Поширеність даного виду алергії
Згідно статистики, на алергію до укусів жалячих комах, особливо бджіл, страждає до 4% населення України. Якщо для здорової людини ужалення такими комахами – то просто неприємна пригода, то для тих, хто має алергію – це справжня трагедія.
Якою буває реакція на укуси бджіл?
Реакції на укуси медоносних комах бувають різні. Вони можуть мати місцевий або системний характер, а також уражати окремі органи та тканини. В природі зрідка зустрічається таке скупчення бджіл, укуси яких мають важкі наслідки. Та й алергія не обов’язково виникає на отруту бджоли. Її можуть викликати мед та продукти бджільництва (перга, пилок). Частіше за все, хронічні алергічні захворювання, викликані останніми, трапляються на виробництві меду. Яскравим прикладом може слугувати хронічний риніт, кон’юнктивіт або астма у бджолярів. Та й ужалення комахами частіше спостерігаються на пасіках та поблизу них.
Втім, самі реакції на отруту бджоли – то не завжди алергія. Адже, жалячи, комаха вводить до нашого тіла отруту. Відтак, у першу чергу, виникає отруєння речовинами, які бджола вводить під час вжалення.
І при помірній реакції на цю отруту людина відчуватиме наступні симптоми:
- різкий, пекучий біль;
- утворення червоного горбочку у місті введення жала;
- невеличкий набряк навколо укусу.
У деяких людей набряк проходить за добу. В інших почервоніння буде сильнішим, а набряк збільшуватиметься. Але, однаково, за 5-10 діб мине і те й інше.
Алергічна реакція на укус бджоли
Симптоми алергічної реакції на укус бджоли можуть бути схожими на прояви токсичного ураження отрутою комахи. Інколи площа реакції на ураження може збільшуватись. І тоді не оминути вживання антигістамінних препаратів.
Але укуси бджіл – один з поміж найчастіших чинників анафілактичних реакцій. Це – важка системна реакція, яка виникає в організмі у відповідь на алерген. При анафілактичній реакції може виникати анафілактичний шок, який є загрозливим для життя і має такі характеристики:
- шкірні реакції у вигляді кропив’янки, почервоніння або, навпаки, блідості шкіри;
- задуха;
- набряк язика та гортані;
- слабкий або прискорений пульс;
- нудота, блювання, пронос;
- запаморочення;
- втрата свідомості.
Слід зазначити: люди, які хоч раз відчули на собі перераховані вище реакції, мають величезну ймовірність знову отримати анафілаксію при повторному укусі. Тому, переживши анафілаксію, навіть якщо ви викликали швидку, дуже важливо звернутися до лікаря-алерголога. Він призначить відповідне лікування і складе план ваших подальших дій.
Лікування алергії до отрути бджіл
Як уже згадувалось, легкі алергічні реакції не можуть загрожувати життю. Бути на сторожі потрібно лише в тому випадку, коли вони переходять в реакцію за типом ангіоневротичного набряку (набряку Квінке), а потім – в анафілактични шок.
Після вжалення необхідно вжити наступних заходів:
- Видалити жало;
- Прикласти холод до місця укусу;
- Прийняти антигістамінні препарати у вигляді таблеток або сиропу.
Якщо стрімко розвивається анафілактична реакція – негайно викликайте швидку.
Бджоли, котрі дошкуляють найбільше
Як правило, жалять комахи лише для самозахисту. Він провокує 1-2 укуси. І то лише в тому випадку, коли людина розворушить вулик або рій.
Втім, неприємною реакція буде і тоді, коли бджола вкусила вас, залетівши до рота. Таке часто трапляється, якщо людина проковтує комаху разом із шматком солодкої їжі або п’ючи солодкий напій.
Тканини язика м’які, вони не мають додаткового щільного бар’єра, який є у шкіри. Відтак, отрута легко розповсюджується у цій тканини, викликаючи набряк. А ще – страх. Як самої бджоли, що лякається невідомої обстановки і намагається вжалити декілька раз, так і людини.
Але існує категорія бджіл, які жалять групами. Це африканські медоноси. Якщо потрапити до них в немилість, можна отримати більше 10 виразок, котрі спричинять сильну токсичну реакцію, яка виражається у наступних симптомах:
- Пронос, нудота, блювання;
- Сильний головний біль;
- Запаморочення;
- Лихоманка;
- Втрата свідомості.
Вивести отруту потрібно якнайшвидше, інакше жертву чекає неминуча смерть.
Коли потрібне медичне втручання?
У більшості випадків укуси бджіл можна лікувати вдома народними методами.
Телефонувати до швидкої необхідно в таких випадках:
- коли ви помітили хоча б одну з ознак анафілаксії;
- якщо раніше призначались ін’єкції адреналіну;
- симптоми не минають більше 10 днів;
- вас атакував цілий рій бджіл;
- якщо після ужалення бджолою у рот, розвинувся набряк, який заважає дихати.
Аби попередити ужалення бджолами, необхідно виконувати наступні правила
- якщо ви чутливі до отрути бджіл, не займатись бджільництвом, навіть якщо це було вашим улюбленим хобі;
- якщо трапилась негативна реакція на укус, обов’язково зверніться до лікаря;
- не пийте солодкі напої на вулиці, якщо потенційно недалеко є бджолиний вулик;
- якщо опинились на пікніку – обирайте широкі склянки, щоб побачити бджолу;
- оглядайте посуд та соломку, перш, ніж пити з них;
- щільно накривайте миски з їжею та сміттєві баки;
- прибирайте за собою сміття;
- носіть переважно закрите взуття під час прогулянок;
- надавайте перевагу пастельним тонам в одязі, так як яскраві кольори принаджують бджіл;
- забудьте про сарафани та шорти вільного крою, вони можуть затиснути бджолу між шкірою та тканиною;
- під час поїздок у машині зачиняйте вікна;
- скошуючи газон або обрізаючи рослинність біля вуликів, будьте обережні, щоб не розтривожити бджіл;
- зберігати спокій і не робіть різких рухів, коли біля вас літає кілька комах;
- при зустрічі з бджолиним роєм, закрийте рот і ніс та негайно сховайтесь у замкнене приміщення або у транспортний засіб.
Джерела інформації:
1.https://allergy.org.ua/ukusi-bdzhil-ne-zavzhdi-alergija/
2.https://allergy.org.ua/alerhiia-na-med/
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.