Карта поширення видів дерев та рослин
- Причини алергії
- Симптоми
Алергія на пилок квітучих рослин – це чутлива реакція організму людини, що виникає через зниження загального імунітету або його неправильної роботи. Також для алергії характерна й спадкова схильність або індивідуальна непереносимість хоча б одного з компонентів пилку рослин у період їх цвітіння. Сама назва «поліноз» говорить сама за себе, так як походить від латинського «pollen» – пилок. Алергія на пилок дерев виникає у багатьох людей сезонно. Алергічну реакцію на черемху викликає контакт з її пилком при вдиханні, адже пилок містить особливу білкову речовину та переноситься по повітрю на великі відстані. Пилок цієї рослини при потраплянні в організм осідає на поверхні дихальних органів, а також подразнює шкіру та очі людини. У людей групи ризику в організмі є певні білки - антитіла, які допомагають боротися з вірусами, бактеріями та іншим шкідливими мікроорганізмами. Антитіла починають атакувати алергени - тож у відповідь на реакцію у сприйнятливої людини відбувається викид гормону гістаміну, і вже через пару годин після контакту з алергеном починаються ознаки алергічної реакції (риніт, кон’юнктивіт тощо). У випадку припинення контакту із алергеном антитіла зберігаються в організмі людини, й при повторному контакті відновлюється запальна реакція, але відбувається вона вже більш бурхливо. Нерідко має місце перехресна алергічна реакція, коли починають цвісти рослини, які відносяться до того ж сімейства, що і черемха (груші, яблуні, вишні, сливи тощо). [9],[10], [11],[12],[13],[14],[15],[17].
Симптоми полінозу або сінної лихоманки схожі на симптоми інших видів алергій, але зазвичай основні прояви виникають навесні як алергічна реакція організму на цвітіння рослин. Одними з перших ознак полінозу у період цвітіння черемхи є нежить й набряклість носових пазух (так званий алергічний риніт), нестримне й нескінченне чхання, почервоніння слизових оболонок очей та їх сльозливість (так званий алергічний кон’юнктивіт), першіння в горлі. Іноді з'являються почервоніння й свербіж шкірних покривів, лихоманка. Алергени, які переносяться по повітрю, стають причиною астми - так як звужуються дихальні шляхи, і у хворого починається сухий кашель із хрипами. Всі перелічені симптоми нагадують ГРВІ, але основні відмінності сінної лихоманки від застуди в тому, що, по-перше, при полінозі відсутня підвищена температура тіла (на відміну від застуди), немає характерного дискомфорту в м'язах, не таким інтенсивним є й головний біль. І симптоми не зникають за декiлька днiв, вони навпаки - пiдсилюються (особливо при виїзді на природу). А по-друге, прояви полінозу виділяються певною циклічністю та регулярністю, в залежності від сезону. Тобто щорічно майже в один й той самий час (з коливаннями до декількох тижнів), людину починають турбувати схожі симптоми, при цьому нежить та чхання не припиняються доти, доки пилок черемхи буде впливати на слизову носу. При вітряній погоді симптоми алергії загострюються, так як вітер швидше розносить пилок по повітрю. А от у дощову погоду алергіки можуть зітхнути вільніше, тому що дощем пилок прибивається до землі, й у людей можливе полегшення деяких проявів алергії. [9],[10],[11],[12],[13],[14],[15],[16],[17].
Джерела:
[1]. ЧЕРЕМУХА ОБЫКНОВЕННАЯ - PADUS AVIUM [Електронний ресурс «Энциклопедии. Словари. Справочники»] /Режим доступу : http://www.cnshb.ru/scripts/sw/cgi4ex3.asp?CM=cgi6_2&PRM=a=http://artefact.cnshb.ru/artefact3/ia/ia3.dll,lv=6,si=veip2R,qu=2,bi=186,nd=1,f=0,query=%F7%E5%F0%E5%EC%F3%F5%E0,BBB=_105_79_189_89_102_186_96_111_108_118_112_185_190_113_139_140_69_152_165_123,REJS=10,ret=http://www.cnshb.ru/AKDiL/default.htm,cgi=http://www.cnshb.ru/scripts/sw/cgi4ex3.asp (дата звернення: 16.02.18).– Назва з титул. екрану. «Справочник лекарственных растений» подготовлен на основе издания: Славгородская Л. Н., Лекарственные растения, Феникс, 2005.
[2].Черемуха обыкновенная (черемуха азиатская, глотиха, колоколуша, черемшина) -Padus racemosa L. [Електронний ресурс «Энциклопедии. Словари. Справочники»]/Режим доступу:
http://www.cnshb.ru/scripts/sw/cgi4ex3.asp?CM=cgi6_2&PRM=a=http://artefact.cnshb.ru/artefact3/ia/ia3.dll,lv=6,si=veip2R,qu=2,bi=102,nd=1,f=0,query=%F7%E5%F0%E5%EC%F3%F5%E0,BBB=_105_79_189_89_102_186_96_111_108_118_112_185_190_113_139_140_69_152_165_123,REJS=10,ret=http://www.cnshb.ru/AKDiL/default.htm,cgi=http://www.cnshb.ru/scripts/sw/cgi4ex3.asp
(дата звернення: 16.02.18).– Назва з титул. екрану. Справочник подготовлен на основе издания Гончарова Т.А. “Энциклопедия лекарственных растений: (лечение травами)”: В 2-х тт. Т.1. - М.: Изд. Дом МСП, 1997.
[3].Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник /. Л-56 Відп. ред. А. М. Гродзінський.— К.: Видавництво. «Українська Енциклопедія» ім. М. П. Бажана, Україн- ський виробничо-комерційний центр «Олімп», 1992.—. 544 с: іл. ISBN 5—88500—055—7. У довідковому виданні, розрахованому на лікарів і широке.
[4]. Черемха звичайна [Електронний ресурс «Вікіпедія»] / Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BC%D1%85%D0%B0_%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%87%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B0 (дата звернення: 16.02.18).– Назва з титул. екрану.
[5] Нетрадиційні плодові культури (рекомендації з селекції та вирощування садивного матеріалу). В.М. Меженськиц, Л.О. Меженська, М.Д. Мельничук, Б.Є. Якубенко. Київ-2012. Національний університет біоресурсів і природокористування України– К. : Фітосоціоцентр, 2012. – 80 с.
[6]. ОСОБЕННОСТИ ПЕРЕРАБОТКИ ПЛОДОВ ЧЕРЕМУХИ ОБЫКНОВЕННОЙ. Костылев А.А., Ступко Т.В. Красноярский государственный аграрный университет, Красноярск, Россия, 2012.
[7] Тайны душистой черѐмухи. Козлова О.Н. Министерство образования и науки Республики Марий Эл ГБПОУ РМЭ «Йошкар-Олинский медколледж», Материалы Республиканской научно-практической конференции, посвященной Году экологии. Йошкар-Ола, 2017.
[8]. Рослини з протимікробними властивостями. Стадницька Н.Є., Комаровсько-Порохнявець О.З., Кіщак Х.Я., Миколів О.Б., Литвин Б.Я., Конечна Р.Т., Новіков В.П., 2011. Національний університет «Львівська політехника», кафедра технології біологічно- активних сполук, фармації та біотехнології.
[9]. На поллиноз начхать. Е. Арбенина. Интервью с заведующей отделением аллергологии клиники иммунопатологии СО РАМН Верой НЕПОМНЯЩИХ. [Електронний ресурс] / Режим доступу: https://vn.ru/news-104071/ (дата звернення: 24.01.17). – Назва з титул. екрану.
[10].ПОЛІНОЗ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу:http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/6585/polinoz (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.
[11]. Пыльцевая аллергия. Е.В. Передкова - Астма и аллергия, № 1, 2013, Москва.
[12]. Клініко-імунологічна характеристика та сучасні аспекти антигістамінної терапії сезонного алергічного риніту. Л.В. Кузнецова - Український медичний журнал «Часопис», № 1(101), 2014.
[13]. Современные возможности терапии поллиноза у детей. Зайцева С.В., Локшина Э.Э. , Зайцева О.В., Рубцова Т.П., Воронина О.Б., Куликова Е.В., Громадина О.В.- Русский медицинский журнал, №6, 07.03.2012.
[14]. Поллиноз. Княжеская Н.П., Потапова М.О., Яковенко И.В. - Атмосфера. Пульмонология и аллергология, № 1, 2005.
[15].Аллергический ринит у детей: современная тактика диагностики, лечения и профилактики. Беляева Л.М., Микульчик Н.В., Панулина Н.И. - Медицинские новости, № 2, 2013
[16]. Поллинозы — одна из наиболее актуальных проблем аллергологии. Богомолов А.Е., Пухлик Б.М.- Газета «Новости медицины и фармации» , 16 (467), 2013.
[17]. ПОЛЛИНОЗ - ПЫЛЬЦЕВАЯ АЛЛЕРГИЯ. В ПОМОЩЬ ПРАКТИЧЕСКОМУ ВРАЧУ. Н.Г.Астафьева, Л.А.Горячкина, Саратовский государственный медицинский университет(ректор — доц. В.И.Горемыкин), Российская медицинская академия последипломного образования, Москва, (ректор — проф. Л.К.Мощетова),1998.
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.