Причини виникнення інсектної алергії

Інсектна алергія – це комплекс алергічних реакцій, викликаний укусами комах або продуктами їх життєдіяльності, наприклад, слиною, отрутою, слизом.

Інсектна алергія найчастіше проявляється у весняний та літній сезони, в періоди дачно-садових робіт, лісових прогулянок, пікніків. Найбільше комах приваблюють компостні ями, сміттєзвалища, а також болотисті місцевості. Деякі комахи гніздяться в садових деревах, в отворах будинків, на балконах тощо.

Алергія на комах може бути незалежним захворюванням, або, як і кожен вид алергії, спричинити більш серйозні хвороби на кшталт бронхіальної астми, алергодерматозу тощо.  [3]

Причинами виникнення інсектної алергії є наступні фактори:

 • генетична схильність до проявів алергічних реакцій;
 • контакт з джмелями, ґедзями, осами, бджолами, мурахами та іншими перетинчастокрилими;
 • контакт із комахами, які не жалять, серед яких виокремлюють три групи:
 • комахи, які живляться кров’ю (комарі, мошкара, воші, блохи);
 • кусаючі комахи (жуки, таргани);
 • некусаючі комахи (стрибунці, міль, метелики, саранча).   

Алерген при інсектній алергії

Алергенами слугують складові частини отрути, слизу або слини, волоски та лусочки.

Шляхи потрапляння алергену в організм:

• зі слиною та отрутою при укусах комах;

• в інгаляційний спосіб при вдиханні лусочок тіл;

• зі слизом при контакті з комахами;

• при вживанні різноманітних продуктів, заражених комахами, а також через шлунково-кишковий тракт при проковтуванні частинок тіла комах. [1]

Ще одним збудником інсектної алергії можуть виступати дрібні жучки, які доволі часто живуть в наших домівках в крупах та борошні. 

Крім того, що ці комашки псують харчові запаси, при попаданні з їжею в організм людини вони запускають серйозні алергічні реакції, так як їх хітиновий покрив схожий з алергенами кліщів.

Ще один вид ядовитих комашок, які часто спричиняють дуже серйозні отруєння, - це маленькі жучки, що живуть на березі водойм і проникають в організм людини з в’яленою рибою.

 

Симптоми інсектної алергії

Прояви інсектної алергії можуть відрізнятись в залежності від кількості алергену, що проник в організм людини, від тривалості контакту зі збудником, від виду комахи та від індивідуальної чутливості на алерген в конкретної особи.

Симптоми інсектної алергії умовно розділяють на два типи – рання реакція та пізня. Рання реакція проявляється відразу після укусу, або ж впродовж 1-2 годин і може проходити у кілька стадій. [6]

 • Перша стадія характеризується інтенсивним свербінням шкіри, висипами і набряками, а також незначними проявами загального характеру: озноб, слабкість, легке запаморочення, підвищення температури тіла. Трапляються випадки набряку слизових оболонок, зокрема, порожнини рота, язика. Це доволі небезпечний прояв алергічної реакції, що може призвести до ядухи.
 •  Друга стадія реагування організму на інсектну алергію – це болі в животі, пронос, блювота, сухий кашель, утруднене дихання. При цьому доволі часто зовнішні прояви алергії (висип, кропив’янка, набряки) є меншими, ніж на першій стадії.  Також на цій стадії характерними симптомами є різка слабкість, короткочасна втрата свідомості, раптове зниження артеріального тиску. [2]

Рання реакція третьої стадії - це анафілактичний шок, іноді з летальними випадками. Короткотривалий пульсуючий головний біль змінюється втратою свідомості на тривалий термін, що може супроводжуватись судомами. Зовнішній вигляд такого хворого - шкіра бліда з синім відтінком, холодний липкий піт, частий, але слабкий пульс. Артеріальний тиск падає до 80/40 мм рт. ст. або важко визначити. [4]

Що ж стосується пізніх реакцій організму на інсектну алергію, то вони можуть супроводжуватися ураженням нервової системи та іншими побічними проявами.

Як вберегтись від інсектної алергії?

• Обмежити перебування поблизу пасік та місць скупчення комах.

• Не користуватися кремами, лосьйонами для тіла, парфумами, які мають сильний запах і можуть привабити комах.

• У приміщеннях користуйтесь спеціальними засобами від комах, встановіть антимоскітні сітки, не лишайте відкритими двері/вікна при ввімкненому світлі, щоб не приманювати комах.

• Не ходіть босими по траві, щоб мимовільно не наступити на комаху, наприклад, на осу чи джмеля.

• В авто перед поїздкою огляньте, чи немає там комах;

• При прогулянках у лісі, проведенні польових робіт забезпечте максимальний захист відкритих  ділянок тіла.

Як діяти у випадку прояву алергії на комах

У випадку виникнення місцевої алергічної реакції спершу виконайте наступні рекомендації:

 • накладіть тугу пов’язку вище місця укусу;
 • видаліть жало;
 • прикладіть холодний предмет, при можливості – загорнутий в мішечок лід;
 • прийміть антигістамінний засіб, щоб зменшити вплив отрути на організм;
 • змажте місце укусу спеціальними мазями чи кремом, що допоможе нейтралізувати дію отрути. [1,4]

 

За потреби, в залежності від ступеня алергічної реакції, зверніться до лікаря.  Кваліфікований алерголог допоможе діагностувати ступінь інсектної, оглянувши місце контакту з комахою або провівши (при необхідності) ряд лабораторних досліджень та обстежень. Не призначайте лікування самотужки, щоб не нанести ще більшої шкоди організму!

 

Джерела:

 

1.  Аллергология и иммунология: Национальное руководство / Под ред. Р. М. Хаитова, Н.И. Ильиной. М., 2009

2.  Балаболкин И.И. Детская аллергология: актуальные проблемы и перспективы развития // Аллергология и иммунология в педиатрии. – 2006. – № 2-3(9).

3.  Дранник Г.Н. Клиническая иммунология и аллергология. Москва: «Медицинское информационное агентство», 2003. – 603 с.

4.  Паттерсон Р., Грэммер Л.К., Гринбергер П.А. Аллергические болезни. Диагностика и лечение. М.: ГЭОТАР Медицина, 2000.

5.  Клиническая аллергология и иммунология / Под ред. Л. А. Горячкиной, К. П. Кашкина. М., 2009.

6. Больбот Ю.К. Аллергия – болезнь цивилизации. Механизмы развития заболеваний и подходы к терапии. / Ю.К. Больбот // Здоровье ребенка. – 2009. – №2 (17).

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!