ВЕСНА

Алергія весною: розпочинається раніше, триває довше і вимагає дієти від вас

Через глобальне потепління весна в Україну приходить все раніше. Наприклад, у 2020 році вона розпочалась у двадцятих числах січня – саме з цього часу було науково зареєстороване стійке цвітіння ранньовесняних дерев ліщини та вільхи. Останні двадцять років ці рослини починали свій сезон на місяць пізніше, ніж зараз: наприкінці лютого – на початку березня, – в залежності від погоди.

Сезон алергії: триваліший, ранній та більш інтенсивний

Але казка про дванадцять місяців, що справдилась та впевнено крокує по Землі, може зовсім не тішити ті майже 40 % хворих на поліноз українців, які чутливі до пилку дерев. Адже тепер важливий для них сезон, розпочавшись раніше, триває довше і є більше інтенсивним.

Саме таку тенденцію – до збільшення кількості пилку, до подовження сезону пилкування та до підвищення пікових концентрацій алергенів у повітрі спостерігають українські вчені в останні 10 років.

яблуня

 

Алергія єднає березу із дубом

Але це ще не весь дискомфорт для людей з алергією: навесні для України притаманне цвітіння дерев, що входять до родин березових та букових. Втім, обидві ці родини належать до порядку букоцвітих, тобто, є родичами. А, відтак, їх пилок є частим винуватцем перехресних реакцій. Тобто, люди, чутливі до пилку вільхи та ліщини, мають тенденцію реагувати й на пилок берези, адже всі разом входять до родини березових. Разом із ними туди ж входить і граб, пилок якого, як було доведено дослідженнями українських лікарів, також є високоалергенним. Про небезпеку пилку граба говорять й швейцарські вчені. Вони встановили, що зі збільшенням концентрацій цього пилку  повітрі в їх країні збільшується кількість загострень пилкової астми.

І цвітуть ліщина, вільха, граб та береза, змінюючи один одного, тепер вже з січня аж по травень, тим самим весь час наражаючи на небезпеку людей, які чутливі до пилку рослин родини березових.

Втім, пилок березових у повітрі замінюється пилком букових – наприкінці квітня та у травні цвітуть дуб та бук. І якщо ареал, приміром, граба, здебільшого, розповсюджується на Правобережну Україну, ліщину можна знайти у лісах Півночі та Центру, а бук зустрічається, здебільшого на Заході, то решта дерев потроху завойовує всю Україну.

Небезпечне озеленення

І березу, і вільху, і дуб люблять використовувати в озелененні міст. Так комунальні служби і самі мешканці добровільно наражають себе, а, радше – своїх дітей, на небезпеку виникнення чутливості до пилку рослин.

Адже для того, щоб проявились симптоми алергії, потрібен час. Він же необхідний деревам, щоб підрости і почати продукувати пилок. Наприклад, дуб починає цвісти лише через 25 років. Відтак, алергенним пилком мають всі шанси дихати майбутні покоління – діти та онуки тих, хто сьогодні висаджує джерело алергену у себе під вікнами, на сусідній вулиці або у парку.

Це ж стосується й улюбленим багатьма кипарисів, тисів, туй та ялівців. Вже з десяток, як не більше, років, в Україні спостерігається сплеск популярності озеленення міських та присадибних територій цими рослинами. Між тим, у Європі пилок кипариса, у Японії – його родички криптомерії, а у США – тису – є одним із основних алергенів, що за силою та масштабами своєї дії може сперечатись хіба що з амброзією.

Алерген, що з’являється раніше за інших

І результати висадки потенційно алергенного десанту дають себе знати і у наших широтах: алергію на пилок кипарисових, а саме до цієї родини належать усі перераховані рослини, ‒ в українців все частіше реєструють як шкірні, так і молекулярні тести на алергію. За даними останніх, до пилку цієї групи вже чутливі 10 % людей з полінозом в Україні.

Як правило, концентрації пилку цих рослин у відкритому повітрі не є дуже високими. Втім, якщо у вас під вікнами ростуть туя, кипарис, тис чи ялівець, а ви чи інші члени родини маєте схильність до алергії, то у вас та/або ваших дітей з часом може розвинутись чутливість і до пилку названих дерев.

Прикрість полягає і в тому, що цвісти кипарисові починають раніше за інші рослини. В останні роки місяцем їх пилку в Україні був лютий. У південних регіонах та у Криму цвітіння кипарисових починалось ще у січна. Та, у зв’язку із глобальним потеплінням, січень все частіше нестиме небезпеку тим, хто має чутливість до пилку кипарису та його родичів.

Яблука небезпечні весною

Ще одна небезпека – їжа. Порядок букоцвітих разом із всіма його джерелами алергенів належить до підкласу розидів, а, відтак, береза, вільха, ліщина, граб та інші є родичами яблук. І не лише їх, а й інших рослин, які разом із яблунею входять до родини розових. Ось чому люди, чутливі до пилку берези, реагують й на яблуко, алергени якого, зазвичай, викликають у них синдром оральної алергії.

Він проявляється свербежем у роті, опуханням губ, язика, гортані. Втім, як правило, швидко проходить і не несе загрози життю.

Прояви алергії посилюватимуться, якщо, маючи симптоми полінозу під час цвітіння дерев, а надто – берези, – ви вирішите поласувати яблуком, грушою, абрикосом чи персиком. А також горіхами – плодами ліщини, волоського горіха, мигдаля, ‒ букоцвітих та розових, пилок та плоди яких викликають симптоми полінозу.

Що робити, щоб зменшити прояви алергії

Тому, щоб зменшити прояви сезонної алергії, є сенс не лише шукати лікування цієї хвороби, а й змінити свою дієту.

Лікування ж найкраще підбирати саме з лікарем. Адже антигістамінні препарати, які, зазвичай, знімають симптоми алергії, не лікують її причину. Щепленням від алергії, що здатне вилікувати від цього захворювання, називають алерген-специфічну імунотерапію (АСІТ). Втім, підібрати набір алергенів для цього курсу і провести його вам може лише лікар-алерголог.

А щоб зменшити вираженість симптомів чи позбутись їх взагалі, слідкуйте за алергопрогнозом, який можна знайти в Інтернеті, та намагайтесь не перебувати тривалий час на вулиці під час сезону цвітіння.

У цей період доцільно використовувати маску та темні окуляри, які захистять вас і від пилку.

Прийшовши додому, замініть одежу та вимийте голову – і на речах, і на волоссі може осідати пилок.

Вікна у квартирі краще тримати закритими, послуговуючись системою вентиляції, причому, і вдень, і вночі. Адже пилок здатний мігрувати на великі відстані і вночі до вашої оселі можуть долітати пилкові зерна, що їх дерева вдень викинули у лісі за сотню-дві кілометрів від вашого дому.

І, звичайно, не займайтесь самолікуванням і тримайте зв'язок зі своїм алергологом під час всього сезону полінозу.

 

Джерела інформації:

  1. https://kiai.com.ua/ua-issue-article-1624/Chutlivist-naselennya-do-chinnikiv-polinozu-v-Ukrayini-za-danimi-molekulyarnoyi-diagnostiki-alergiyi-ALEX-
  2. https://www.researchgate.net/publication/324117268_Seasonal_changes_in_plant_pollen_concentrations_over_recent_years_in_Vinnytsya_Central_Ukraine