Що таке поліноз
Цим недугом страждає майже чверть населення планети. Лікарі називають його поліноз або сінна лихоманка.
Розрізняють декілька піків захворювання. Як правило, найпомітніша весняна алергія. Загострення починається з кінця березня та продовжується в квітні-травні. Починають цвісти дерева та кущі, пробивається з землі трава та бур’ян. Пилок від цвітіння розноситься вітром на багато кілометрів та осідає на слизових оболонках людини. Через них потрапляє в кров і починається масове чхання, нежить, кашель та інші принади алергії [2].
З точки зору фізіології, чхання та слиз направлені на захист організму, їх призначення – «вимити» подразник, не пустити в середину тіла.
Особливо важко в суху вітряну погоду. Дощ є спасінням для чутливих на пилок пацієнтів, адже він змиває основні подразники та очищає повітря.
Симптоми алергії на пилок (полінозу)
Симптомами алергії на пилок є:
- Нежить
- Задушливий кашель зі свистом
- Свербіння та почервоніння очей
- Першіння в горлі
- Затруднення дихання
- Сльозотеча
- Головні болі. Мігрені
- Сезонна бронхіальна астма [1].
В окремих випадках сильний нежить провокує запалення гайморових пазух (гайморит). При попаданні на поверхні шкіри пилок може викликати шкірні висипи та в досить важких випадках навіть набряк Квінке [3].
Небезпечним періодом також вважають серпень-вересень. В ці місяці «пилять» бур’яни – полин, амброзія та інші багатоцвітні рослини. Лікарі радять використовувати невидимі фільтри для носа, які затримують алергени, принаймні щоб доїхати до місця призначення. Їх можна придбати в аптеках.
Як вберегти себе від проявів полінозу
Методами боротьби можуть бути лише:
- дотримання правил особистої гігієни, режиму харчування
- заходи, спрямовані на підвищення імунітету, якщо мова йде про незначні прояви алергії на пилок рослин
- не рекомендується сушити випраний одяг на вулиці, бо на ньому буде осідати пилок
- полегшить самопочуття алергіків прийом душу двічі на день
- уникайте прогулянок по лісам та паркам, особливо в суху вітряну погоду
- старайтесь не відкривати вікна на роботі та вдома в пік цвітіння.
У складних випадках, якщо симптоми відволікають вас від звичного способу життя, треба погоджуватись на медикаментозне лікування.
Лікування полінозу
В залежності від ступеню важкості це може бути:
- Використання спеціальних кремів, мазів, розчинів для оброблення шкірних висипів.
- Використання лікувальних аерозолів для вприскування в дихальні шляхи.
- Використання соляних розчинів для промивання та очищення носових пазух.
- Застосування антигістамінних та гормональних препаратів.
- Використання фільтрів для носа.
також, при важких проявах використовують алерген-специфічну імунотерапію. (Поступове введення в організм пацієнта зростаючих доз екстракту того алергену, до якого у пацієнта виявлена підвищена чутливість і який відповідальний за клінічні прояви захворювання, тобто є причиною хвороби) [5].
Основні рослини, що викликають алергію (поліноз)
Алергічні реакції викликають лише рослини, що опилюються вітром. Їх можна розділити на три групи:
- дерева і чагарники (наприклад тополя, береза, ліщина) – вони викликають весняну хвилю алергії;
- дикі злакові (наприклад пирій) і культивовані (жито, кукурудза) – причина весняно-літнього загострення полінозу;
- бур’янисті трави, такі як амброзія та полин мають найбільш виражену алергенну активність.
Щоб бути озброєним пропонуємо ознайомитись з назвами деяких винуватців весняної алергії.
Дерева: вiльха, ясень, осика, бук, верба.
Трави і бур’яни: тимофіївка, вівсяниця, лисохвіст, тонконіг, жито, соняшник, кукурудза; амброзія (найбільш сильний алерген), полин, лобода, кропива, лобода біла та інші
Визначити головний алерген саме для вас буде важко, але якщо знати час цвітіння підступних рослин, можна з’ясувати, яке з них спровокувало нездужання [4].
Алергія на пух тополі. Всупереч загальній думці, пух тополі сам по собі не є алергеном і не може викликати неприємні симптоми, крім фізичних (прилипання до лиця, потрапляння у очі). Пух є потужним носієм рослинного пилку та інших алергенів. Зважаючи на його вагу і структуру він переносить алергени на великі відстані. Тому, навіть якщо в вашому районі немає тополь, ви все одно не убезпеченні від алергічних проявів.
Щоб захиститися від пуху з тополі завішуйте двері та вікна змоченими у воді тканинами. Протирайте частіше підлогу. А коли приходите в дім з вулиці, промивайте ніс соляним розчином ( 0,5 ч.л. на склянку води) або придбайте в аптеці готовий. Зверніть увагу, що при процедурі промивання ніс повинен дихати, у противному випадку можна спровокувати запалення внутрішнього вуха (отит). Користуйтесь судинозвужувальними краплями.
Не забувайте, що дієвий курс лікування алерген-специфічною імунотерапією слід проводити не менше ніж за півтора місяці до цвітіння.
В цей період рекомендовано особливо поставитись і до харчування. Притримуйтесь гіпоалергенної дієти. Виключіть з раціону смажене, гостре, спеції, приправи, жирне м'ясо, солодощі, навіть якщо харчової алергії у вас не виявлено.
Нетрадиційні методи лікування, особливо прийом препаратів на основі меду, трав можуть тільки погіршити ситуацію.
Для встановлення діагнозу та призначення лікування обов'язково проконсультуйтесь з лікарем.
Джерела:
- Астафьева, Н. Г., and Л. А. Горячкина. "Поллиноз-пыльцевая аллергия." Аллергология 2 (1998): 34-40.
- Недельская, С. Н., Е. Д. Кузнецова, and Т. Г. Бессикало. "Поллиноз: современные аспекты изучения проблемы." Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія 3/1 (2008): 19-23.
- Алергічні захворювання легень / Регеда М. С. – Львів, 2009. – 342 с.
- Клінічна алергологія / Регеда М. С., Трутяк І. Р., Федорів Я. М. – Вид. п’яте, доп.та переробл. – Львів, 2008. – 243 с.
- Дранник Г.Н. Клиническая иммунология и аллергология. — 3-е изд., доп. — К.: ООО "Полиграф плюс", 2006 — 482 с.: ил. ISBN 966-8977-00-9 (стор. 462)
- Питання та відповіді
- Інформація для Фахівців
Чи можна попередити харчові алергічні реакції?
Неясно, чи можна попередити такі реакції в осіб з обтяженим сімейним анамнезом (при наявності атопії в обох батьків, важкого атопічного дерматиту та харчової алергії у братів і сестер), але доведено, що, дотримуючись певних обмежень в харчуванні, можна уповільнити розвиток алергічних захворювань і зменшити їх тяжкість.
А) вважають, що вагітним в останньому триместрі не слід вживати в їжу арахіс, фундук, креветки і рибу, а годуючим матерям - коров'яче молоко, арахіс, фундук, креветки і рибу.
Б) бажано грудне вигодовування протягом першого року життя.
В) для змішаного і штучного вигодовування кращі гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка.
Г) густу їжу (прикорм) не дають до 6 місяців.
Д) коров'яче молоко і яйця не дають до 1 року.
Е) такі продукти, як арахіс, фундук, ракоподібні і рибу слід вводити в раціон після 2 років, а краще пізніше.
Чи треба при алергії до арахісу виключати з раціону всі бобові?
Ні. Алергія до інших бобовим у осіб, що мали алергічні реакції на арахіс, навіть важкі, зустрічаються рідко. Тільки у 5% хворих одночасно спостерігається клінічно виражена алергія різної тяжкості ще до 1 - 2 видам бобів. Однак особи з алергією до арахісу дуже часто дають позитивні шкірні проби або радіоаллергосорбентний тест з іншими бобовими, навіть якщо в якості продукту харчування вони переносяться добре.
Що таке синдром харчової алергії?
Синдромом харчової алергії називають свербіж, подразнення і легкий відсік слизової рота і губ як прояв алергічної реакції негайного типу на свіжі фрукти та овочі. З визначення ясно, що сам по собі він для життя не є небезпечним. Однак з нього може початися загальна алергічна реакція негайного типу.
Для синдрому харчової алергії характерно те, що його причиною бувають тільки свіжі, не піддані термічній обробці фрукти і овочі, так як синдром викликається термолабільними алергенами. Наприклад, хворий без шкоди для себе їсть суп з селерою, але не виносить селери в свіжому вигляді. Крім того, цей синдром виявляє тісний зв'язок зі специфічними пилковими алергенами. Встановлено, що алергени деяких фруктів і овочів і поширених видів пилку викликають перехресні реакції. При цьому визначення специфічних IgE in vitro і скарифікаційні шкірні проби з наявними у продажу алергенами овочів і фруктів дають негативні результати. Якщо ж скарифікаційну пробу виконати голкою, якою попередньо вкололи стиглий овоч чи фрукт, розвинеться негайна позитивна реакція. Таку скарифікаційну пробу називають «подвійний укол». Описано поліпшення у хворого з синдромом харчової алергії після десенсибілізації з приводу супутнього полінозу.

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.