Алерген при інсектній алергії

Алергенами слугують складові частини отрути, слизу або слини, волоски та лусочки.

Шляхи потрапляння алергену в організм:

• зі слиною та отрутою при укусах комах;

• в інгаляційний спосіб при вдиханні лусочок тіл;

• зі слизом при контакті з комахами;

• при вживанні різноманітних продуктів, заражених комахами, а також через шлунково-кишковий тракт при проковтуванні частинок тіла комах. [1]

Ще одним збудником інсектної алергії можуть виступати дрібні жучки, які доволі часто живуть в наших домівках в крупах та борошні. 

Крім того, що ці комашки псують харчові запаси, при попаданні з їжею в організм людини вони запускають серйозні алергічні реакції, так як їх хітиновий покрив схожий з алергенами кліщів.

Ще один вид ядовитих комашок, які часто спричиняють дуже серйозні отруєння, - це маленькі жучки, що живуть на березі водойм і проникають в організм людини з в’яленою рибою.

 

Причини виникнення інсектної алергії

Інсектна алергія – це комплекс алергічних реакцій, викликаний укусами комах або продуктами їх життєдіяльності, наприклад, слиною, отрутою, слизом.

Інсектна алергія найчастіше проявляється у весняний та літній сезони, в періоди дачно-садових робіт, лісових прогулянок, пікніків. Найбільше комах приваблюють компостні ями, сміттєзвалища, а також болотисті місцевості. Деякі комахи гніздяться в садових деревах, в отворах будинків, на балконах тощо.

Алергія на комах може бути незалежним захворюванням, або, як і кожен вид алергії, спричинити більш серйозні хвороби на кшталт бронхіальної астми, алергодерматозу тощо.  [3]

Причинами виникнення інсектної алергії є наступні фактори:

 • генетична схильність до проявів алергічних реакцій;
 • контакт з джмелями, ґедзями, осами, бджолами, мурахами та іншими перетинчастокрилими;
 • контакт із комахами, які не жалять, серед яких виокремлюють три групи:
 • комахи, які живляться кров’ю (комарі, мошкара, воші, блохи);
 • кусаючі комахи (жуки, таргани);
 • некусаючі комахи (стрибунці, міль, метелики, саранча).   

Симптоми інсектної алергії

Прояви інсектної алергії можуть відрізнятись в залежності від кількості алергену, що проник в організм людини, від тривалості контакту зі збудником, від виду комахи та від індивідуальної чутливості на алерген в конкретної особи.

Симптоми інсектної алергії умовно розділяють на два типи – рання реакція та пізня. Рання реакція проявляється відразу після укусу, або ж впродовж 1-2 годин і може проходити у кілька стадій. [6]

 • Перша стадія характеризується інтенсивним свербінням шкіри, висипами і набряками, а також незначними проявами загального характеру: озноб, слабкість, легке запаморочення, підвищення температури тіла. Трапляються випадки набряку слизових оболонок, зокрема, порожнини рота, язика. Це доволі небезпечний прояв алергічної реакції, що може призвести до ядухи.
 •  Друга стадія реагування організму на інсектну алергію – це болі в животі, пронос, блювота, сухий кашель, утруднене дихання. При цьому доволі часто зовнішні прояви алергії (висип, кропив’янка, набряки) є меншими, ніж на першій стадії.  Також на цій стадії характерними симптомами є різка слабкість, короткочасна втрата свідомості, раптове зниження артеріального тиску. [2]

Рання реакція третьої стадії - це анафілактичний шок, іноді з летальними випадками. Короткотривалий пульсуючий головний біль змінюється втратою свідомості на тривалий термін, що може супроводжуватись судомами. Зовнішній вигляд такого хворого - шкіра бліда з синім відтінком, холодний липкий піт, частий, але слабкий пульс. Артеріальний тиск падає до 80/40 мм рт. ст. або важко визначити. [4]

Що ж стосується пізніх реакцій організму на інсектну алергію, то вони можуть супроводжуватися ураженням нервової системи та іншими побічними проявами.

Як діяти у випадку прояву алергії на комах

У випадку виникнення місцевої алергічної реакції спершу виконайте наступні рекомендації:

 • накладіть тугу пов’язку вище місця укусу;
 • видаліть жало;
 • прикладіть холодний предмет, при можливості – загорнутий в мішечок лід;
 • прийміть антигістамінний засіб, щоб зменшити вплив отрути на організм;
 • змажте місце укусу спеціальними мазями чи кремом, що допоможе нейтралізувати дію отрути. [1,4]

 

За потреби, в залежності від ступеня алергічної реакції, зверніться до лікаря.  Кваліфікований алерголог допоможе діагностувати ступінь інсектної, оглянувши місце контакту з комахою або провівши (при необхідності) ряд лабораторних досліджень та обстежень. Не призначайте лікування самотужки, щоб не нанести ще більшої шкоди організму!

 

Джерела:

 

1.  Аллергология и иммунология: Национальное руководство / Под ред. Р. М. Хаитова, Н.И. Ильиной. М., 2009

2.  Балаболкин И.И. Детская аллергология: актуальные проблемы и перспективы развития // Аллергология и иммунология в педиатрии. – 2006. – № 2-3(9).

3.  Дранник Г.Н. Клиническая иммунология и аллергология. Москва: «Медицинское информационное агентство», 2003. – 603 с.

4.  Паттерсон Р., Грэммер Л.К., Гринбергер П.А. Аллергические болезни. Диагностика и лечение. М.: ГЭОТАР Медицина, 2000.

5.  Клиническая аллергология и иммунология / Под ред. Л. А. Горячкиной, К. П. Кашкина. М., 2009.

6. Больбот Ю.К. Аллергия – болезнь цивилизации. Механизмы развития заболеваний и подходы к терапии. / Ю.К. Больбот // Здоровье ребенка. – 2009. – №2 (17).

Як вберегтись від інсектної алергії?

• Обмежити перебування поблизу пасік та місць скупчення комах.

• Не користуватися кремами, лосьйонами для тіла, парфумами, які мають сильний запах і можуть привабити комах.

• У приміщеннях користуйтесь спеціальними засобами від комах, встановіть антимоскітні сітки, не лишайте відкритими двері/вікна при ввімкненому світлі, щоб не приманювати комах.

• Не ходіть босими по траві, щоб мимовільно не наступити на комаху, наприклад, на осу чи джмеля.

• В авто перед поїздкою огляньте, чи немає там комах;

• При прогулянках у лісі, проведенні польових робіт забезпечте максимальний захист відкритих  ділянок тіла.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!