Що провокує алергію на шкірі

Алергічні висипання на шкірі – досить поширене явище, яке без належного лікування може призвести до ускладнень або навіть спричинити розвиток інших видів алергії й не тільки її.

Винуватці алергії на шкірі

         До алергії на шкірі може призвести багато факторів, що ми з ними контактуємо як у приміщенні так і поза ним. Навіть звичайна прогулянка може закінчитися висипкою чи почервонінням шкіри. Існує понад 3700 потенційних [1] алергенів – хімічних, біологічних та фізичних. Останні спричиняють алергію на холод, спеку, фотоалергічний дерматит (коли реакція виникає під дією сонця). А ще частинки живих організмів, такі як пилок [1], можуть потрапляти на шкіру і також провокувати дерматит. Ви можете реагувати на інгредієнти в побутовій хімії, креми з антибіотиками, латексні вироби, ароматизатори, які є одними з найпоширеніших каталізаторів алергічних реакцій на шкірі.

Деякі потенційні шкірні алергени:

 • Нікель. Цей метал є найпоширенішою причиною контактного дерматиту. Він знаходиться в ювелірних виробах, пряжках на поясах, блискавках та бюстгальтерах.
 • Очищувачі повітря
 • Сонцезахисні креми
 • Косметика
 • Фарба для волосся
 • Антиперспіранти
 • Презервативи
 • Повітряні кулі
 • Одноразові рукавички
 • Дитячі пляшечки
 • Рослини, що виділяють подразнюючі речовини (борщівник, лайм, лимон, петрушка, селера, пастернак, фенхель та рис)
 • Домашні тварини
 • Холод 
 • Спека
 • Пральний порошок
 • Мило
 • Побутова хімія
 • Ліки
 • Укуси комах
 • Пилок
 • Сонячне світло
 • Вода
 • Їжа
 • Наркотичні речовини

         Цікаво, що перед тим як отримати алергічну реакцію на шкірі, ви могли без проблем контактувати з чинником свого дерматиту раніше. Можливо – навіть роками. А, можливо, для розвитку реакції вистачить і одного контакту – це залежить від особливостей вашої шкіри та імунної системи, якщо реакція на алерген є імунно-опосередкованою. А як тільки чутливість до алергену у вас з’явиться, реакція на нього може з'явитися протягом декількох хвилин чи днів після контакту.

Причини виникнення алергії на шкірі

      Ймовірність виникнення певних шкірних алергій зростає [2] у людей з атопічним дерматитом, частими отитами або запаленням у нижній частині ніг через погану циркуляцію крові у судинах.

      Шкірна алергія викликається [3] контактом із причинним фактором алергії. Імунна система реагує на цю чужорідну речовину і атакує її, виділяючи антитіла. Вони, у свою чергу, провокують виділення факторів запалення, наприклад, гістаміну, на високі концентрації якого тіло відповідає симптомами алергії, у тому числі – і висипом.

       Проте, шкірні реакції не завжди імунно-опосередковані, тобто, не залучають імунну систему. Іноді, як у випадку з алергією на холод – реакція розвивається прямо на подразник.

Тому діагностику своїх шкірних проявів найкраще доручити лікарю. Адже у деяких випадках причини шкірної алергії очевидні, а у деяких визначення джерела проблеми є непростим.

Симптоми алергії на шкірі

Шкірний висип - основний симптом [3] алергічної шкірної реакції. Такий висип не становить небезпеку для інших, він не є заразним і починається як свербіж, набряк або почервоніння. Комбінації цих симптомів можуть бути різними.

Основні симптоми шкірної алергії:

 • Висип
 • Свербіж
 • Почервоніння
 • Набряк
 • Припухлості
 • Лущення шкіри 
 • Потріскана шкіра

Види шкірних алергічних реакцій

Алергічний контактний дерматит

         Алергічний контактний дерматит виникає, коли шкіра напряму контактує з алергеном.

В місці контакту шкіра може

 • стати сухою,
 • почервоніти та потріскатися,
 • стати лускатою
 • або вкритися чимось на кшталт пухирців,
 • почати свербіти та набрякати.

      З часом ці симптоми можуть поширитися поза межі безпосередньої зони контакту з алергеном. Власне, іноді вам не обов'язково торкатися чогось руками або притуляти, як, наприклад, нікелеві прикраси, до шкіри. Наприклад, у випадку повітряно-контактного дерматиту шкіра реагуватиме на частинки у повітрі: пилок, хімічні спреї, пил або сигаретний дим.

      Так виникатиме алергія на шкірі обличчя, повіках, голові та шиї. В цьому випадку з'ясувати причину висипу може бути доволі важко. Тим більше, що реакція при контактному дерматиті може виникати не одразу. Хоча в більшості випадків це займає від 12 годин до 3 днів [1], іноді висип може з'явитися через лічені хвилини, а іноді проявитися аж через 10 днів. 

Взагалі, такий вид дерматиту не тільки довго проявляється, а й довго не проходить. Навіть при лікуванні симптоми можуть тривати від 2 до 4 тижнів.

Кропив’янка

       Кропив’янка – це запалення шкіри, яке характеризується виникненням червоної висипки та набряками. В останньому випадку часто виникає алергічна реакція на обличчі. Набрякнути можуть язик, руки та ноги.  Існує два види кропив’янки [4]: гостра і хронічна.

      Гостра виникає після вживання певної їжі або контакту з певним чинником. Її також можуть спричинити неалергічні причини: спека, фізичні вправи, ліки, продукти харчування, укуси комах або інфекції.

      Хронічною вважається кропив’янка, яка триває більше 6 тижнів. Вона зрідка викликається специфічними чинниками, тому тести на алергію, зазвичай, не використовуються для її діагностики. Хронічна кропив’янка може тривати протягом багатьох місяців і навіть років. 

 

Атопічний дерматит (екзема)

       Від алергії на шкірі у вигляді цього дерматиту страждає кожне п'яте немовля [4] і приблизно один з п’ятдесяти дорослих.

       Екзема часто проявляється сухістю, почервоніням та свербежем шкіри. Нерідко вона пов’язана з харчовою алергією, яка може посилити прояви атопічного дерматиту. Небезпека цього виду шкірної алергії полягає в тому, що виникаючи в дитячому віці, екзема може призвести до розвитку алергії дихальних шляхів у дорослому віці. Часто екзема проявляється бронхіальною астмою та алергічним ринітом (полінозом). Цей порядок прогресування називається атопічним маршем.

        На даний час виникнення екземи пов'язують з "негерметичністю" шкіри, недостатністю у ній компонентів, які обумовлюють непроникність, цілісність і щільність шкіри. Через це вона пересихає і стає схильною до подразнень і запалень. 

        Приблизно у половини пацієнтів із вираженим атопічним дерматитом захворювання є генетичним. Воно обумовлене успадкуванням дефектного гена білка філагріну, який і підтримує бар’єрну функцію шкіри в нормі.

        Але останні наукові дані свідчить, що не лише генетичні, а й екологічні фактори можуть сприяти пошкодженню зовнішнього шару шкіри. І це може створити передумови для розвитку екземи та інших шкірних алергій.

Ангіоневротичний набряк

         Ангіоневротичний набряк – це набряк глибоких шарів шкіри. Його часто спостерігають разом з кропив’янкою. Ангіоневротичний набряк часто виникає в м’яких тканинах, таких як повіки, рот або геніталії. Цей набряк буває гострим та хронічним. Перший  триває лише короткий час, наприклад, від декількох хвилин до години. Він часто спричинений алергічною реакцією на ліки або харчі. Його може викликати й алергія на отруту комах і інколи – на пилок.

В другому випадку недуга може то зникати, то повертатися протягом тривалого періоду часу і, зазвичай, її причину важко визначити.

Спадковий ангіоневротичний набряк (САН)

          Це – рідкісний, але серйозний генетичний стан, що проявляється набряками у різних частинах тіла, включаючи руки, ноги, обличчя, стінку кишечника та дихальні шляхи. Цей стан не можна вилікувати, приймаючи антигістамінні препарати або вводячи адреналін, як це роблять при неспадковому набряку, описаному вище. Тому при лікуванні цієї алергії важливо звернутися до фахівця.

Діагностика шкірної алергії

          Для діагностики шкірної алергії лікарі часто використовують патч-тест. Це попередньо приготований набір панелей, які приклеюються до спини. Кожна панель має 12 пластирів із зразками можливих алергенів. Ви носите їх 2-3 дні. Потім лікар знімає їх, щоб побачити, чи реагує ваше тіло на той чи інший алерген.

          Іноді можливо доведеться пройти тест на реакцію на нікель та інші метали. Він проводиться як за допомогою патч-тестів, так і предметів, що ці метали містять. Шкірні прояви, викликані різними чинниками, мають характерні симптоми та шляхи розвитку, що і допомагає визначити їх тип.

Особливості прояву конкретних типів алергії

          Екзема зазвичай виникає [3] на колінах і ліктях. У немовлят висип може з’являтися будь-де на тілі, але найчастіше виникає на розгинальних поверхнях,  грудях, щоках і волосистій частині голови – ділянках, де дитина може подряпати та ще більше подразнити шкіру. Висип часто свербить, лускається і підсихає.

          Контактний дерматит схожий на екзему, але, зазвичай, виникає лише там, де шкіра мала контакт з алергеном: на обличчі, повіках, шиї, руках та стопах.

          Кропив'янка. Це висип, який проявляється рожевими або червоними шишечками. Вони можуть бути різного розміру та форми і мають бліді центри. Висип може свербіти і змінювати дислокацію та форму.

          Ангіоневротичний набряк. Зазвичай, пов’язаний з кропив’янкою. Він може зачіпати губи, очі, руки та стопи і може викликати анафілаксію. Пацієнти описують початок виникнення ангіоневротичного набряку через аномальне відчуття поколювання. Загалом, реакції можуть змінюватися з часом. Тобто при наступному контакті з алергеном організм може спровокувати інші симптоми.

Лікування алергії на шкірі

        Лікування шкірної алергії полягає в уникненні контакту з алергенами. Можливо, вам доведеться носити рукавички для захисту шкіри. Якщо ж алергічна реакція все ж виникла, то її лікування полягатиме в полегшенні симптомів. Намагайтесь не розчухувати висип та зверніться до лікаря-алерголога: самолікування, як правило, неефективне. Так, на відміну від кропив’янки, свербіж при екземі викликається не лише гістаміном, тому при лікуванні цієї шкірної алергії антигістамінні засоби можуть бути не допомогти. А тому порадьтеся з лікарем, який засіб найкраще підходить саме для вашого дерматиту.

        Більшість шкірних алергій не становлять загрози життю. Але в деяких рідкісних випадках можлива важка реакція, яка називається анафілаксією. Якщо губи почнуть набрякати, свербіти, ви відчуваєте задишку і лікар попереджав про можливий розвиток анафілаксії, застосуйте дозатор адреналіну, який він міг вам прописати.

         Якщо адреналіну у вас немає, при перших названих симптомах негайно викликайте швидку.

 

Джерела інформації:

 1. https://www.webmd.com/allergies/skin-allergy-types-triggers#1
 2. https://www.webmd.com/allergies/skin-allergies#3
 3. https://www.verywellhealth.com/skin-allergies-4013947
 4. https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/allergies/skin-allergy

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!