Карта поширення видів дерев та рослин

Головною причиною сезонної алергії на бузок  виступає його пилок, який виділяється під час  цвітіння бузку.

Алергія на цвітіння рослин може загрожувати людині в декількох випадках. При ослабленні імунітету або порушенні його  роботи у надто чутливих людей виникає реакція організму на контакт із пилком, який сприймається імунною системою як чужорідна речовина. 

Алергія на бузок (аллергия на сирень)

Також для алергії характерна спадкова схильність або індивідуальна непереносимість хоча б одного з компонентів пилку рослин у період їх цвітіння. Як тільки частки пилку бузка потрапляють на слизову носу сприйнятливої до них людини, у той же час починає розвиватися реакція імунітету. Справа у тому, що у людей групи ризику в організмі є певні білки-антитіла, які вступають у протидію  із білком, що містить у собі пилок бузку. У результаті імунна система починає виробляти антитіла, мета яких — знищити “ворога”, в кров виділяється хімічна речовина гістамін, і таким чином з’являються симптоми, що нагадують ознаки застуди.

Алергічна реакція може виникнути в будь-якому віці, навіть якщо у дитинстві та юності людина не страждала від алергії. Ситуація ускладнюється  тим, що пилок  розноситься вітром на кілька кілометрів, проникає через ніс в організм. Саме пилок квітучих рослин і є найголовнішим алергеном. Чим більше цих частинок у повітрі, тим більше страждають чутливі до цвітіння рослин люди. При цьому найчастіше потерпають дихальні шляхи, шкіра  та шлунково - кишковий тракт. 

Але алергія на бузок може виникнути не тільки через пилок в повітрі. Існують люди, які страждають алергією на запахи. Бузок якраз і відноситься до рослин, які виділяють сильний аромат під час цвітіння. Бузок має сильний запах, що створює великий ризик алергії. Саме тому алергікам тримати букети бузку в квартирі не варто. У них міститься багато ефірних масел, які можуть викликати місцеву реакцію.[8],[9],[10],[11],[12],[13],[14],[15],[16],[17],[18].

Перші ознаки алергії на пилок (поліноз) нагадують нежить: з’являється запальний процес в області слизової носа і носоглотки; в небі і носі з`являється свербіж; хворого турбує чхання; з носа з`являються виділення; слизова носа стає набряклою; в горлі з`являється неприємне першіння; нерідко ситуація ускладнюється розвитком гаймориту алергічного походження; загострюється пилкова бронхіальна астма; поступово в процес втягується дихальна система; виникають проблеми із зором; нерідко розвивається задишка і задуха; повіки стають набряклими; течуть сльози; на шкірі з`являється висип; у важких випадках може розвинутися навіть анафілактичний шок та набряк Квінке.

Прояви нежиті необхідно диференціювати від застуди - основні відмінності полінозу (інша назва -сінна лихоманка) у тому, що його симптоми виділяються певною циклічністю та регулярністю, в залежності від сезону. Тобто щорічно майже в один й той самий час (з коливаннями до декількох тижнів), людину починає турбувати нестримне, нескінченне чхання та сильні виділення з носу - саме з цього розпочинається приступ полінозу. Й нежить не припиняється доти, доки пилок буде впливати на слизову носу.  

У період цвітіння бузку найбільша кількість пилку спостерігається в ранкові часи, в сонячну та вітряну погоду, коли пилок розноситься на великі відстані. Дощем пилок прибивається до землі, тож у цей час можливе стихання деяких проявів алергії, й більшість чутливих до алергенів людей почувають у цей час значне полегшення свого стану. Також  при безпосередньому контакті із бузком чере з вміст у ньому багатої кількості ефірних масел може розвинутись місцева реакція  -  з’являються пухирці на шкірі (по типу кропивниці), можливі почервоніння й свербіж шкірних покривів, лихоманка.[8],[9],[10],[11],[12],[13],[14],[15],[16],[17],[18].

 

Джерела:

 

[1].Гроздова Н.Б., Некрасов В.И., Глоба-Михайленко Д.А. Деревья, кустарники и лианы. – М.: Лесн. пром-сть., 1986. – 349 с Джерело: https://collectedpapers.com.ua/ru/trees_shrubs_and_creepers/syringa
[2]БУЗОК ЗВИЧАЙНИЙ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу:
https://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/1997/buzok-zvichajnij (дата звернення: 16.02.18).– Назва з титул. екрану.
[3].Сирень обыкновенная [Електронний ресурс «Вікіпедія»] / Режим доступу:  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B8%D1%80%D0%B5%D0%BD%D1%8C_%D0%BE%D0%B1%D1%8B%D0%BA%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F (дата звернення: 16.02.18).– Назва з титул. екрану.
[4].Бузок угорський Syringa josikaea J.Jacq. ex Rchb. [Електронний ресурс «Червона книга України»] / Режим доступу:  http://redbook-ua.org/item/syringa-josikaea-jjacq-ex-rchb (дата звернення: 16.02.18).– Назва з титул. екрану.
[5].Шишкин Б. К., Бобров Е. Г. Род 1145 Сирень — Syringa L. // Флора СССР : в 30 т. / начато при рук. и под гл. ред. В. Л. Комарова. — М. ; Л. : Изд-во АН СССР, 1952. — Т. 18 / ред. тома Б. К. Шишкин, Е. Г. Бобров. — С. 502. — 802 с. — 3000 экз.
[6].Соколов С. Я. Род 4. Сирень — Syringa L. // Деревья и кустарники СССР. Дикорастущие, культивируемые и перспективные для интродукции. / Ред. тома С. Я. Соколов. — М.—Л.: Изд-во АН СССР, 1960. — Т. V. Покрытосеменные. Семейства Миртовые — Маслиновые. — С. 454—456. — 544 с. — 2200 экз.
[7].Рубцов Л.И. и др. Виды и сорта сирени, культивируемые в СССР. — Киев: Наукова Думка, 1980.
[8].Н. Л. Михайлов, Н. И. Рыбакина. Интродукция сирени в ГБС АН СССР // Интродукция и приемы культуры цветочно-декоративных растений. — М.: Наука, 1997. — 168 с.
[9].Брукс П. Аллергия. Полный справочник.-Пер.с анг.-М.:ОЛМА-ПРЕСС,2003.-320 с.
[10].ПОЛІНОЗ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу:http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/6585/polinoz (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.
[11]. Пыльцевая аллергия. Е.В. Передкова - Астма и аллергия, № 1, 2013,  Москва.
[12]. ЕКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ПИЛКУВАННЯ ТРАВ'ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ОСНОВІ ПОГОДИННИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ЛІТНЬО-ОСІННІЙ ПЕРІОД. (Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук). І.І. Мотрук - Вінниця – 2017 .
[13]. Клініко-імунологічна характеристика та сучасні аспекти антигістамінної терапії сезонного алергічного риніту. Л.В. Кузнецова - Український медичний журнал «Часопис», № 1(101), 2014.
[14]. Современные возможности терапии поллиноза у детей. Зайцева С.В., Локшина Э.Э. , Зайцева О.В., Рубцова Т.П., Воронина О.Б., Куликова Е.В., Громадина О.В.- Русский медицинский журнал, №6, 07.03.2012.
[15]. Поллиноз. Княжеская Н.П., Потапова М.О., Яковенко И.В. - Атмосфера. Пульмонология и аллергология, № 1, 2005.
[16].Аллергический ринит у детей: современная тактика диагностики, лечения и профилактики.   Беляева Л.М., Микульчик Н.В., Панулина Н.И. - Медицинские новости, № 2, 2013
[17]. Поллинозы — одна из наиболее актуальных проблем аллергологии. Богомолов А.Е., Пухлик Б.М.- Газета «Новости медицины и фармации» , 16 (467), 2013.
[18]. ПОЛЛИНОЗ - ПЫЛЬЦЕВАЯ АЛЛЕРГИЯ. В ПОМОЩЬ ПРАКТИЧЕСКОМУ ВРАЧУ. Н.Г.Астафьева, Л.А.Горячкина, Саратовский государственный медицинский университет(ректор — доц. В.И.Горемыкин), Российская медицинская академия последипломного образования, Москва, (ректор — проф. Л.К.Мощетова),1998.
  

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!