Алергія у дітей

Найчастіша алергія, що виникає у немовлят – харчова. Вона діагностується приблизно у 1-1,5% новонароджених. При цьому, якщо малюк знаходиться на штучному чи змішаному вигодовуванні, ризик розвитку реакції на їжу у нього вищий.

А вже до дворічного віку відсоток дітей з харчовою алергією, за даними Американської академії алергії, астми та імунології, становить близько 6 %.

Серед немовлят, яких годують сумішами, відсоток випадків харчової алергії у цьому віці ще більший ‒ близько  7%. Крім того, є дані, що приблизно у 2-8% дітей першого року життя, виявляються симптоми алергії на білки коров’ячого молока. І хоча алергія на молоко, як правило, стихає до того часу, коли малюкам виповниться три роки, в деяких випадках вона може зберігатися до семи-восьмирічного віку.

Більше того, в майбутньому діти з молочною алергією частіше ризикують розвинути інші алергії, наприклад, сезонний алергічний риніт, алергію на іншу їжу чи навіть астму.

Тому перші півроку життя малюка педіатри рекомендують, по можливості, годувати дитину виключно грудьми, а потім потроху додавати у їжу різноманітний прикорм, поступово збільшуючи кількість нових продуктів. Така рання профілактика харчової алергії стала рекомендуватися лікарями зовсім недавно. Втім, і вона спрацьовує не завжди.

Причини алергії у дитини

Причини алергічних проявів

Якщо у одного з батьків є харчова алергія, ризик виникнення такої ж чутливості у дитини подвоюється. Якщо обоє батьків мають харчову алергію, ризик ще більший. Згадані вище сезонний алергічний риніт та астма також серед недуг, які сприяють розвитку чутливості у дитини до певної їжі.

На які продукти може бути алергія у грудної дитини?

Хоча всього нараховується понад 160 продуктів, які можуть спровокувати алергію, 90% усіх харчових реакцій насправді спричинені лише вісьмома з них. До них відносять:

 • Коров’яче молоко
 • Яйця
 • Арахіс
 • Деревні горіхи (наприклад, волоські горіхи, ліщину або мигдаль)
 • Рибу
 • Молюски
 • Сою
 • Пшеницю

При цьому, найчастіше, до 85%  усіх реакцій викликані всього одним алергеном – білками коров'ячого молока. Далі ідуть яйця, арахіс та горіхи.

Раніше педіатри рекомендували не вводити в раціон немовляти потенційні алергени до двох-трьох років. Сьогодні Американська академія педіатрії вважає, що немає доказів того, що таке очікування запобігає харчовій алергії. Більше того, існує гіпотеза, що раннє знайомство з алергенами (не раніше 6-7 місячного віку) може сприяти розвитку толерантності до них. Тож, з тим же арахісом (у вигляді пасти) дитину радять познайомити до 12 місяців, з яйцем – близько 7-8 місяців, а от введення цільного молока краще робити після 12 місяців не тільки через його алергенний потенціал, а й важкість його перетравлення. Так само з медом, який може бути збудником дитячого ботулізму. З ним краще утриматися до 1-2 років.

Крім того, вводячи дитині новий продукт, варто чітко дотримуватися певних правил, і не давати одночасно по кілька незнайомих для малюка продуктів. Кожен новий компонент їжі вводиться не частіше ніж з 3-5-денним інтервалом, а введення продуктів із високим рівнем алергічного ризику краще "розтягнути" на тиждень. Така схема, у випадку виникнення реакції, допоможе з відповіддю на часте запитання молодих батьків: "Як зрозуміти, на що алергія у дитини?"

Адже дотримуючись таких рекомендацій, при змінах у поведінці малюка, батьки матимуть одного конкретного "підозрюваного". Саме він має бути тимчасово забраний з меню у разі виникненні реакції дитини. Якщо реакція виникає вдруге ‒ при повторному введенні їжі, ‒ дитину слід показати лікарю.

Проте, якщо немовляті, який їсть молочну суміш, ще рано вводити прикорм іншою їжею, а дитина всеодно має харчову реакцію, або ж якщо реакція не зникає, не зважаючи на уникнення різних продуктів, можливо, причиною алергії є саме "дитяче молочко".

Симптоми алергії у дитини

Як зрозуміти, що у дитини алергія на суміш, а не наприклад, проблеми з травленням чи контактний дерматит через пральний засіб? Однозначної відповіді немає. Адже симптоматика в одних малюків може розвиватися негайно, а іншим для цього можуть знадобитися години, а то й дні. Але описані нижче симптоми допоможуть зрозуміти як виглядає алергія у немовлят.

По-перше, у малюка можуть бути гази. Через здутий та напружений животик дитина може часто піднімати ноги догори. Якщо дитина при цьому плаче, це може вказувати на коліки.

По-друге, дитина може відверто проявляти негатив до годування: відчувати труднощі з ковтанням через рефлюкс (зворотній закид їжі зі шлунку у стравохід), блювати чи плюватися їжею.

Крім того, може спостерігатися діарея. Водянисті, пухкі випорожнення з неприємним запахом є частою ознакою алергії на суміш, яка може призвести до сильного зневоднення, тому негайно проконсультуйтеся з педіатром. Втім, іноді замість діареї у малюків, навпаки, спостерігається закреп, який теж може вказувати на алергію.

Постійний нежить, утруднене дихання, бурхливий вдих, мокрота в горлі та хронічний кашель також можуть бути наслідком алергії на дитяче молочко.

І, нарешті, ‒ найбільш прямолінійна підказка, що у дитини алергія, ‒ це висип. Висипання можуть бути сверблячими, виділяти рідину або нагадувати скоринки.

Діагностувати алергію на білки молоко можна за допомогою мультикомпонентних молекулярних тестів на алергію. Із сумішшю, компоненти якої не завжди достеменно відомі, може бути складніше. Однак, лікар може запропонувати певні аналізи після того, як ви поінформуєте його про симптоми. Вони включають шкірні тести на алергію, аналізи крові та аналізи калу. Втім, навіть позитивні результати таких тестів не завжди є свідченням справжньої алергії. Тому лікар може рекомендувати інші методи, наприклад, елімінаційну дієту (дієту на виключення).

По мірі того як малюк дорослішає, деякі симптоми алергії можуть зникати. Наприклад, в більшості дітей "коліки" минають по досягненню піврічного віку. Якщо ви вводите дитині нову їжу, слідкуйте, чи не розвивається у неї один чи кілька з перерахованих нижче симптомів:

 • Кропив'янка
 • Рум’яна шкіра, висипка
 • Набряк обличчя, язика або губ
 • Блювота та / або діарея
 • Кашель або хрипи
 • Утруднене дихання
 • Втрата свідомості

Якщо ви бачите легкі симптоми, наприклад, кропив’янку або висип, зверніться до педіатра для подальшої їх оцінки.

Види алергічного висипу у дітей

Поширені види алергічного висипу у дітей включають:

Екзема ‒ одне з найпоширеніших захворювань шкіри у немовлят. Існують різні типи екземи, але атопічна екзема є однією з найбільш ймовірних для немовлят та маленьких дітей. Висип при екземі може складатися з крихітних червоних шишок або може виглядати як луската, суха шкіра. За даними Національної асоціації екземи, у дітей молодших 6 місяців схильні розвиватися висипання типу екземи на шкірі голови, обличчі та лобі. У малюків у віці від 6 місяців до 1 року висип часто з’являється на колінах і ліктях.

Папульозна кропив’янка ‒ це локалізована алергічна реакція на укус клопа. Укуси різних комах, включаючи комарів, кліщів і клопів, можуть викликати реакцію, в ході якої виникають невеликі скупчення червоних "шишок". Хоча хвороба, зазвичай, вражає дітей у віці 2–6 років, папульозна кропив’янка може зустрічатися і у немовлят. 

Кропив'янка. Ураження шкіри можуть свербіти і мати різну форму. Але, зазвичай, вони рожеві або червоні з тонкою червоною облямівкою. Кропив'янка може розвиватися на будь-якій ділянці тіла.

А коли у дитини з’являється висип після дотику до чогось, це називається алергічним контактним дерматитом. Про його наявність свідчать почервоніння та свербіж, плями на шкірі, тощо. Провокувати такі реакції можуть нікель, метал у застібках та ґудзиках, отруйний плющ чи борщівник, косметика, хімічні барвники, шкірні лікарські засоби, такі як антибіотик неоміцин, антигістамінні та знеболюючі препарати, тощо.

Також в дитини може розвиватися ангіоневротичний набряк. Він виникає у глибших шарах шкіри разом з кропив'янкою або окремо від неї. Набряк може трапитися де завгодно, але найбільш часто зустрічається навколо очей та рота, на руках та ногах.

Що робити, якщо у новонародженого – алергія?

Якщо ваша дитина має проблеми з диханням / хрипами, є набряк на обличчі / губах або розвивається сильна блювота чи діарея після їжі, негайно викликайте швидку допомогу, адже в дитини може розвинутися анафілаксія. Якщо в такому випадку вчасно не ввести адреналін, наслідки можуть бути аж до смертельних.

Та навіть якщо у дитини розвивається слабка алергічна реакція, це не привід не звертатися за медичною допомогою. Правда, у цьому випадку буде достатньо візиту до сімейного лікаря чи педіатра. Небезпека в тому, що симптоми алергії можуть наростати та погіршитися після наступних впливів алергену.

Педіатр може направити вас до алерголога, який задасть більше питань, зробить фізичний огляд та проведе кращу діагностику

Якщо лікар виявить харчову алергію на той чи інший продукт, найкращою стратегією буде уникати цього алергену.

Доведеться уважно читати етикетки харчових продуктів та уникати їх, якщо немає певності у їх складі.

Деякі алергії проходять з часом, наприклад, алергія на яйця та молоко. Але алергія на арахіс, деревні горіхи та молюсків найчастіше зберігається на все життя.

Дієта при алергії у дитини

Хоча малюки, які перебувають на штучному вигодовуванні, більше ризикують розвинути алергію, іноді реакція може виникнути навіть у дитини, яка ніколи не їла нічого, окрім грудного молока. Тоді причину слід шукати в раціоні матері. Алергенні білки з продуктів зберігаються у молоці протягом 3-6 годин після вживання.

Якщо у дитини розвивається харчова алергія, головним завданням матері буде визначити, на що саме виникає реакція. Оскільки тест на алергію у дітей раннього віку часто не є надійним, один із способів визначити, які продукти є проблемою для вашої дитини, ‒ це вести харчовий щоденник.

В більшості випадків немовлята реагують на тих самих вісім основних алергенів, що містяться у грудному молоці а серед них ‒ найчастіше на коров'яче молоко. Якщо причина, справді, у молоці, матері, що годує, доведеться тимчасово відмовитися від продуктів на його основі. Альтернативу білку в цьому випадку доведеться шукати серед риби, яловичини, курки, яєць, горіхів і бобів. Можна також вживати соєве молоко, збагачене кальцієм чи добавки кальцію.

Якщо справа в іншому продукті, за таким самим принципом доведеться шукати заміну його поживних властивостей.

Втім, потрібно розуміти, що алергени можуть ще тривалий час зберігатися в грудному молоці, зникнувши повністю лише через 1-2 тижні.

Поліпшення симптоматики дитини може почати спостерігатися у цей час або цей процес може зайняти місяць чи навіть більше. Та якщо дитина не проявляє ознак поліпшення стану або симптоми посилюються після місячного режиму дієти, вам може знадобитися виключити інші продукти, та перед цим – обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Іноді малюки мають алергію на більш ніж один продукт. Відмовлятися від грудного вигодовування не варто. Адже грудне молоко забезпечує захист від інфекцій, зменшує ризик розвитку ожиріння та діабету. Крім того вважається, що діти, яких годували грудьми, мають більш високий показник IQ.

 

Джерела інформації:

 1. https://www.parents.com/baby/health/allergy/all-about-baby-allergies/
 2. https://doc.ua/bolezn/allergiya/allergiya-u-grudnogo-rebenka-i-detej
 3. https://www.momjunction.com/articles/common-baby-skin-allergies-and-its-causes_0083576/?amp=1
 4. http://www.healthofchildren.com/E-F/Food-Allergies-and-Sensitivities.html
 5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322484
 6. https://www.webmd.com/parenting/baby/introducing-new-foods
 7. https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/food-allergies-in-babies-and-young-children/
 8. http://www.healthofchildren.com/E-F/Food-Allergies-and-Sensitivities.html
 9. https://www.parents.com/baby/health/how-can-i-tell-if-my-baby-is-allergic-to-his-formula/
 10. https://parenting.firstcry.com/articles/formula-allergy-in-babies-reasons-signs-and-alternatives/?amp
 11. https://www.webmd.com/allergies/common-skin-allergies-kids
 12. https://www.chop.edu/pages/breastfeeding-baby-food-allergies

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!