Щедроти серпня: багатство плодів та різноманіття алергенів

Серпень – це час, коли літо дозріває і готове дарувати нам свої багатства. Останній місяць літа кличе на море й нагадує нам про те, що відпустка скоро закінчиться. Але, окрім смачних принад, відпочинку й спеки, що викликає млявість, актуальною у серпні стає й алергія.

Амброзія та чому вона небезпечна

І спричиняє її ціла купа факторів. По-перше, це всім відома амброзія. На більшості території України, окрім Півдня та Сходу, цвітіння амброзії починається ще наприкінці липня. А от у Центрі та на Заході сезон амброзії стартує, фактично, з 1 серпня. До пилку цієї рослини чутливі чи не 80 % жителів південних та східних регіонів, які мають симптоми алергії. Адже саме там ця рослина розповсюджена найбільш широко. І саме через Одеський порт та російський Краснодарський край потрапила до України. Після того, як її насіння завезли із США разом із пшеницею, яку Америка поставляла до Російської Імперії ще після Першої Світової війни, а потім – й після Другої в рамках Ленд-лізу.

І тепер амброзія поширилась скрізь по Україні. Дані молекулярної діагностики алергії свідчать, що в середньому, на пилок амброзії реагує близько 40 % людей, що мають симптоми полінозу.

Родичі амброзії, що роблять її сильнішою

Втім, незважаючи на те, що названа рослина – гостя наших країв, її родичів повно знайшлося й у нас. І тепер своїм пилком вони підсилюють симптоми полінозу до амброзії і непогано провокують їх самі. Мова йде, насамперед, про рослини, що, як і амброзія, входять до родини Айстрові. І це, зокрема, полин. Рівні чутливості до його пилку коливаються. І вони є більш вираженими на півдні, сході та у центрі країни. Тут до пилку полину сенсибілізовані від 15 до 44 % людей з сезонною алергією. Але ця рослина поширена скрізь по Україні і починає цвісти на тиждень-два раніше за амброзію. І часто викликає симптоми і у тих, хто чутливий до її пилку. А таких – знову ж таки, щонайменше 40 % від людей із сезонною алергією. І так, саме з цвітіння полину, в країну заходить третя хвиля пилкування рослин – літньо-осіння.

Її основу складають бур’яни. Окрім головних алергенів – пилку полину та амброзії, – у цей період люди вдихають і пилкові зерна інших рослин родини Айстрові. Це, наприклад, чорнощир нетреболистий ще відомий як циклахена, а також нетреба. Це – найближчі родичі амброзії із дуже подібною структурою пилку. І вони в Україні зустрічаються скрізь вздовж доріг та на пустках. Вважається, що їх пилок має й подібні до амброзійного алергенні властивості.

Інші представники Айстрових, що несуть потенційну небезпеку для людей з алергією – це ромашка, календула, цикорій, кульбаба, дивина, будяк, лопух, а також – сонях. З ним потрібно бути особливо обережним. Останнім часом популярності в наших краях набув флешмоб фотографій у соняхах. Їх автори масово викладають свої світлини з соняшникових полів у соціальні мережі. Втім, для людей, чутливих до пилку рослин літньо-осінньої групи, така розвага може закінчитись анафілаксією. Це потенційно небезпечна для життя важка системна алергічна реакція. Саме таку мала харків’янка із проявами алергії до пилку амброзії та полину, що в один з минулих літніх сезонів зробила декілька фото у соняхах для Instagram.

Осінній перехрест між пилком та харчами

Але людям із алергічними проявами не лише заборонено нюхати соняхи, ромашки, але й схожі на них квіти. Під забороною також чаї із календулою та ромашкою, напій з цикорію та зернята соняха. Багато алергенів, які є у пилку, залишаються і у інших частинах рослини і часто спричиняють перехресну алергію.

Серед заборонених продуктів і мед. Але у ньому, якраз, може залишатися рослинний пилок.

А ще не варто забувати, що траву полину використовують як спеції, а один з її різновидів – тархун, – входить до складу однойменного напою. Ба, більше, інший вид полину – гіркий, або абсент, – є основою алкогольного напою, що також отримав ім’я рослини.

Ну, і тим, хто чутливий до пилку айстрових, не рекомендують вживати плоди рослин родини гарбузових. Це самі гарбузи, а також дині, огірки, кавуни. Особливо – у період інтенсивного цвітіння названих бур’янів. Адже вчені вже встановили, що перехресні реакції існують і між алергенами айстрових та гарбузових. І ще вважається, що на плодах, вирощених у ґрунті, може осідати пилок амброзії та полину. Вони ж бо цвітуть саме тоді, коли дозрівають огірки, кавуни, гарбузи та дині.

Але це ще не всі пилково-харчові перехресні синдроми літа та осені. У серпні-вересні продовжують своє цвітіння амарантові (щир або амарант, лобода, лутига, курай). До цієї родини належить і кіноа – рослина, крупа з насіння якої, разом із амарантовим борошном, стала популярним продуктом здорової дієти. Втім, для тих, хто чутливий для алергенів амарантових, крупи кіноа та амаранту – не найкращий вибір. І таких в Україні декілька відсотків від людей, чутливих до пилку. І особливо їх багато на півдні, де лободові поширені краще.

Гриби та зелень. Неочікуваний зв'язок

Ну, і зовсім неочікуваний зв'язок. Якщо ви чутливі до алергенів грибів, то літо – теж час, коли треба остерігатись контакту з ними. А ще – не їсти шпинат. Саме він, як вже доведено, реагує з алергенами альтернарії. До цієї грибної спори чутливі, щонайменше, 23 % хворих на поліноз українців. А в регіонах з підвищеною вологістю (південь України та Хмельниччина) чутливість до альтернарії може перевищувати 30 %. І в зв’язку із глобальним потеплінням концентрації альтернарії б’ють усі рекорди не лише всередині літа, а й у вересні та жовтні. Відтак, людям із сезонною алергією потрібно остерігатись вологих місць та прогулянок під час та відразу після дощу.

Втім, крім альтернарії, влітку та восени у повітрі різко зростають й концентрації та кількість інших грибних спор. Це, зокрема, кладоспоріум, епікоккум, спори іржавинних та сажкових грибів. І хоча алергенність їх усіх лише вивчаються, вчені, наразі, схиляються до думки, що велика кількість цих спор у повітрі може провокувати симптоми астми у чутливих осіб.

Тож будьте обережними влітку і не забувайте, що факторів алергії у повітрі багато. Відтак, щоб не гадати, що викликає симптоми саме у вас варто звернутись до лікаря-алерголога по діагностику своєї чутливості. На її основі лікар запропонує і дієту.

А якщо симптоми сезонної алергії, все ж, з’являються, засмучуватись не варто. Адже алергія, зокрема, на пилок, лікується за допомогою алерген-специфічної імунотерапії. Після її повного курсу пацієнти, зазвичай, і менше реагують на спеції та харчі.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!