Причини виникнення інсектної алергії
Інсектна алергія – це комплекс алергічних реакцій, викликаний укусами комах або продуктами їх життєдіяльності, наприклад, слиною, отрутою, слизом.
Інсектна алергія найчастіше проявляється у весняний та літній сезони, в періоди дачно-садових робіт, лісових прогулянок, пікніків. Найбільше комах приваблюють компостні ями, сміттєзвалища, а також болотисті місцевості. Деякі комахи гніздяться в садових деревах, в отворах будинків, на балконах тощо.
Алергія на комах може бути незалежним захворюванням, або, як і кожен вид алергії, спричинити більш серйозні хвороби на кшталт бронхіальної астми, алергодерматозу тощо. [3]
Причинами виникнення інсектної алергії є наступні фактори:
- генетична схильність до проявів алергічних реакцій;
- контакт з джмелями, ґедзями, осами, бджолами, мурахами та іншими перетинчастокрилими;
- контакт із комахами, які не жалять, серед яких виокремлюють три групи:
- комахи, які живляться кров’ю (комарі, мошкара, воші, блохи);
- кусаючі комахи (жуки, таргани);
- некусаючі комахи (стрибунці, міль, метелики, саранча).
Алерген при інсектній алергії
Алергенами слугують складові частини отрути, слизу або слини, волоски та лусочки.
Шляхи потрапляння алергену в організм:
• зі слиною та отрутою при укусах комах;
• в інгаляційний спосіб при вдиханні лусочок тіл;
• зі слизом при контакті з комахами;
• при вживанні різноманітних продуктів, заражених комахами, а також через шлунково-кишковий тракт при проковтуванні частинок тіла комах. [1]
Ще одним збудником інсектної алергії можуть виступати дрібні жучки, які доволі часто живуть в наших домівках в крупах та борошні.
Крім того, що ці комашки псують харчові запаси, при попаданні з їжею в організм людини вони запускають серйозні алергічні реакції, так як їх хітиновий покрив схожий з алергенами кліщів.
Ще один вид ядовитих комашок, які часто спричиняють дуже серйозні отруєння, - це маленькі жучки, що живуть на березі водойм і проникають в організм людини з в’яленою рибою.
Симптоми інсектної алергії
Прояви інсектної алергії можуть відрізнятись в залежності від кількості алергену, що проник в організм людини, від тривалості контакту зі збудником, від виду комахи та від індивідуальної чутливості на алерген в конкретної особи.
Симптоми інсектної алергії умовно розділяють на два типи – рання реакція та пізня. Рання реакція проявляється відразу після укусу, або ж впродовж 1-2 годин і може проходити у кілька стадій. [6]
- Перша стадія характеризується інтенсивним свербінням шкіри, висипами і набряками, а також незначними проявами загального характеру: озноб, слабкість, легке запаморочення, підвищення температури тіла. Трапляються випадки набряку слизових оболонок, зокрема, порожнини рота, язика. Це доволі небезпечний прояв алергічної реакції, що може призвести до ядухи.
- Друга стадія реагування організму на інсектну алергію – це болі в животі, пронос, блювота, сухий кашель, утруднене дихання. При цьому доволі часто зовнішні прояви алергії (висип, кропив’янка, набряки) є меншими, ніж на першій стадії. Також на цій стадії характерними симптомами є різка слабкість, короткочасна втрата свідомості, раптове зниження артеріального тиску. [2]
Рання реакція третьої стадії - це анафілактичний шок, іноді з летальними випадками. Короткотривалий пульсуючий головний біль змінюється втратою свідомості на тривалий термін, що може супроводжуватись судомами. Зовнішній вигляд такого хворого - шкіра бліда з синім відтінком, холодний липкий піт, частий, але слабкий пульс. Артеріальний тиск падає до 80/40 мм рт. ст. або важко визначити. [4]
Що ж стосується пізніх реакцій організму на інсектну алергію, то вони можуть супроводжуватися ураженням нервової системи та іншими побічними проявами.
Як вберегтись від інсектної алергії?
• Обмежити перебування поблизу пасік та місць скупчення комах.
• Не користуватися кремами, лосьйонами для тіла, парфумами, які мають сильний запах і можуть привабити комах.
• У приміщеннях користуйтесь спеціальними засобами від комах, встановіть антимоскітні сітки, не лишайте відкритими двері/вікна при ввімкненому світлі, щоб не приманювати комах.
• Не ходіть босими по траві, щоб мимовільно не наступити на комаху, наприклад, на осу чи джмеля.
• В авто перед поїздкою огляньте, чи немає там комах;
• При прогулянках у лісі, проведенні польових робіт забезпечте максимальний захист відкритих ділянок тіла.
Як діяти у випадку прояву алергії на комах
У випадку виникнення місцевої алергічної реакції спершу виконайте наступні рекомендації:
- накладіть тугу пов’язку вище місця укусу;
- видаліть жало;
- прикладіть холодний предмет, при можливості – загорнутий в мішечок лід;
- прийміть антигістамінний засіб, щоб зменшити вплив отрути на організм;
- змажте місце укусу спеціальними мазями чи кремом, що допоможе нейтралізувати дію отрути. [1,4]
За потреби, в залежності від ступеня алергічної реакції, зверніться до лікаря. Кваліфікований алерголог допоможе діагностувати ступінь інсектної, оглянувши місце контакту з комахою або провівши (при необхідності) ряд лабораторних досліджень та обстежень. Не призначайте лікування самотужки, щоб не нанести ще більшої шкоди організму!
Джерела:
1. Аллергология и иммунология: Национальное руководство / Под ред. Р. М. Хаитова, Н.И. Ильиной. М., 2009
2. Балаболкин И.И. Детская аллергология: актуальные проблемы и перспективы развития // Аллергология и иммунология в педиатрии. – 2006. – № 2-3(9).
3. Дранник Г.Н. Клиническая иммунология и аллергология. Москва: «Медицинское информационное агентство», 2003. – 603 с.
4. Паттерсон Р., Грэммер Л.К., Гринбергер П.А. Аллергические болезни. Диагностика и лечение. М.: ГЭОТАР Медицина, 2000.
5. Клиническая аллергология и иммунология / Под ред. Л. А. Горячкиной, К. П. Кашкина. М., 2009.
6. Больбот Ю.К. Аллергия – болезнь цивилизации. Механизмы развития заболеваний и подходы к терапии. / Ю.К. Больбот // Здоровье ребенка. – 2009. – №2 (17).
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.