Карта поширення видів дерев та рослин

Пилок амброзії вважається одним з найбільш алергенних серед рослинного пилку, ситуація погіршується тим, що сезон цвітіння амброзії збігається з підвищеною пилкової активністю інших рослин - бур’янів: лободою, полином, кульбабою та ін.

Ця рослина випускає найбільшу частку пилку між 6 і 11 ранку. У жарку і вологу погоду пилку зазвичай буває менше. Період цвітіння амброзії відбувається з липня по серпень, але може тривати до середини осені.[1],[2],[3],[4],[5],[8].

алергія на амброзію - каледнар цвітіння амброзії

Характерна особливість полінозу - це сезонність, оскільки алергія на пилок завжди збігається з періодом цвітіння тих чи інших рослин, тому прояви виділяються певною циклічністю і регулярністю, в залежності від сезону. Тобто щорічно майже в один і той же час (з коливаннями до декількох тижнів), людину починають турбувати схожі симптоми, при цьому нежить і чхання не припиняються до тих пір, поки пилок буде впливати на слизову носа, причому звичайні засоби від застуди не допомагають.

При вітряній погоді симптоми алергії загострюються, так як вітер швидше розносить пилок по повітрю. А ось в дощову погоду пилок прибивається дощем до землі, і у людей можливо полегшення деяких проявів алергії.[1],10],11],[12],[13],[14],[15],[16,[17].

 

амброзия аллерген

 

цветет амброзия

 

амброзія рослина

 

цвет амброзии

 

Пижма

Ознаки алергічної реакції на цвітіння амброзії дуже схожі з симптомами інших алергій, але основні прояви виникають в літній період як реакція організму на пилок рослини.

Одними з перших ознак полінозу є: нежить і набряк слизової носових пазух (так званий алергічний риніт), почервоніння очей і їх сльозливість (так званий алергічний кон'юнктивіт), першіння в горлі. Також одним із проявів алергії є чхання, як захисна реакція організму - у відповідь на подразник слизова набухає, організм намагається позбутися алергену.

Але іноді може виникнути боязнь світла; почервоніння і свербіж шкірних покривів (так звана локалізована кропив'янка, коли на шкірі з'являються різко окреслені пухирі).

Через звуження дихальних шляхів у алергіка починається сухий кашель з хрипами, який може спровокувати астматичний напад. Алергія на рослини -бур'яни має і більш важкі форми: реакція виникає протягом перших кількох хвилин після контакту з алергеном і проявляється у вигляді набряку Квінке і генералізованої кропив'янки, разом з цим може розвинутися набряк гортані (утруднення дихання, через що виникає ризик задухи), шлунково -кишкового тракту (симптоми - біль у животі, нудота, блювота), у потерпілого різко падає артеріальний тиск, з'являється відчуття оглушення (легка форма шоку) або втрата свідомості (важка форма шоку). Звичайно, симптоми простих форм алергій - алергічного риніту і кон'юнктивіту - необхідно відрізняти від ГРВІ.

 

Джерела:

1. ЕКОЛОГО-ГІГІЄНІЧНА ОЦІНКА ПИЛКУВАННЯ ТРАВ'ЯНИСТИХ РОСЛИН НА ОСНОВІ ПОГОДИННИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ У ЛІТНЬО-ОСІННІЙ ПЕРІОД. (Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук). І.І. Мотрук - Вінниця – 2017 .

2. Амброзія полинолиста [Електронний ресурс «Вікіпедія»] / Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BC%D0%B1%D1%80%D0%BE%D0%B7%D1%96%D1%8F_%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B0 (дата звернення: 16.01.17). – Назва з титул. екрану.

3. Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.) [Електронний ресурс «Аграрна енциклопедія»]/Режимдоступу:  http://agroscience.com.ua/herba/ambroziya-polinolista-ambrosia-artemisiifolia-l (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.

4. АМБРОЗІЯ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія України»] / Режим доступу: http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/2731/ambroziya (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.

5. БУР’ЯНИ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу: http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/5772/bur-yani-plantae-nocentes (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.

6. В. Гаріб, С. Зубченко, В. Чопяк, В. Гаєвська, В. Гаєвський. МОЛЕКУЛЯРНИЙ ОГЛЯД СЕНСИБІЛІЗАЦІЇ ДО ПИЛКУ БУР'ЯНІВ І МОЖЛИВОСТІ ЙОГО КЛІНІЧНОГО ЗАПРОВАДЖЕННЯ. В УКРАЇНІ ДЛЯ ВИБОРУ ОПТИМАЛЬНОЇ АЛЕРГОІМУНОТЕРАПІЇ. Журнал вушних, носових і горлових хвороб, № 6, 2016.

7. ПОЛІНОЗ [Електронний ресурс «Фармацевтична енциклопедія»] / Режим доступу:http://www.pharmencyclopedia.com.ua/article/6585/polinoz (дата звернення: 12.01.17). – Назва з титул. екрану.

8. Визначення пилкових алергенів у атмосферному повітрі. (методичні рекомендації)

Турос О.І., Ковтуненко І.М., Родінкова В.В., Київ – 2014.

9. Аллергия. Иммунная система. Генадий Новик, Александра Никанорова.- Спб.: ЗАО «Торгово-издательский дом «Амфора», 2015.-62 с.: ил.

10. Пыльцевая аллергия. Е.В. Передкова - Астма и аллергия, № 1, 2013,  Москва

11. Клініко-імунологічна характеристика та сучасні аспекти антигістамінної терапії сезонного алергічного риніту. Л.В. Кузнецова - Український медичний журнал «Часопис», № 1(101), 2014

12. Современные возможности терапии поллиноза у детей. Зайцева С.В., Локшина Э.Э. , Зайцева О.В., Рубцова Т.П., Воронина О.Б., Куликова Е.В.,Громадина О.В.- Русский медицинский журнал, №6, 07.03.2012.

13. Поллиноз. Княжеская Н.П., Потапова М.О., Яковенко И.В. - Атмосфера. Пульмонология и аллергология, № 1, 2005.

14. Аллергический ринит у детей: современная тактика диагностики, лечения и профилактики.   Беляева Л.М., Микульчик Н.В., Панулина Н.И. -Медицинские новости, № 2, 2013

15. Поллинозы — одна из наиболее актуальных проблем аллергологии. Богомолов А.Е., Пухлик Б.М.- Газета «Новости медицины и фармации» , 16 (467), 2013.

16. ПОЛЛИНОЗ - ПЫЛЬЦЕВАЯ АЛЛЕРГИЯ. В ПОМОЩЬ ПРАКТИЧЕСКОМУ ВРАЧУ. Н.Г.Астафьева, Л.А.Горячкина, Саратовский государственный медицинский университет
(ректор — доц. В.И.Горемыкин), Российская медицинская академия последипломного образования, Москва, (ректор — проф. Л.К.Мощетова),1998
17. Особенности поллиноза у детей в современных условиях / В. А. Ревякина // Лечащий врач. – 2012. – №4. – 12-15 с.

18. Головко В.В. Экологические аспекты аэропалинологии.=Environmental aspects of  aeropalinology: Аналит. обзор/ СО РАН. Ин-т химической кинетики и горения; ГПНТБ.- Новосибирск,2004.-107с.-(Сер.экология.Вып.73).

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

cтатті про алергію

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!