Найбільш актуальне питання для алергіків

Алергія на укуси комах, сезонна, харчова, побутова… Саме від алергії нині потерпають до третини населення планети.

Люди з цим захворюванням змушені постійно коригувати свою щоденну поведінку, уникаючи алергенів чи приймаючи відповідні ліки.

Втім, усе це дає лише короткостроковий ефект і не усуває причину алергічної реакції, тож вона повертається знову. Але чи можна вилікувати алергію?

На сьогодні відповідь на це запитання залежить від індивідуальних особливостей, віку та виду алергії.

Яка алергія лікується

Наприклад, для лікування алергічної астми та алергії на такі речовини як пилок трав та дерев, кліщі домашнього пилу та бджолина отрута вже більше 100 років застосовується такий метод лікування як алерген-специфічна імунотерапія (АСІТ).

Також ведуться дослідження можливості застосування АСІТ для лікування сенсибілізації до шерсті котів, спор грибів, а також – деяких харчових алергенів, зокрема, арахісу.

АСІТ, її ще називають щепленням від алергії, передбачає введення незначної дози алергену з метою вироблення толерантності до нього. Послідовне підвищення дози речовини призводить до того, що імунна система стає менш чутливою до нього. Ймовірно, виробляються «блокуючі» антитіла. Їх наявність зменшує симптоми алергії, коли в майбутньому організм знову зустрінеться з алергеном.

Як правило, до імунотерапії можна вдаватися, якщо вік хворого перевищує 5 років і пацієнт не має серйозних серцево-судинних захворювань.

Крім того, приймаючи рішення про доцільність застосування АСІТ, алерголог має враховувати тривалість сезону алергії, від якої страждає людина, ефективність антигістамінних препаратів, які вживалися раніше та вираженість симптомів.

Перед початком лікування є обов'язковою алергодіагностика, тобто, визначення алергенів, на які реагує пацієнт. Вона відбувається за допомогою прик-тестів та молекулярної діагностики алергії для підтвердження чутливості до конкретних алергенів.

Види імунотерапії

Найбільш поширенішим видом імунотерапії є АСІТ за допомогою ін’єкцій. Вона, окрім зниження чутливості до причинних алергенів, зміцнює імунну систему та дозволяє запобігти розвитку нових видів алергії та астми.

Якщо ж за якихось причин ін’єкції вам не підходять, можна отримувати дози алергенів у вигляді таблеток. Ця форма лікування називається сублінгвальною імунотерапією (СЛІТ). Як і ін'єкції, таблетки зменшують симптоми, допомагаючи організму формувати стійкість до впливу алергену. Але в такий спосіб можна спробувати "привчити" свій організм лише до одного виду алергену.

Таблетки доступні для лікування алергії на амброзію, пилок злаків та домашніх пилових кліщів. Різновидом СЛІТ є імунотерапія у вигляді крапель.

Як проводиться АСІТ

Процес введення алергенів має дві фази. Під час першої, фази нарощування, ін'єкції вводяться приблизно один-два рази на тиждень. При цьому доза алергену поступово зростає. Тривалість цієї фази залежить від того, як часто робляться ін'єкції. Але, зазвичай, ця фаза становить від трьох до шести місяців.

Далі іде фаза підтримки. Вона починається після досягнення ефективної дози. Ефективна підтримуюча доза залежить від рівня чутливості до алергенів та реакції на першу фазу. Проміжок між ін'єкціями в цей час зростає до двох – чотирьох тижнів.

Зменшення симптомів алергії може бути відчутним уже під час фазі нарощування. Але для підтримки ефекту може знадобитися до 12 місяців. А підтримуюче лікування, як правило, продовжується протягом трьох-п’яти років.

В результаті, значна частина пацієнтів відчувають тривале полегшення симптомів алергії, а деякі можуть взагалі позбутися їх.

Наприклад, дослідження, серед пацієнтів з алергією на пилок злаків продемонструвало, що АСІТ призводить до стійкого зменшення симптомів протягом принаймні 3 років після припинення курсу.

Втім, іноді позитивного результату не спостерігається.

Це може пояснюватися:

 • недостатньою дозою алергену у ін'єкції;
 • високим рівнем алергену в навколишньому середовищі;
 • значним впливом неалергічних тригерів, таких як, приміром, тютюновий дим.

Побічна дія АСІТ

Ін'єкції слід проводити в кабінеті лікаря. А у випадку з СЛІТ під наглядом медперсоналу приймається перша таблетка та, бажано, кожна наступна, що містить нову дозу алергену.

Це робиться для того аби переконатися, що відсутня серйозна реакція на алерген.

Також таблетку слід:

 • приймати вранці натщесерце;
 • тримати таблетку, спрей або краплі під язиком не менше 2 хвилин
 • не їсти / не пити протягом 15 хвилин після прийому алергену.

 

Загалом імунотерапія переноситься добре. Та в приблизно 50% випадків можливі незначні місцеві симптоми свербежу, набряку губ та язика. Ці прояви найчастіше не потребують лікування та зникають після 1-2 тижнів від початку терапевтичного курсу.

Серйозні анафілактичні реакції у відповідь на АСІТ рідкісні: вірогідність їх виникнення складає менше ніж 1 на 1000. Більшість серйозних реакцій розвиваються протягом 30 хвилин після введення алергену. Ось чому цей час рекомендується почекати в кабінеті лікаря.

Традиційне симптоматичне лікування

Якщо алергія не така виражена, можливо, вдасться обійтися симптоматичним лікуванням.

Наприклад, при носових симптомах можуть допомогти назальні або кортикостероїдні спреї. Вони діють знімаючи чи зменшуючи запалення в носових пазухах.

А антигістамінні спреї допомагають зняти набряк та закладеність носа, блокуючи вплив гістаміну, що виділяється імунною системою під час нападу алергії. А ще є деконгестантні спреї. Але вони не рекомендуються для лікування хронічної алергії, тобто не підходять для тривалого застосування.

Блокують вироблення гістамінну і антигістамінні таблетки чи краплі. Але в цьому випадку краще обирати препарати другого покоління, які мають менше побічних ефектів. До них, насамперед, належить сонливість, яку викликають антигістамінні препарати першого покоління. Інші побічні ефекти, притаманні їм же, включають:

 • запаморочення,
 • сухість в роті, носі або горлі,
 • розлад шлунку.

Крім того, прийом ліків може унеможливлювати вживання певних продуктів, наприклад, фруктового і грейпфрутового соків. Вони, як вважається, впливають на роботу печінки, яка не може адекватно метаболізувати ліки. Відтак, сік після вживання ліків може посилити певні побічні ефекти останніх.

Також існують стабілізатори опасистих клітин, які блокують вивільнення хімічних речовин імунної системи (гістамін, лейкотрієни). Їх рекомендують приймати пацієнтам із полінозом, починаючи приблизно за два тижні до початку сезону алергії.

В деяких випадках, наприклад, при астмі та риніті, застосовуються модифікатори лейкотрієну – це клас препаратів, які діють, блокуючи дію лейкотрієнів в організмі.

Комусь може допомогти і терапія антиімуноглобуліном Е (IgE). Це  знижує алергічну реакцію в організмі, зменшуючи кількість імуноглобулінів Е, які імунна система виробляє у відповідь на алерген. Таку терапію рекомендують для лікування середньої та важкої алергічної астми у дорослих та дітей старших 6 років.

Адреналін використовується для лікування анафілаксії – важкої, небезпечної для життя алергічної реакції. Він вводиться спеціальними дозаторами.

Анафілактичні реакції найчастіше викликаються латексом, ліками (особливо пеніциліном), укусами комах та такими продуктами, як

 • арахіс,
 • горіхи,
 • пшениця,
 • риба,
 • молоко та
 • яйця.

А як щодо харчової алергії?

На сьогодні підходи до АСІТ при харчовій алергії лише розробляються. Сучасні рекомендації зводяться до уникнення алергенів до 6 місяців та поступове введення у раціон невеликої кількості алергенних продуктів після настання піврічного віку. При виникненні реакцій середньої та легкої важкості рекомендоване застосування антигістамінних препаратів.

Більшість харчових алергій у дітей самостійно минає по мірі їх дорослішання. Виключення складає чутливість до арахісу, горіхів, молюсків та риби, яка, найчастіше, зберігається на все життя.

Будь-яка харчова алергія, яка виникла у зрілому віці, також, з великою ймовірністю, залишиться назавжди.

В деяких випадках, наприклад, при синдромі оральної алергії, може допомогти очистка від шкірки овочів та фруктів або ж їх термічна обробка.

Іншого доведеного лікування, яке б позбавило від алергії та дозволило їсти потенційно небезпечну їжу, нині не існує. 

Але не імунотерапією єдиною... Нещодавно у США опубліковане нове дослідження, яке вказує на те, що інгібітори БТК (фермент, який називається тирозинкіназою Брутона) також здатні запобігати алергічним реакціям, включаючи анафілаксію. Незалежно від того, що саме стало її причиною.

На сьогодні інгібітори БТК використовуються як менш токсична альтернатива хіміотерапії для дорослих пацієнтів з раком крові. Щоправда, коштує таке лікування приблизно 500 доларів на день.

При алергії дія цих препаратів пояснюється тим, що після пригнічення ферменту БТК, опасисті клітини не можуть бути спровоковані алергенами та алергічними антитілами для вивільнення гістаміну та інших алергічних медіаторів. Але це питання ще потребує подальших досліджень.


Джерела інформації:

 1. https://thesector.com.au/2020/06/24/bi-partisan-inquiry-agrees-to-action-to-prevent-cure-and-manage-childrens-food-allergies/
 2. https://medicalxpress.com/news/2020-06-pill-anaphylaxis-people-food-drug.amp
 3. https://acaai.org/allergies/allergy-treatment/allergy-immunotherapy
 4. https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/allergy-shots-(immunotherapy)
 5. https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/immunotherapy-can-provide-lasting-relief
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279487/
 7. https://www.allergy.org.au/patients/allergy-treatment/immunotherapy
 8. https://www.webmd.com/allergies/allergy-shots
 9. https://www.carolinaasthma.com/blog/can-allergies-be-cured/
 10. https://www.everydayhealth.com/allergies/treatment/
 11. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/allergies/diagnosis-treatment/drc-20351503
 12. https://www.healthline.com/health/allergies/seasonal-allergies
 13. https://www.worldallergy.org/education-and-programs/education/allergic-disease-resource-center/professionals/allergen-immunotherapy-a-synopsis
 14. https://allergy.org.ua/chym-i-iak-likuvaty-alerhiiu/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!