Діагностика

Скажіть, хто з вас може встояти перед крихітним малюком, немовлям 2-3 місяців або трохи старший? Впевнена, що далеко не всі. Ямочки на щічках, величезні очі, крихітні пальчики на ручках-ніжках, гладенька шкіра ...

І як же засмучуються батьки, коли бачать, що шкіра раптово стає зовсім гладкою і приємною на дотик, а раптом починає червоніти, сохнути, покриватися кірочками в окремих місцях.

Іноді це одне або кілька невеликих плям-вогнищ, інколи висип покриває майже всю поверхню шкіри. Малюк стає примхливим, свербить, неспокійно спить. Як правило, першими б'ють на сполох бабусі. Купання в череді і ромашці, трав'яні креми відомих дитячих брендів, сувора дієта для мами на гречці і воді - все без результату! І тоді сім'я вирушає до лікаря. Найчастіше це педіатр. Як правило, він строго промовляє «Алергія!», ще більше посилює дієту мамі, призначає дитині сорбенти і пробіотики для кишечника, антигістамінні краплі або сиропи, пояснюючи це тим, що причина алергії - в кишечнику, і треба почекати, поки кишечник «очиститься від алергенів». А якщо з шкірою, не дивлячись на всі «лікування», нічого не відбувається, то робиться висновок: «Це щось з імунітетом, йдіть до імунолога!»

Не хочу зараз нікого образити, але саме з таким анамнезом до мене приходить більшість дітей, яким «не допомогло».

Батьки з надією дивляться на мене, поки я проводжу огляд і збираю анамнез, бажаючи тільки одного - отримати врешті-решт «чарівну таблетку для імунітету». Я вже передбачаю це питання, глибоко зітхаю і вимовляю: «У вашого малюка немає харчової алергії».

Як правило, це викликає глибокий подив і навіть обурення: «Як це - немає алергії? І з імунітетом все в порядку?»«І дієта не потрібна?»«І більше не потрібно нічого пити?»«Як це - не потрібно більше нічого для кишечника?»Деякі ображаються, думаючи, що я просто не хочу з ними возитися, тому що не допомогло попереднє лікування і дієта. Деякі вимагають «аналізів на алергію», або «на лактозу», «на глютен» щоб виключити ці продукти з маминого раціону і ще більше збіднити її раціон або раціон малюка, якщо він вже почав отримувати прикорм.

Харчова алергія і атопічний дерматит - не одне й те саме

Отже, спробую пояснити. Харчова алергія і атопічний дерматит - не одне й те саме.

Як проявляється харчова нестерпність або харчова алергія?

Оскільки це гостра реакція ВСЬОГО організму на ПОВТОРНЕ введення алергену, то тіло малюка намагається всіма шляхами позбутися шкідливої ​​для себе продукту. І найнебезпечніше для тіла не сухість шкіри і висип (НЕ характерния частіше для алергії!), А продукти алергічної реакції (гістамін і серотонін), здатні у великій кількості викликати набряк Квінке та анафілактичний шок. Саме тому організм відразу реагує на введення алергену ... блювотою і проносом. Особливо якщо це відбувається після введення в раціон дитини коров'ячого молока або суміші на основі молока. Як правило, вживання молока матір'ю не приводить до проявів харчової алергії у дитини.

А що ж з висипаннями?

Всього в 10% випадків, тобто у кожної 10-го дитини з явищами сухої шкіри і висипаннями можна виявити харчову алергію.

А що ж в інших випадках?

В інших випадках це хвороба шкіри. Генодерматози (захворювання шкіри, що передаються у спадок), псоріаз, мастоцітоз - хвороби, що супроводжуються порушенням деяких білків в шкірі. Найчастіше це білок філлагрін. Це призводить до порушення захисного бар'єру шкіри і втрати ліпідів (жирних сполук, що утримують воду). Вразлива шкіра реагує запаленням і сухістю частіше на якийсь зовнішній контактний подразник - сухе повітря, контакт з певними видами тканин, жорстку воду. Також причиною може бути тютюновий дим, мікро-кліщі і домашній пил.

Що ж робити з такою шкірою?

 Лікувати, всіляко допомагати, але тільки - зовнішньо. Ми не можемо змусити шкіру виробляти потрібний білок, але можемо зімітувати його наявність, застосовуючи захисні креми-емоленти, що зберігають і підтримуючи ліпідний шар. В аптеках продаються цілі лікувальні серії для атопічної і сухої шкіри. Під час загострення запального процесу на шкірі використовують топічні стероїди коротким курсом.

Є і негормональні засоби для стійких форм, які не піддаються лікуванню стероїдами. Це препарати пімекролімуса, що пригнічують запалення шкіри. Але не варто використовувати їх як альтернативу «страшним гормональним мазям», у них теж є побічні ефекти. Вибір на користь того чи іншого препарату робить тільки лікар.

А що ж робити, якщо у дитини справжня харчова алергія?

По-перше, цей факт встановлюється в тому випадку, якщо після вживання певного виду продукту виникають висипання по типу кропив'янки, або набряк горла. Але іноді висипки і набряку не видно (отікає горло зсередини), тоді такими ознаками є незвичайний кашель з відрижкою, набряк мови.

Як підтвердити харчову алергію?

Можна здати аналізи. Але не горезвісні «генетичні аналізи на лактозу» і не на «антитіла до глютену», а харчові панелі, методом молекулярної діагностики (або ImmunoCAP). У всьому світі золотим стандартом діагностики є подвійна сліпа під'язична провокаційна проба. Це дослідження, при якому ні лікар, ні пацієнт не знають - який алерген капають в розведеному вигляді під язик пацієнта. Так досягається достовірність. Але, на жаль, не чула, щоб її проводив хоч якийсь алергоцентр в Україні.

Які препарати потрібно мати в домашній аптечці для надання допомоги дитині з набряком Квінке або анафілактичним шоком на харчові продукти? Епіпен юніор (якщо дитина важить до 30 кг) і Епіпен якщо дитина більше 30 кг) в шприц-ручці. Тоді дозувати препарат не потрібно, достатньо просто вколоти його в момент, коли ви помітили гостру алергічну реакцію. Це просто і ефективно.

 

Бравістова Наталія Олександрівна

дитячий імунолог вищої категорії, завідуюча педіатричним відділенням медичного центру

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!