Що це за рослина та у чому її особливість

Борщівник належить до родини зонтичні або окружкові (Apiaceae), яка налічує понад 2500 видів у 275 родах. До цього сімейства також відносяться петрушка, аніс, морква, селера, коріандр, кріп, фенхель, пастернак та ін.

Сам борщівник (Heracleum) – це рослина з масивним порожнистим стовбуром, великим листям, схожим на таке у лопуха. Але на відміну від останнього, листя борщівника є пальчасто-розсіченим, а не цільним. Листя та суцвіття деяких видів цієї рослини можуть сягати півметра. А сама вона, часом, може перевищувати 2,5, а окремі види ‒ і 3,5-4 метри. Втім, існують і декоративні види борщівників, які не виростають вищими за 20-50 сантиметрів.

Деякі з борщівників використовуються як корм для сільськогосподарських тварин, а окремі види придатні і для споживання людиною. Одна з версій походження української назви "борщівник" полягає в тому, що раніше молоду зелень цієї рослини додавали в супи та борщі. А от науковий варіант слова ‒ Heracleum, ‒ походить від імені героя давньогрецької міфології Геракла. Судячи з усього, цю назву рослина отримала через свої гігантські розміри.

Усього відомо близько 70 видів борщівників. Серед них поширеними в Україні є: борщівник карпатський (Heracleum carpaticum), борщівник європейський (Heracleum spotilium), борщівник пальчастий (Heracleum palmatum), борщівник Стевена (Heracleum Steveni), росте в Криму) та борщівник сибірський (Heracleum sibiricum).

Саме останній, як уже зазначалось, вважається замінником одного з головних елементів давнього борщу.

У Великому князівстві Литовському і у Польщі цей борщівник також тушкували, додавали до пиріжків, та навіть варили з нього пиво. Іноді, через грибний присмак, цю рослину використовували і як замінник грибів.

Крім того, борщівник сибірський – чудовий медонос. З гектару рослини можна отримати більше 100 кілограм меду. Щоправда, він матиме специфічний гіркуватий присмак.

Застосовують цей вид борщівника і в народній медицині. Вважається, що настої та відвари з нього покращують травлення, мають заспокійливий, протизапальний, а також – знеболювальний та антисептичний ефекти. Спиртову настоянку з кореня сибірського борщівника застосовують для полоскання при зубному болі, а розпарене листя прикладають до запалених суглобів при ревматизмі.

Втім, при контакті з борщівником потрібно поводитися вкрай обережно, а до деяких його різновидів краще взагалі не наближатися.

Такими, наприклад, є Борщівник Сосновського (Heracleum sosnowskyi) та борщівник Мантегацціна (лат. Heracléum mantegazziánum), контакт з якими може призвести до сильного пошкодження шкіри. Але проблема в тому, що саме ці види через свою агресивність швидко поширюються територією України, хоча були завезені в країну відносно недавно – в 40-х роках минулого століття.

Причини алергії

Борщівник містить фотосенсибілізуючі речовини – фуранокумарини (або фурокумарини).

Це ‒ біохімічні сполуки, що виробляються рослинами, зазвичай, для захисту від нападу грибкових патогенів. Найвищі концентрації фуранокумаринів зосереджені в коренях і плодах рослини.

Потрапляючи на шкіру, під дією сонячного світла, ці речовини викликають так званий фітофотодерматит. Це фототоксична, а не алергічна реакція. Це означає, що для її розвитку не потрібна попередня сенсибілізація людини до алергена. Тобто, реакція на сік борщівника виникає вже при першому контакті з ним. Є і припущення, що свіжа засмага людини, теоретично, може підвищити вірогідність виникнення опіків шкіри.

 

Фуранокумарини пошкоджують ДНК в епідермісі шкіри, викликаючи загибель її клітин. 

Фактично, сік рослини знищує захисний бар'єр шкіри від ультрафіолету. Тому варто пошкодженій ділянці опинитися під сонцем, як виникають почервоніння та пухірі.

 

Пошкодження шкіри після контакту з борщівником Сосновського можуть бути настільки серйозними, що утворюються опіки 3 ступеню. Вони довго заживають і часом назавжди залишають шрами. А при потраплянні соку рослини в очі може виникнути тимчасова сліпота.

Пітливість, мокра шкіра та підвищена вологість повітря підвищують інтенсивність фототоксичних реакцій.

Крім того, вірогідність реакції на борщівник зростає при чутливості до інших рослин родини, наприклад, селери. Харчова алергія до останньої, до слова, є однією з найпоширеніших в Європі.

Та не лише фуранокумарини є небезпечними в сокові борщівника. В ньому також міститься багато ефірних олій, які можуть призводити до алергічної реакції.

 

Та особливо небезпечний борщівник в період цвітіння (в Україні він, як правило, цвіте у червні-липні). В цей час небезпечні сполуки виділяються й у повітря, призводячи до симптомів отруєння у тих, хто перебуває поруч. Іноді вони спричиняють і виникнення алергії. А от алергія до пилку цих рослин є малоймовірною.


 

Симптоми фітофотодерматиту

Щодо фітофотодерматиту, специфічного пошкодження шкіри, то, як правило, для його виникнення потрібен певний час. 

 

Зазвичай, чим довше сік рослини перебуває на шкірі та чим більше уражене місце піддається дії ультрафіолету, тим більш вираженими будуть симптоми запалення.

Загалом, після контакту з борщівником краще кілька днів прикривати уражене місце від сонця.

Симптоми фітофотодерматиту:

  • свербіж
  • почервоніння
  • виникнення пухирів
  • біль
  • печіння

В легких випадках симптоми фітотодерматиту можуть зникнути самостійно через 7-14 днів. Втім, при надто сильній реакції та великих уражених ділянках, необхідно негайно звернутися за медичною допомогою.

 

Якщо ж хочете позбутися борщівника, який росте біля вашого будинку, найкраще це робити у повному обмундируванні. Костюм має бути водонепроникним та прикривати усе тіло. А на очі потрібно надягнути окуляри. Сам процес скошування рослини краще відкласти на вечір, коли кількість ультрафіолету найменша. Після скошування інструмент теж потрібно промити від залишків соку. Якщо ж сік рослини все-таки потрапив на шкіру, місце потрібно промити водою з милом та прикривати уражену ділянку від сонця ще кілька днів. 

 

Також боротися з рослиною можна і з допомогою хімічних засобів та викорчовування, але це краще робити весною, поки рослина ще не розрослась.


Джерела:

1. https://uk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D1%80%D1%89%D1%

96%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D1%81%D0%B8%D0%B1%D1%96%D1%80%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9

2. http://cgon.rospotrebnadzor.ru/content/62/1256/

3. https://www.firstaidtraining.co.uk/giant-hogweed-britains-dangerous-plant/amp

4. https://monicawilde.com/is-common-hogweed-poisonous/

5. https://dermnetnz.org/topics/giant-hogweed/

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22742809/

7. http://www.phadia.com/da/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Food-of-Plant-Origin/Spices/Parsley-/

8. https://www.healthline.com/health/hogweed-burns#summary

9. https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://ustjuckoe.adm-pestovo.ru/files/bor.pdf&ved=2ahUKEwiGx9fJoPfpAhUKkMMKHc1BAmQQFjALegQIARAB&usg=AOvVaw0hfXAH-EvhNjcaL-rJazCr

10. http://inklincity.ru/novosti/aktualno/yadovitye-vidy-borshchevika-yavlyayutsya-realnoy-ugrozoy-zdorovyu

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!