Небезпека впливу сонячних променів

Сонячне світло може стати причиною реакції імунної системи. Вона називається фоточутливістю або алергією на сонце.

Цей стан характеризується появою сверблячої висипки або почервонілих чи запалених ділянок на шкірі, якщо ті потрапили під вплив сонячних променів. Але конкретні симптоми та перебіг захворювання можуть різнитися в залежності від виду та причини реакції.

Стани світлочутливості включають сонячну кропив'янку, хімічну фотосенсибілізацію та поліморфне висипання, спричинене світлом. Як правило, схильність до усіх цих реакцій є спадковою, але до них можуть призводити і певні хвороби. Наприклад, системний червоний вовчак та деякі порфірії. Вони ж можуть спричиняти більш серйозні шкірні прояви.

Поліморфний висип, спричинений світлом

З усіх реакцій світлочутливості найпоширенішою є поліморфне висипання, спричинене світлом (ПВСС). Наприклад, у США від цього стану страждає 10-15% населення.

Це реакція насамперед на UVA-світло. Відтак спровокувати її може не лише сонце, а й ультрафіолетове випромінювання у солярії . Чому саме виникає ПВСС, наразі до кінця незрозуміло. Але відомо, що від ПВСС найчастіше потерпають жінки, які живуть в умовах північного клімату та регулярно знаходяться на сонці. Часто така реакція вперше проявляється в підлітковому віці або ж на другому десятку життя. Вірогідність виникнення цього стану після 30-40 років значно нижча.

Впізнати ПВСС можна по сверблячій висипці, яка має вигляд множинних червоних горбків та нерегулярних, червоних, піднятих ділянок (так званих бляшок). Рідше – пухирів.

Як правило, уражаються такі ділянки шкіри як груди та плечі, які оголяються з приходом тепла. А от на руках та обличчі, які цілий рік піддаються впливу сонця, висипка практично ніколи не з'являється.

Зазвичай, симптоми дають про себе знати через 30 хвилин чи кілька годин після перебування на сонці. Та іноді реакція розвивається з затримкою в кілька діб. Як правило, вона з’являється після першого впливу теплого весняного сонця та триває кілька днів, але може виникнути знову – після наступного перебування на сонці. Далі, через постійне перебування на сонці, висип стає меншим за рахунок зменшення чутливості до ультрафіолету.

Різновидом ПВСС є ювенільний весняний висип. За однією з теорій до нього призводить сонячна але, водночас, й прохолодна погода. Як правило, висип з'являється на вухах. Від цієї проблеми найчастіше потерпають діти, особливо –хлопчики. Це пояснюється короткими хлопчачими зачісками, які не прикривають вуха.

Сонячна кропив'янка

Подібно до ПВСС, з першими теплими сонячними променями може з'являтися і сонячна кропив'янка. Вона представляє собою великі, сверблячі червоні горбки або рани.

Ця алергія на сонце рідкісна і проявляється через кілька хвилин після перебування під його променями. Так само як ПВСС, сонячна кропив'янка, в основному, вражає молодих жінок та слабшає по мірі звикання до сонця.

Середній вік на момент першого спалаху складає 35 років. Але вона може виникнути у будь-якому віці, навіть у немовлят.

Симптоми можуть бути слабкими або важкими – аж до анафілактичного шоку (алергічна реакція, що загрожує життю).

Якщо ураження шкіри надто великі, до шкірних симптомів можуть також додаватися:

 • головний біль і хрипи;
 • запаморочення;
 • слабкість 
 • нудота.

Різновидом сонячної алергії є актинічна сверблячка чи почесуха. Це – сверблячі висипи у вигляді вузликів чи бляшок, які також виникають після впливу сонця. Від цієї проблеми, яка є спадковою, потерпають, в основному, корінні народи американського континенту та кавказці. Вперше симптоми хвороби можуть проявитися в дитинстві.

Досить часто це захворювання проявляється як запалення губ.

Хронічний актинічний дерматит

У пацієнтів з алергічним контактним дерматитом з часом може розвинутися хронічний актинічний дерматит. В цьому випадку сонячне світло може призводити до появи екзематозних папул та бляшок, що мають досить чіткий, чи то пак, рівний прояв по лінії одягу. Як правило, ця хвороба вражає літніх чоловіків.

Хімічна світлочутливість

Більше 100 речовин, після нанесення на шкіру або прийому їх перорально чи у вигляді ін'єкцій, можуть викликати реакції під впливом сонця. Вони називається хімічною світлочутливістю. Така чутливість має два типи: фототоксичність та фотоалергія.

Ці реакції можуть нагадувати сонячний опік або горбистий висип.

Фототоксичність зустрічається частіше, ніж фотоалергія, і може завдавати довгострокової шкоди шкірі.

Така реакція виникає, коли лікарський засіб або хімічна речовина поглинає сонячне світло і утворює сполуки, що викликають запалення.

При фототоксичності у людей виникає біль і з’являється почервоніння, запалення, а іноді – коричневе або синьо-сіре забарвлення на ділянках шкіри, які протягом короткого періоду піддавалися дії сонячного світла.

Ці симптоми нагадують симптоми сонячного опіку. Але реакція відрізняється від сонячного опіку тим, що він виникає лише після того, як людина проковтнула певні препарати (наприклад, тетрацикліни або діуретики) або хімічні сполуки або нанесла їх на шкіру (наприклад, парфуми та кам’яновугільну смолу). Деякі рослини (включаючи лайм, селеру та петрушку) містять фурокумарини. Ці сполуки роблять шкіру деяких людей більш чутливою до впливу ультрафіолетового світла. Це називається фітофотодерматит.

Всі фототоксичні реакції проявляються лише на ділянках шкіри, які були під впливом сонця. Зазвичай, вони розвиваються протягом декількох годин після перебування під променями.

Ви нанесли на шкіру певну речовину, вийшли на сонце і через деякий час (іноді кілька днів) помітили почервоніння, лущення, свербіж, а іноді пухирі та плями? Можливо, це фотоалергічна реакція. Вона виникає, коли хімічна речовина, нанесена на шкіру, реагує на сонячне світло.

Тобто, сонячне світло перетворює речовину на алерген.

Оскільки УФ-світло потрапляє на певні речовини, воно змінює їх молекулярну структуру. Результатом є утворення невеликих молекул – гаптенів, які викликають імунну відповідь.

Зазвичай, симптоми стають помітними через 24 – 72 години після перебування на сонці.

Прояви фотоалергії не обмежуються місцями, які потрапили під опромінення сонячним світлом, і можуть поширюватися по всьому тілу.

Цей тип реакції може бути викликаний лосьйонами після гоління, сонцезахисними кремами та сульфаніламідами.

До фотоалергії можуть призводити:

 • препарати проти тривоги (альпразолам, хлордіазепоксид);
 • антибіотики (ципрофлоксацин, доксициклін, левофлоксацин, офлоксацин, тетрациклін, триметоприм);
 • антидепресанти (трициклічні антидепресанти);
 • протигрибкові препарати, які приймаються всередину (гризеофульвін);
 • антигіперглікеміки (протидіабетичні препарати);
 • сульфоніл сечовина;
 • протималярійні препарати (хлорохін, хінін);
 • нейролептики;
 • фенотіазини;
 • препарати для хіміотерапії (дакарбазин, фторурацил, метотрексат, вінбластин);
 • діуретики;
 • тіазиди;
 • препарати для лікування вугрів (ті, що приймаються всередину);
 • ліки для серця (аміодарон, хінідин);
 • препарати для знеболення (анальгетики);
 • нестероїдні протизапальні препарати ( особливо, піроксикам і кетопрофен);
 • шкірні засоби;
 • антибактеріальні засоби (такі як хлоргексидин та гексахлорфен);
 • кам'яновугільний дьоготь;
 • ароматизатори.

Діагностика алергії на сонце

Спеціальних тестів на реакції світлочутливості не існує. Лікар може запідозрити реакцію світлочутливості, коли висип з’являється лише в місцях, що піддаються сонячному світлу. Ретельний огляд, вивчення історії хвороби, симптомів шкіри, захворювань та препаратів, що приймаються всередину, або речовин, що наносяться на шкіру (таких як ліки чи косметика), може допомогти лікарю визначити причину реакції світлочутливості. Лікарі також можуть ставити тести, щоб виключити захворювання, які роблять деяких людей сприйнятливими до таких реакцій. Наприклад, діагностуючи згаданий вище системний червоний вовчак.

Коли висип виникає на ділянці шкіри, яка була під впливом сонця, а діагноз незрозумілий, лікарі можуть робити тести на відтворення реакцій (провокацію ультрафіолетовим світлом) або фототестування. Ці тести можуть допомогти з'ясувати, який тип реакції світлочутливості може бути її причиною.

Профілактика та лікування світлочутливості

Якщо ви чутливі до сонця, найкраще не виходити на вулицю, коли воно надто активне. Якщо ж такої можливості немає, використовуйте сонцезахисний крем із фізичним блокатором з оксидом цинку або діоксидом титану. Він блокує промені UVA та UVB ефективніше, ніж сонцезахисний крем з хімічним блокатором. Також бажано носити одяг з довгими рукавами та капелюхи.

Якщо можливо, після консультації з лікарем слід припинити вживання будь-яких ліків або хімічних речовин, які можуть спричинити світлочутливість. Для лікування хімічних реакцій світлочутливості на шкіру наносять кортикостероїди, та намагаються уникати речовин, що викликають реакцію.

Сонячну кропив'янку буває важко вилікувати. Втім, лікарі можуть спробувати для цього і антигістамінні препарати, кортикостероїди або сонцезахисні засоби. Якщо ці методи лікування не дають результатів, можна спробувати ультрафіолетову світлову терапію. Її мета – поступове вироблення терпимості до сонячного світла за рахунок навмисного опромінення ультрафіолетом. Така терапія починається з дуже низького рівня УФ, який з часом зростає.

Люди з ПВСС або світлочутливістю, спричиненою системним червоним вовчаком, можуть отримати полегшення симптомів від місцевих кортикостероїдів або перорального гідроксихлорохіну. Останній є протималярійним препаратом, який досить часто застосовується в дерматології.

Фототерапія також може мати позитивний ефект.

Не завадить і прийом вітаміну d для формування та підтримки захисної здатності шкіри.

 

Джерела інформації:

1.https://www.merckmanuals.com/home/skin-disorders/sunlight-and-skin-damage/photosensitivity-reactions

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19138019/

3. https://allergy.org.ua/alerhiia-na-sontse-vylikovna-ne-zavzhdy-ta-vynykaie-u-bud-iakomu-vitsi/

4.https://www.healthline.com/health/skin-disorders/solar-urticaria

5.https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sun-allergy/symptoms-causes/syc-20378077

6.https://www.health.harvard.edu/a_to_z/sun-allergy-photosensitivity-a-to-z

7. https://www.healthline.com/health/sun-rash

8.https://www.healthline.com/health/skin-disorders/solar-urticaria

9.https://wexnermedical.osu.edu/blog/are-you-allergic-to-the-sun

10.https://qsun.co/sun-allergy-or-sunburn-whats-the-difference/

11.https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/s0002929707637823

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!