптомами інших алергій, але основні прояви виникають у літній період як реакція організму на цвітіння рослини. Одними з перших ознак алергії є: нежить і набряклість носових пазух (так званий алергічний риніт), почервоніння слизових оболонок очей і їх сльозливість (так званий алергічний кон'юнктивіт), першіння в горлі. Також одним із проявів алергії є чхання - у відповідь на подразник слизова набухає, організм намагається позбутися алергену, тому чхання є захисною реакцією організму.  Але іноді може виникнути боязнь світла; почервоніння і свербіж шкірних покривів (так звана локалізована кропив'янка, коли на шкірі з'являються різко окреслені пухирі). Через звуження дихальних шляхів у алергіка  починається сухий кашель з хрипами, що може спричинити напади астми. Алергія на рослини- бур’яни може прийняти й більш тяжкі форми: реакція виникає протягом перших кількох хвилин після контакту з алергеном і проявляється у вигляді набряку Квінке і генералізованої кропив'янки, разом з цим може розвинутись набряк гортані (утруднення дихання, через що виникає ризик задухи), шлунково-кишкового тракту (симптоми - болі в животі, нудота, блювота), у потерпілого різко падає артеріальний тиск, з'являється відчуття оглушення (легка форма шоку) або втрата свідомості (важка форма шоку). Звичайно, симптоми простих форм алергій - алергічного риніту і кон’юнктивіту - необхідно відрізняти від застудних захворювань. Характерна особливість алергії на пилок – сезонність, оскільки поліноз завжди збігається з періодом цвітіння тих чи інших рослин, тож прояви виділяються певною циклічністю і регулярністю, в залежності від сезону. Тобто щорічно майже в один і той же час (з коливаннями до декількох тижнів), людину починають турбувати схожі симптоми, при цьому нежить і чхання не припиняються до тих пір, поки пилок буде впливати на слизову носа, при чому звичайні засоби від застуди не допомагають. При вітряній погоді симптоми алергії загострюються, так як вітер швидше розносить пилок по повітрю. А ось в дощову погоду пилок прибивається дощем до землі, і у людей можливе полегшення деяких проявів алергії. Якщо реакція виникла при контакті з рослиною, то на тілі з’являється сильний опік. В результаті виникає сильний свербіж на поверхні шкіри, а також її почервоніння. При цьому важливо відрізнити звичайний опік кропиви від алергічної реакції. У деяких випадках опік може викликати підйом температури тіла і озноб. У людини може початися головний біль. Порушується робота шлунково-кишкового тракту. У дітей алергія на кропиву найчастіше проявляється як місцева реакція - на поверхні шкіри утворюється опік. [12],[13],[14],[15],[16],[17],[18].

 

Джерела:

 

[1]. О. О. Аннамухаммедова. Лікарські рослини: навч. посібник [для студентів вищ. навч. закл.] /О.О. Аннамухаммедова, А. О. Аннамухаммедов.–Житомир: Вид-во ЖДУ ім.. І. Франка,2014.-202 с.
[2]. Лекарственные растения и их применение. Середин Р.М., Соколов С.Д.- Ставрополь: Ставропольское книжное издание,1969.-  236 с.: с илл.
[3]. В. И. Чопик, Л. Г. Дудченко, А. Н. Краснова. Дикорастущие полезные растения Украины. Справочник. — Київ: Наукова думка, 1983. — 400 с. (рос.).
[4].Єлін Ю. Я., Зерова М. Я., Лушпа В. І., Шабарова С. І. Дари лісів. — Київ : Урожай, 1979. — 440 с.
[5].Товстуха Є. С. Фітотерапія. — К.: Здоров'я, 1990.-304 с., іл., 6,55 арк. іл.
[6]. Травы и здоровье. Лекарственные растения /Авт.-сост.: А. М. Задорожный и др. — М.: Махаон; Гамма Пресс 2000, 2000.-512с.: ил — (Домашняя энциклопедия).
[7].Морозюк С.С., Протопопова В.В. Трав'янисті рослини. - К.: Вид-во. "Радянська школа", 1986. - 160 с. Джерело: https://collectedpapers.com.ua/herbaceous_plants.
[8].КРОПИВА [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу: http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/3739/kropiva (дата звернення: 25.01.17). – Назва з титул. екрану.
[9].КРОПИВА ДВОДОМНА (Urtica dioica L.) [Електронний ресурс «Аграрна енциклопедія»] / Режим доступу:  http://agroscience.com.ua/herba/kropyva-dvodomna-urtica-dioica-l (дата звернення: 25.01.17). – Назва з титул. екрану.
[10]. Еколого-біологічні особливості та господарська цінність малопоширених культурних та природних рослинних ресурсів: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів/ За заг.ред.д.с.-г.н., проф.В.А.Бурлаки.-Житомир: Вид-во ЖНАЕУ.-2005.-105 с. іл.
[11].БУР’ЯНИ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу: http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/5772/bur-yani-plantae-nocentes (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.
[12].  ОТРУЙНІ РОСЛИНИ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія України»] / Режим доступу:  http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/3144/otrujni-roslini (дата звернення: 18.01.18). – Назва з титул. екрану.
[13]. ЕКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ПИЛКУВАННЯ ТРАВ'ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ОСНОВІ ПОГОДИННИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ЛІТНЬО-ОСІННІЙ ПЕРІОД. (Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук). І.І. Мотрук - Вінниця – 2017 .
[14]. ПОЛЛИНОЗ - ПЫЛЬЦЕВАЯ АЛЛЕРГИЯ. В ПОМОЩЬ ПРАКТИЧЕСКОМУ ВРАЧУ. Н.Г.Астафьева, Л.А.Горячкина, Саратовский государственный медицинский университет(ректор — доц. В.И.Горемыкин), Российская медицинская академия последипломного образования, Москва, (ректор — проф. Л.К.Мощетова),1998.
[15].Визначення пилкових алергенів у атмосферному повітрі. (методичні рекомендації)Турос О.І., Ковтуненко І.М., Родінкова В.В., Київ – 2014.

[16]. Поллинозы — одна из наиболее актуальных проблем аллергологии. Богомолов А.Е., Пухлик Б.М.- Газета «Новости медицины и фармации» , 16 (467), 2013.
[17]. Поллиноз. Княжеская Н.П., Потапова М.О., Яковенко И.В. - Атмосфера. Пульмонология и аллергология, № 1, 2005.
[18]. Особенности поллиноза у детей в современных условиях / В. А. Ревякина // Лечащий врач. – 2012. – №4. – 12-15 с.
 

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!