ОСІНЬ

Алергія восени: спостерігається все довше і залучає більше алергенів

Через глобальне потепління осінні дні стають все теплішими, і рослинам, що виділяють алергенний пилок, а також – грибам, які продукують у повітря алергенні спори, – не залишається нічого іншого як пристосовуватись до нових умов і подовжувати свій період активності. І все б нічого, але, для третини жителів Європейського континенту, що потерпають від симптомів сезонної алергії, це означає продовження періоду цих симптомів та заходів запобігання їм.

каштан

Адже найбільш серйозний алерген, що переходить у осінь із літа – то пилок амброзії, який є актуальним для жителів Півдня та Сходу України. Проте, щороку він стає все більш важливим для мешканців інших територій – у останні десятиліття рослина активно мігрує з південного-сходу на північний захід країни. І зупинити її може лише те ж таке глобальне потепління та посуха – амброзія любить вологу, а тому у посушливі 2015 та 2016 роки її пилку у повітрі України було зовсім мало.

Але поки що розповсюдження амброзії продовжується і воно вже позначилась на житті більш як 40 % тих, хто реагує на пилок рослин. Саме стільки з них, за даними молекулярної діагностики алергії, є чутливим до пилку амброзії. Ця цифра збільшується ще, якщо взяти до уваги супутника амброзії полин. Її пилок спостерігається у повітрі разом із амброзійним, підсилюючи його дію на наш організм.

А ще супутники осені – спори грибів. Глобальне потепління вплинуло і на них. І саме восени, коли теплий вегетаційний сезон продовжується, спор грибів у повітрі стає все більше. Це, насамперед, стосується гриба альтернарії, до спор якого, за даними тієї ж молекулярної діагностики алергії, чутлива майже чверть українців, що мають симптоми полінозу.

Потенційно алергенні родичі альтернарії також спостерігаються у атмосфері восени.

Це, насамперед, епікоккум, плеоспора та стемфіліум, які входять до однієї з альтернарією родини, а, відтак, можуть підсилювати її вплив на організм через перехресну алергенність білків у названих спорах.

Американські вчені вважають, що симптоми алергії можуть викликати й спори сажкових та іржавинних грибів. Осінь – то справжній рай для цих мікроміцетів. Їх концентрації у повітрі сягають помірних значень, а форми та забарвлення викликають справжнє захоплення. Втім, видно ці спори лише у мікроскоп, а тому пересічній людині з полінозом і не зрозуміло, звідки узялися, раптом, її симптоми посеред такого прекрасного осіннього лісу. А все просто – спори грибів розмножуються на опалому листі і їх ріст ще підсилюються у вологу погоду: гриби люблять, коли тепло та вогко.

У такі дні масово розповсюджуються й інші гриби, до яких може спостерігатись чутливість – аскоміцети. Кількість їх спор у повітрі стрімко зростає під час та після дощів.

Польські вчені вже довели, що одна з аскоспор лептосфаерія має алергенні властивості. Втім, вивчення небезпечних властивостей спор цієї групи триває і з часом ми можемо дізнатися про більшу кількість потенційно алергенних аскоміцетів.

А от алергенність фузаріума, який продукує спори схожі на такі у лептосфаерії, вже доведена давно і в Європі, і в Америці. Втім, цей гриб належить до групи базидіоспор. Вони продукуються різноманітними шляпинковими грибами, багато з яких ми вживаємо у їжу. Втім, білий гриб чи підосичник – не головне джерело спор цієї групи. Восени багато спор копрінусу або гнойовика, що є родичем шампіньйону. Гнойовик неїстівний, а от його спорами ми активно дихаємо восени.

Ось тому для людей, що реагують на пилок та спори грибів, осінь все впевненіше стає сезоном, у який їх симптоми продовжуються з літа. Часто – аж до кінця жовтня. Саме стільки на більшості територій триває пилкування амброзії. У південних регіонах, за відсутності заморозків, воно може продовжуватись й у перші тижні листопада.

Втім, не пилком та спорами у атмосфері єдиними осінній сезон небезпечний для людей з алергією.

Дні стають коротшими та холоднішими, а тому ми все більше часу проводимо у оселі. Вчені вже встановили, що повітря там, зрештою, більш забруднене, ніж на вулиці. Інколи – у 2-5 разів. Але у разі алергічної реакції мова не йде просто про пил. Його супутниками у нашому домі є мікроскопічні кліщі, давно відомі своєю здатністю викликати алергію.

Та й спори грибів, що провокують симптоми на вулиці, часто оселяються у наших домівках, а тому варто мити місця, де оселилася цвіль, обробляючи їх протигрибковими засобами, а також підтримувати у приміщенні вологість на рівні 50 %.

Інші поради, як захиститись від осіннього полінозу, є наступними:

  • Не забувайте, що пилок та спори є повсюдними, і вони, особливо – пилок, - здатні мігрувати на дальні відстані. Тож у період своїх симптомів тримайте вікна в оселі закритими вдень і вночі – доведено, що пилок амброзії може мігрувати на сотні кілометрів, долітаючи до вас у будь-який час доби.
  • Якщо у вас є чутливість до спор грибів, не гуляйте у осінніх лісах та парках, особливо – у вологу погоду. У цей час там активно розмножуються спори
  • Слідкуйте за алергопрогнозами і намагайтесь поменше перебувати на вулиці у період високих концентрацій пилку.
  • Встановіть контакт із лікарем-алергологом та підтримуйте його під час сезону алергії, адже самолікування, як і відсутність лікування недуги, може призвести до погіршення симптомів – аж до непоправних наслідків.

 

Джерела інформації:

  1. https://visnyk.vntu.edu.ua/index.php/visnyk/article/view/2362
  2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0048969718343195
  3. https://scholar.google.com/scholar?cluster=13091866396798981940&hl=en&oi=scholarr
  4. https://scholar.google.com/scholar?cluster=7284603683575979335&hl=en&oi=scholarr
  5. https://link.springer.com/article/10.1007/s00484-018-1500-z
  6. https://www.annallergy.org/article/S1081-1206(16)30582-8/fulltext