ЛІТО

Літня алергія: дві хвилі пилку, спори грибів та небезпечна їжа

Літо – пора відпочинку, моря та сонячного настрою. Втім, останній легко можуть зіпсувати симптоми сезонної алергії, яка є актуальною чи не для 30 % жителів України.

Саме літо – час, коли у повітрі знаходиться найбільша кількість алергенів – пилку рослин та спор грибів.

Злаки – спричиняє ріст продажів ліків від алергії

Тригер симптомів, який дістається літу від весни –то пилок злакових трав, що входять до родини злакових або тонконогових. Вони починають своє цвітінні все раніше, і на Півдні та Сході воно може спостерігатись вже у квітні. Північ та Захід України отримують ці алергени дещо пізніше – з початком або із середини травня – якщо літо є відносно холодним.

Якраз із пилкуванням злаків на території центральної України пов’язані найвищі рівні продажів антигістамінних препаратів: пилок цих рослин настільки алергенний, що вчені вважають достатнім для чутливої людини вдихнути вже декілька її зерен, щоб у неї розпочались симптоми алергії. Саме тому, як тільки розпочинається сезон цвітіння тонконогових, люди масово звертаються до аптек по пігулки від алергії.

Викидаючи пилок у повітря хвилями – а до родини злакових входить більше 20 родів, які цвітуть як одночасно, так і по черзі, – злаки залишаються основними алергенами аж до середини липня.

Потім їх активність дещо вщухає. Втім, у серпні концентрації пилку цих рослин можуть знов підніматись, спричиняючи неправильне визначення причин алергії.

Амброзія та полин: уникаймо не лише пилку

амброзія

Адже і лікарі, і багато пацієнтів вже знають, що головним алергеном серпня є пилок амброзії та полину. Ці два бур’яни, що входять до родини айстрових, часто підсилюють дію один одного на організм пацієнта через перехресну реактивність, тобто, схожість алергенних білків свого пилку.

Сезон цвітіння бур’янів розпочинає полин. І якщо ще десять років тому у другій половині липня його пилок важко було знайти у повітрі, зараз він присутній у ньому вже з другої декади цього місяця – глобальне потепління в дії. Алергени полину включають третю хвилю полінозу в Україні. Перші дві спричиняються цвітінням дерев та злаків.

І вже в серпні на сезонну сцену приходить вона – амброзія. Ім’я цієї рослини комусь вже набило оскомину, а на когось наводить жах, адже на її пилок, як і на пилок берези, реагує близько 40 % тих, хто має симптоми сезонної алергії.

А разом амброзія та полин, за даними молекулярної діагностики алергії в Україні, спричиняють реакцію у 44 % чутливих до пилку людей.

І це ще не все. До однієї з полином та амброзією родини айстрових входить і соняшник, а також – ромашка, кульбаба, цикорій – рослини, суцвіття яких скидається на ромашкове. Тому чутливим до пилку цієї групи людям дуже не рекомендується нюхати ці квіти. Адже їх пилок за властивостями схожий на такий у амброзії. І в Україні зафіксовані випадки реакції людей на нього. Так, після того, як вона попозувала на полі соняшників під Харковом, у реанімацію потрапила користувачка Інстаграм: гарні фото вартували їй анафілаксії – небезпечної алергічної реакції, що може призводити й до смертельних наслідків.

У період цвітіння айстрових також не рекомендується їсти соняшникові та гарбузові зернята, кавуни, дині, огірки. Адже їх пилок має перехресну реактивність із білками у вищеназваних та схожих продуктах. Це явище називається синдромом «пилок-плоди».

Обережно, алергенна спора

Втім, є ще один чинник алергії, про який забувають лікарі, і на який не зважають пацієнти. Альтернарія.

За новітніми даними, на спори цього гриба реагує близько чверті тих, у кого спостерігаються симптоми сезонної алергії в Україні. Гриб цей повсюдний і найвищі концентрації його спор у відкритому повітрі спостерігаються якраз у літні місяці із піками у липні. Високими вони залишаються й у серпні. Таким чином, діагностуючи алергію, не варто забувати про альтернарію як про чинник літніх симптомів.

Але встановити діагноз чутливості і алергії до альтернарії здатні лише молекулярні тести. У шкірних прик-тестах грибкові алергени швидко псуються і вони втрачають свою точність.

А тому, відчуваючи симптоми алергії – чхання, сльозотечу, закладений ніс, – з року в рік впродовж літа, – не зволікайте із зверненням до лікаря-алерголога. Саме він не лише проведе вам коректну діагностику, а й, встановивши діагноз, складе правильну дієту і надасть інші рекомендації щодо контролю ваших можливих симптомів.

А загалом, для їх зменшення, слідкуйте за алергопрогнозом, який створюється українськими вченими для людей, чутливих до пилку рослин та спор грибів, і намагайтесь якомога менше часу проводити на вулиці у період цвітіння ваших причинних рослин.

А якщо вже довелося вийти, користуйтесь маскою та темними окулярами – вони зменшують потрапляння пилку до очей, рота та носа. Прийшовши ж додому, вимийте волосся та виперіть одяг, щоб змити з них пилок.

У періоди пилкування варто користуватись системами вентиляції та кондиціонування оселі з НЕРА-фільтрами, проводити часте вологе прибирання і не відкривати вікна навіть вночі – пилок рослин здатний мігрувати на великі відстані і може долітати до ваших осель у будь-який час. Явище переносу пилку амброзії, що долітає із сільських регіонів до міст опівночі, вже експериментально підтверджене в Україні.

 

Джерела інформації:

  1. https://www.annallergy.org/article/S1081-1206(19)30830-0/abstract
  2. https://search.proquest.com/openview/c645c03486f94249fc82bccf5e138f34/1?pq-origsite=gscholar&cbl=105664
  3. https://pdfs.semanticscholar.org/49eb/bc185dffdf40e9ebbcc6b1768fc67fb81520.pdf
  4. https://kiai.com.ua/ua-issue-article-1624/Chutlivist-naselennya-do-chinnikiv-polinozu-v-Ukrayini-za-danimi-molekulyarnoyi-diagnostiki-alergiyi-ALEX-