ЗИМА

Алергія взимку: спори грибів, пилок, холод та ялинка

Зима вважається періодом, вільним від алергенів, коли організм отримує паузу між сезонами пилкування рослин.

І за великим рахунком саме так і є: взимку у повітрі майже немає пилку, дуже мало спор грибів. І саме у цей період лікарі радять проходити курси так званих «протиалергійних щеплень», а саме – алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ).

Подбайте взимку про весну

Під час цих курсів людина отримує невеликі дози алергенів, які дозволяють організму звикнути до них і набагато менше реагувати на чинники алергії тоді, коли вони з’являться у повітрі.

Наразі, АСІТ доступна у вигляді ін’єкцій, тобто, уколів, за якими потрібно ходити до лікарні, а також у вигляді таблеток та драже, що кладуться під язик, та навіть у вигляді спреїв. Два останніх види добре підходять для дітей. Втім, тип ліків та їх дозування, після відповідної діагностики причин вашої алергії, може вам підібрати лише лікар.

Алергени у кутках та матрацах

Адже АСІТ можна проводити не лише до пилкових алергенів. Актуальна вона й у випадку чутливості до спор грибів, кліщів домашнього пилу та алергенів домашніх тварин. Саме два останніх виходять на перший план узимку. Адже у холоди ми набагато більше залишаємось у приміщенні, тим самим частіше стикаючись із тими алергенами, які знаходяться там цілий рік. Та й вікна для провітрювання у холоди відкривати не завжди можливо.

І якщо ви чхаєте чи помітили у себе сльозотечу, коли повертаєтесь з роботи додому або зранку ваш ніс закладений і ним важко дихати, дуже ймовірно, що у вас – чутливість саме до домашніх тригерів алергії.

Зарадити цьому може, насамперед, прибирання. Але й воно не панацея, бо позбавитись тих мільярдів кліщів, які живуть у матрацах, ковдрах ,простирадлах та м’яких меблях не так просто. А тому лікарі рекомендують не лише прибирати та очищувати повітря НЕРА-фільтрами, а й обробляти м’які меблі, білизну та інші місця, де можуть жити кліщі, спеціальними акарицидними засобами.

У арсеналі сучасних господарів та господарок - і побутові очищувачі повітря, які допомагають звільнити атмосферу вашої оселі від будь-яких алергенів у ній. А це може бути особливо актуально для білків, які знаходяться у кошачій лупі. Відшаровуючись, надлегкий епітелій котів легко піднімається і довго не осідає, спричиняючи у господарів, чутливих до нього, неприємні симптоми.

Їх причиною можуть бути й спори грибів. Адже пліснява часто оселяється у вологих та холодних закутках чи ванних кімнатах, на північних стінах багатоповерхівок та інших темних та вогких місцях. І, розповсюджуючи спори, грибок у житлі також стає важливим чинником алергії взимку. Адже до альтернарії та аспергілу/пенцілу – найбільш частих супутників осель, - за даними молекулярної діагностики, чутлива чимала частина тих, хто реагує на спори грибів.

Як пережити різдвяні свята

різдвяні свята

Саме такі люди в зоні ризику й у різдвяно-новорічний період. Адже грибок, що в природі є повсюдним, оживе та розмножиться на натуральній ялинці, яку ви принесете у дім на радість собі та дітям. Так само гриби живуть й на ялинках пластмасових. Особливо, якщо рік ті проводять у темних та вогких коморах. А, відігрівшись, гриби що на натуральній, що на штучній ялинці, почнуть виділяти спори. І тому перед застосуванням штучну ялинку, якою ви користуєтесь не вперше, рекомендується помити, зокрема – під душем, та добре висушити перед тим, як встановлювати її та прикрашати.

А ще улюблене місце спор – то горщики із квітами. Поливаєте їх часто та маєте чутливість до грибів? Не дивуйтесь, якщо відчуєте симптоми полінозу як при прикрашанні ялинки, так і при догляді за своїми зеленими улюбленцями. Альтернарія та пеніцил пречудово почувають себе й у закритому ґрунті.

Випробування холодом

Погано вдома, повітря на вулиці не містить пилку, тож, думаєте, там взимку краще? Тільки, якщо ви – не юнак та не жінка, а на вулиці – плюсова температура. Бо вже при плюс 4 і нижче люди із чутливою шкірою, здебільшого – діти, молодь та жінки, – можуть відчувати симптоми холодової алергії. Втім, незважаючи на народну назву, цей вид реакції – ідіосинкразія. Тобто, відповідь організму безпосередньо на подразник, яким є холод, без залучення реакції імунної системи.

Людям із чутливістю до холоду рекомендують звертатись до лікарів за специфічними порадами про те, що робити з їхньою недугою. А загальні настанови включають застосування перед виходом на вулицю великої кількості крему на відкритих ділянках тіла – на обличчі та на руках.

І, все ж таки, пилок

Але наприкінці зими прогулянки можуть бути небезпечними не лише через низьку температуру. У лютому, а у південних регіонах у теплі зими, ще у січні, в Україні, як і по Європі, зацвітають рослини родини кипарисові. Це сам кипарис, а також його родичі ялівець, туя, тис, які стали популярною частиною озеленення міст та присадибних ділянок окремих будинків.

І мало хто усвідомлює, що саджає алерген у себе під вікнами. Між тим, у США та Європі пилок кипарису, тису та їх родичів входить до ТОП чинників сезонної алергії. Та й в Україні чутливість до цієї групи алергенів зафіксована вже у близько десятої частини людей з полінозом. Частіше вона зустрічається саме у ландшафтних дизайнерів, які працюють з цієї групою рослин, а також – у жителів Криму, де кипарис є звичайною рослиною. А, відтак, глобальне потепління та діяльність людини, що змінює ландшафти собі на догоду, вносять все більші корективи у наше життя, подовжуючи періоди пилкування рослин та змінюючи характер чутливості населення до їх пилку.

 

Джерела інформації:

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/all.13957
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969718343195
  3. https://pbsociety.org.pl/journals/index.php/aa/article/view/aa.1731