Що викликає у людини розвиток алергії?

У дитинстві ви могли їсти кілограми полуниці, не побоюючись червоних щік, ба, навіть в підлітковому віці – ваше обличчя залишалось без жодного прищика, а алергія на арахіс чи яйця – звучить для вас як щось нереальне, і ви не розумієте, як можна не погладити кота…

Словом, якщо ви з тих, хто вважає, що йому алергія точно не загрожує, вам може бути цікаво прочитати цей текст.

Імунна система організму виробляє різні антитіла для захисту від хвороб. У випадку з алергією, імунна система синтезує імуноглобулін Е, також відомий як IgE. Його надмірна кількість викликає симптоми алергії. IgE – це хімічний месенджер, який подорожує по клітинах для передачі інформації про необхідність хімічного захисту від чужорідного загарбника. Люди з алергією мають високий рівень IgE проти нешкідливих для інших подразників навколишнього середовища, таких як певний вид їжі, пилок або лупа домашніх тварин.

Людей з алергією більшає

За останні роки зафіксовано значне зростання кількості випадків алергії серед дорослих. Наприклад, якщо в 2008 році алергію на горіхи мали 0,5% дорослого населення, то в 2017 цей показник складав уже 1,8%.

Багато теорій, які пояснюють зростання кількості нововиявлених алергій зосереджуються на більшій концентрації забруднювачів повітря, популяції пилових кліщів, що зростає, меншій вентиляції в будинках та офісах, неправильному харчуванні та малорухливому способі життя. Ба більше, навіть спосіб, в який ви появились на світ, теж може підвищувати ризик розвитку алергії. Доведено, що люди, які народжуються за допомогою кесаревого розтину, не контактують з материнським мікробіомом, що, в результаті, призводить до переважання у них нетипових бактерій. З часом ці люди частіше розвивають той чи інший вид алергії.

Ще одна теорія, пов'язана з гігієною, передбачає, що чим меншому впливу бактерій піддається людина, тим більше вона може бути сприйнятливою до алергічних захворювань через пригнічення природного розвитку імунної системи.

Крім того, за даними Американського коледжу алергії, астми та імунології, опублікованими у 2017 році, деякі народності також можуть бути більше схильними до тих чи інших алергічних реакцій. Наприклад, у представників європеоїдної раси менша ймовірність алергії на арахіс та молюсків у порівнянні з латиноамериканцями, азіатами та чорношкірими людьми старше 18 років.

Як вік впливає на алергію?

Розвиток тієї чи іншої форми алергії у дорослих можливий незалежно від віку. Хоча для деяких видів алергії вік справді має значення.

Наприклад, більшість харчових реакцій, які виникають в дитячому віці, зникають по мірі дорослішання. І навпаки – вірогідність розвитку деяких видів алергії, як-от полінозу, зростає з роками.

Але більшість людей, у яких в дорослому віці діагностується алергія, ймовірно, раніше в житті мали алергічний епізод, якого вони не пам’ятають. Часто алергія йде за передбачуваним сценарієм. Спочатку розвивається атопічний дерматит, потім – харчова алергія у немовлят та малюків, за ними слідують симптоми полінозу в середньому та пізньому дитинстві. Симптоми алергії можуть зникати протягом підліткового віку, але згодом повертатися в більш зрілому віці.

Втім, є люди, які справді відчувають перші симптоми алергії будучи уже дорослими. Це може бути реакція на будь-що: пилок, цвіль, ліки, укуси комах, їжу...

Якщо говорити про їжу, то найпоширеніші чинники харчової алергії у дорослих – це арахіс, риба, молюски (креветки, краби) та деревні горіхи (мигдаль, волоські, горіхи пекан та кеш’ю).

Як проявляється алергія у дорослих?

Одне з американських досліджень 2012 року свідчить про те, що дорослі можуть бути найбільш схильними до ризику інтенсивних важких симптомів та анафілаксії – загрозливого для життя стану. Ризик розвитку такої реакції підвищують фізичне навантаження, астма, а також прийом алкоголю та деяких ліків, включаючи аспірин.

Анафілаксія може виникнути миттєво або іноді через кілька хвилин після вживання алергену або укусу комахи.

В цьому випадку єдиним дієвим способом "погасити" реакцію є адреналін. При цьому вводити його потрібно негайно. Чим довше пацієнт залишається без лікування, тим більшою є ймовірність смерті. З цієї причини пацієнтам з анафілаксією в анамнезі рекомендується завжди мати при собі інжектор адреналіну.

Та найдивнішим при алергії у дорослих є те, що вона може проявитися раптово на речі, які ще вчора не викликали жодних проблем. Ви могли контактувати з цим алергеном щодня протягом багатьох років без будь-яких побічних ефектів, і раптом відчути алергічні симптоми.

Які фактори підвищують ризик розвитку алергії з віком?

Сприяти появі алергії в дорослому віці можуть такі фактори як:

 • зміна місця проживання;
 • поява домашнього улюбленця;
 • досягнення порогового значення впливу алергену;
 • вплив алергенів в період ослаблення імунної системи (хвороби чи вагітності).

Як правило, алергія у дорослих дає про себе знати на другому, третьому чи четвертому десятку. Далі, теоретично, шанси отримати ту чи іншу реакцію зменшуються. Хоча в рідкісних випадках алергія вперше може виникнути і значно пізніше – в 70, а то й у 80 років.

Частіше, вираженість симптомів алергії, навпаки, зменшується з віком. Це часто буває після 50 років і пояснюється тим, що з часом імунна функція знижується, тому і відповідь на алергени також стає менш вираженою.

Разом з тим, через глобальну тенденцію до старіння населення, вчені припускають, що з часом кількість алергічних реакцій може зростати саме серед людей літнього віку.

Алергічні реакції в літньому віці можуть виникати через такі причини:

 • Старіння на молекулярному, клітинному та системному рівнях.

Процес старіння впливає на функції організму на молекулярному, клітинному та системному рівнях, через що люди літнього віку більше потерпають від хронічних запальних захворювань, і ці хвороби теж прискорюють старіння.

Внаслідок старіння імунної системи літні люди мають підвищену сприйнятливість до інфекційних захворювань, в літньому віці частіше виникають аутоімунні захворювання, неоплазії, захворювання обміну речовин, остеопороз, неврологічні розлади.

Також, з віком частіше починає спостерігатися дефіцит таких мікроелементів з важливими імуно-регуляторними функціями, як залізо, цинк та вітамін D.

Усе це може призвести і до розвитку алергічних реакцій.

 • Старіння мозку.

Вікові зміни відбуваються у всіх частинах тіла, включаючи мозок. Нейродегенеративні захворювання, когнітивні порушення, депресія та погана відповідь на стресові фактори є одними з основних неврологічних проблем у літніх людей.

Стрес вивільняє гормони та інші речовини, включаючи гістамін, що призводить до симптомів алергії. Хоча стрес насправді не є причиною алергії, він може погіршити алергічну реакцію, збільшивши вивільнення гістаміну. Тому стрес та алергія підсилюють одне одного.

 • Проблеми з ШКТ

Ще одним слабким місцем є травний тракт. Зміни місцевих імунних реакцій тут можуть сприяти розвитку харчової алергії незалежно від віку.

До цього може призвести прийом певних ліків (наприклад, препаратів, що пригнічують кислотність шлунку), алкоголь, імунологічні зміни, які виникають у літньому віці, хронічні хвороби органів ШКТ.

Одне з досліджень, яке проводилось серед пацієнтів будинку престарілих (середній вік 77 років), показало, що у 24,8% з них були виявлені специфічні IgE до харчових алергенів.

 • Фізіологічні зміни верхніх і нижніх дихальних шляхів.

Ці вікові зміни можуть погіршити закладеність носа, свербіж, чхання та ринорею, які є типовими симптомами алергічного риніту.

Наприклад, мукоциліарний кліренс носа є первинним вродженим захисним механізмом в носі та навколоносових пазухах. Завдяки ньому слиз, що виділяється у верхні дихальні шляхи келихоподібними клітинами респіраторного епітелію і затримує частинки з повітря, алергени та патогени, транспортується миготливими клітинами дихального епітелію в глотку, де проковтується. Але з віком час, необхідний на це, суттєво збільшується, що означає зниження функції дихального епітелію.

Анатомічні зміни, пов'язані зі старінням, включають також пошкодження слизової оболонки носа, циліарні ультраструктурні дефекти, такі як виникнення підвищеної центральної дезорієнтації мікротрубочок, зміна пропорцій еластичних тканин та колагену та старіння самого колагену. Старіння призводить до змін в гортані, збільшення площі трахеї, втрати ємності легень на понад 40%.

Симптоми алергії та їх лікування

Перш, ніж почнуть з'являтися симптоми, алерген буде протягом деякого часу перевіряти нашу імунну систему на міцність. Це може зайняти кілька років, поки одного разу організм все ж втратить толерантність до тієї чи іншої речовини. Симптоми алергічної реакції можуть бути самими різними – від нежиті до уже згаданої важкої форми – анафілаксії. Зокрема, можуть виникати:

 • нежить,
 • кон’юнктивіт,
 • першіння, свербіж чи лоскотання в ротовій порожнині,
 • набряки,
 • висип по типу кропив'янки,
 • свербіж шкіри
 • біль в животі, нудота, блювота
 • прискорене серцебиття,
 • проблеми з диханням
 • втрата свідомості,
 • шок.

Наприклад, 42 % дорослих з атопічним дерматитом набули це захворювання в дорослому віці. При цьому, найчастіше воно проявляється на руках, голові або шиї (згідно з дослідженням, опублікованому у листопаді 2017 року у журналі Journal of Allergy and Clinical Immunology)

Також, примітно, що у тих, хто раніше не мав алергії у відповідь на ті чи інші хімічні подразники, частіше розвивається неалергічний риніт. В цьому випадку може виникнути закладеність носа, постназальне затікання та інші симптоми, які часто пов’язані з алергією. Втім, ці симптоми викликаються подразниками (такими як запахи, пил, сигаретний дим або мийні засоби), зміною атмосферного тиску або певними ліками, а не алергенами.

 

Лікування симптомів алергії

Якщо вас турбують легкі симптоми алергії, наприклад, через вплив пилку, можна спробувати антигістамінні препарати . Якщо вони не допоможуть, зверніться до сімейного лікаря, щоб виключити інші стани і, можливо, отримати направлення до алерголога. Він може допомогти визначити конкретні тригери, запропонувати способи їх уникнення та інше, специфічне лікування алергії, наприклад, АСІТ.

Якщо ви підозрюєте, що у вас – харчова алергія, поставтесь до цього серйозно, оскільки вона може бути небезпечною для життя. Якщо алерголог підтвердить діагноз, не виключено, що доведеться постійно уникати їжі, яка провокує розвиток симптомів.

 

Джерела інформації:

1.https://www.everydayhealth.com/allergies/understanding-adult-onset-allergies.aspx

2.https://www.carolinaasthma.com/blog/what-causes-a-person-to-develop-allergies/

3.https://www.healthline.com/health/allergies/can-you-develop-allergies#when-allergies-develop

4.https://www.webmd.com/allergies/features/adult-onset-allergies

5.https://health.usnews.com/health-care/patient-advice/articles/2018-04-11/the-truth-about-adult-onset-allergies

6.https://health.clevelandclinic.org/can-allergies-go-away-or-develop-as-you-age/amp/

7.https://www.aaaai.org/tools-for-the-public/conditions-library/allergies/allergic-reactions

8.https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5362176/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!