Чому восени виникає алергія?

Осінь. Для людей з алергією, це, зазвичай, період, коли, нарешті, можна з полегшенням зітхнути після тривалого періоду сезонної алергії. Тієї, що викликана пилком рослин. Вони, як відомо, цвітуть з березня по жовтень.

Але вже багато років поспіль українські лікарі помічають, що  і восени буває загострення респіраторних хвороб. І мова тут не йде про застуду. Восени збільшується частота звернень до лікарень, в тому числі – дітей, з астмою.

Що може їх спричиняти, і чи може це бути реакція на опале листя, поговоримо далі.

Насправді, причин неприємних осінніх симптомів може бути декілька. Зокрема, це різкі зміни температури. Часто зранку восени, особливо – пізньої, – може бути доволі холодно. А холод є одним із відомих тригерів астми.

Якщо ж осінь суха та тепла, то в повітрі все ще може залишатися пилок рослин. Зокрема, амброзії. Ця королева українського пулу алергенних рослин розповсюджена чи не по всій Україні. Проте, особливо активно вона викликає симптоми алергії у Південних та Східних областях. Тут пилок амброзії може знаходитись у повітрі аж до осінніх заморозків.

Ще один алергічний чинник осені – то спори грибів. Всі ж добре знають, що по гриби краще ходити до лісу пізнього літа й восени. Адже багато грибів дозрівають і формують свої плодові тіла, які, люди, власне, і називають грибами, впродовж теплого сезону. І якраз до осені, так само як овочі та фрукти, дозрівають і їстівні гриби.

Але коли ми говоримо про спори грибів у повітрі, мова йде не про зрозумілі нам опеньки чи сироїжки. Впродовж теплого та вологого сезону навколо нас ростуть та розмножуються тисячі видів грибів. У більшості випадків ми їх не бачимо. А якщо і бачимо, то, зазвичай, у вигляді плісняви.

Розмножуються такі гриби, як вже можна було здогадатися, за допомогою спор. Вони мікроскопічні, невидимі, і у більшій чи меншій кількості ці спори оточують нас завжди.

Наприклад, відомим і доведеним чинником алергії у багатьох країнах світу є спори гриба альтернарії. Зокрема, в Україні до них, за даними молекулярної діагностики алергії, чутлива чверть людей із сезонною алергією.

Максимально високими концентрації цих спор є влітку. Але в осені, коли пилку у повітрі немає, а розмноження грибів у теплу осінню погоду продовжується, саме спори грибів і стають основним чинником алергії.
 

Де ховається осінній аллерген?

Неважко й здогадатися, де саме можуть розмножуватися ці гриби. Так, прекрасним джерелом живлення для них є опале листя. Відмерлі клітини рослин – це хороший поживний матеріал не лише для альтернарії, а й для багатьох інших грибів. Зокрема, і тих, спори яких також мають алергенні властивості. Це і родичі альтернарії епікокум, улокладіум, стемфіліум, плеоспора, і інші гриби, які паразитують на рослинах. Це може бути й кладоспоріум, алергенність якого в Україні встановлена для жителів регіонів з високою вологістю повітря – Причорноморських та Західних областей.

Крім того, саме спори грибів західними вченими в останні роки вважаються значними тригерами астми. Адже, як правило, гриби викидають спори десятками тисяч. І там, де, якраз, відбувається викид спор у повітря, їх концентрації можуть бути значними. І восени місце скупчення спор грибів, це, насамперед ліс та паркова зона. Ви ж пам’ятаєте оцей грибний запах у лісі після дощу? Не в останню чергу він формується тому, що гриби у вологу погоду активніше вегетують, тобто, ростуть, і активніше викидають свої спори. Деякі з них спеціально пристосовані для того, щоб викидатися в повітря саме під час та після опадів.

Тому часто у людей, шо мають алергію до спор грибів, неприємні відчуття з’являються саме після дощу.
Відтак, якщо маєте дивні прояви – кашель, чхання, сльозотечу, а, можливо, й астматичні симптоми, коли прогулюєтеся осіннім лісом, варто подумати, чи немає, у вас, бува, реакції на грибні спори. Особливо, якщо такі симптоми ви відчуваєте у лісі чи парку після дощу. У тому числі – осіннього. Адже концентрації спор після опадів сильно зростають. Особливо – у затінених місцях, поряд з чагарниками, де вентиляція повітря є не дуже хорошою.

Причому, це не обов’язково мають бути саме класичні прояви алергії. Адже грибні спори відомі і своєю здатністю провокувати астму. Саме вона, як вважають лікарі, є більш частою причиною дитячих звернень до алергологів восени. Але часто така астма має алергічну природу і так і називається алергічною астмою.

Чому важливо звернутися до лікаря?

Тож, якщо на прогулянках в осінньому лісі вам стає зле, подумайте про наявність у вас осінньої алергії.

Особливо – якщо вже маєте прояви сезонної алергії та / або астми. Адже їх наявність частіше може погіршувати ваше самопочуття і в лісі. Відтак, не варто і нести опале листя додому.

І не зволікайте зі зверненням до лікаря, який би встановив причини вашої алергії. Адже, неконтрольовані, вони лише погіршуватимуться з кожним роком.

 

Джерела інформації:

  1. https://allergy.org.ua/alerhen-shcho-khovaietsia-v-domi-ta-na-vulytsi-symptomy-alerhii-na-hrybok/
  2. https://allergy.org.ua/vynuvattsi-osinnoi-astmy/
  3. https://allergy.org.ua/symptomy-alerhii-voseny/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!