Що таке поліноз

Цим недугом страждає майже чверть населення планети. Лікарі називають його поліноз або сінна лихоманка.

Розрізняють декілька піків захворювання. Як правило, найпомітніша весняна алергія. Загострення починається з кінця березня та продовжується в квітні-травні. Починають цвісти дерева та кущі, пробивається з землі трава та бур’ян. Пилок від цвітіння розноситься вітром на багато кілометрів та осідає на слизових оболонках людини. Через них потрапляє в кров і починається масове чхання, нежить, кашель та інші принади алергії [2].

   З точки зору фізіології, чхання та слиз направлені на захист організму, їх призначення – «вимити» подразник, не пустити в середину тіла.

   Особливо важко в суху вітряну погоду. Дощ є спасінням для чутливих на пилок пацієнтів, адже він змиває основні подразники та очищає повітря.

Симптоми алергії на пилок (полінозу)

Симптомами алергії на пилок є:

 • Нежить
 • Задушливий кашель зі свистом
 • Свербіння та почервоніння очей
 • Першіння в горлі
 • Затруднення дихання
 • Сльозотеча
 • Головні болі. Мігрені
 • Сезонна бронхіальна астма [1].

      В окремих випадках сильний нежить провокує запалення гайморових пазух (гайморит). При попаданні на поверхні шкіри пилок може викликати шкірні висипи та в досить важких випадках навіть набряк Квінке [3].

      Небезпечним періодом також вважають серпень-вересень. В ці місяці «пилять» бур’яни – полин, амброзія та інші багатоцвітні рослини. Лікарі радять використовувати невидимі фільтри для носа, які затримують алергени, принаймні щоб доїхати до місця призначення. Їх можна придбати в аптеках.

Як вберегти себе від проявів полінозу

Методами боротьби можуть бути лише:

 • дотримання правил особистої гігієни, режиму харчування  
 • заходи, спрямовані на підвищення імунітету, якщо мова йде про незначні прояви алергії на пилок рослин   
 • не рекомендується сушити випраний одяг на вулиці, бо на ньому буде осідати пилок
 • полегшить самопочуття алергіків  прийом душу двічі на день  
 • уникайте прогулянок по лісам та паркам, особливо в суху вітряну погоду  
 • старайтесь не відкривати вікна на роботі та вдома в пік цвітіння.

       У складних випадках, якщо симптоми відволікають вас від звичного способу життя, треба погоджуватись на медикаментозне лікування.

Лікування полінозу

В залежності від ступеню важкості це може бути:

 • Використання спеціальних кремів, мазів, розчинів для оброблення шкірних висипів.
 • Використання  лікувальних аерозолів для вприскування в дихальні шляхи.
 • Використання соляних розчинів для промивання та очищення носових пазух.
 • Застосування антигістамінних та гормональних препаратів.
 • Використання фільтрів для носа.

також, при важких проявах використовують алерген-специфічну імунотерапію. (Поступове введення в організм пацієнта зростаючих доз екстракту того алергену, до якого у пацієнта виявлена підвищена чутливість і який відповідальний за клінічні прояви захворювання, тобто є причиною хвороби) [5].

Основні рослини, що викликають алергію (поліноз)

Алергічні реакції викликають лише рослини, що опилюються вітром. Їх можна розділити на три групи:

 • дерева і чагарники (наприклад тополя, береза, ліщина) – вони викликають весняну хвилю алергії;
 • дикі злакові (наприклад пирій) і культивовані (жито, кукурудза) – причина весняно-літнього загострення полінозу;
 • бур’янисті трави, такі як амброзія та полин мають найбільш виражену алергенну активність.

       Щоб бути озброєним пропонуємо ознайомитись з назвами деяких винуватців весняної алергії.

Дерева: вiльха, ясень, осика, бук, верба.

Трави і бур’яни: тимофіївка, вівсяниця, лисохвіст, тонконіг, жито, соняшник, кукурудза; амброзія (найбільш сильний алерген), полин, лобода, кропива, лобода біла та інші

   Визначити головний алерген саме для вас буде важко, але якщо знати час цвітіння підступних рослин, можна з’ясувати, яке з них спровокувало нездужання [4].

 

 Алергія на пух тополі. Всупереч загальній думці, пух тополі сам по собі не є алергеном і не може викликати неприємні симптоми, крім фізичних (прилипання до лиця, потрапляння у очі). Пух є потужним носієм рослинного пилку та інших алергенів. Зважаючи на його вагу і структуру він переносить алергени на великі відстані. Тому, навіть якщо в вашому районі немає тополь, ви все одно не убезпеченні від алергічних проявів.

Щоб захиститися від пуху з тополі завішуйте двері та вікна змоченими у воді тканинами. Протирайте частіше підлогу. А коли приходите в дім з вулиці, промивайте ніс соляним розчином ( 0,5 ч.л. на склянку води) або придбайте в аптеці готовий. Зверніть увагу, що при процедурі промивання ніс повинен дихати, у противному випадку можна спровокувати запалення внутрішнього вуха (отит). Користуйтесь судинозвужувальними краплями.

Не забувайте, що дієвий курс лікування алерген-специфічною імунотерапією слід проводити не менше ніж за півтора місяці до цвітіння.

В цей період рекомендовано особливо поставитись і до харчування. Притримуйтесь гіпоалергенної дієти. Виключіть з раціону смажене, гостре, спеції, приправи, жирне м'ясо, солодощі, навіть якщо харчової алергії у вас не виявлено.

Нетрадиційні методи лікування, особливо прийом препаратів на основі меду, трав можуть тільки погіршити ситуацію.

Для встановлення діагнозу та призначення лікування обов'язково проконсультуйтесь з лікарем.

 

Джерела:

 1. Астафьева, Н. Г., and Л. А. Горячкина. "Поллиноз-пыльцевая аллергия." Аллергология 2 (1998): 34-40.
 2. Недельская, С. Н., Е. Д. Кузнецова, and Т. Г. Бессикало. "Поллиноз: современные аспекты изучения проблемы." Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія 3/1 (2008): 19-23.
 3. Алергічні захворювання легень / Регеда М. С. – Львів, 2009. – 342 с.
 4. Клінічна алергологія / Регеда М. С., Трутяк І. Р., Федорів Я. М. – Вид. п’яте, доп.та переробл. – Львів, 2008. – 243 с.
 5. Дранник Г.Н. Клиническая иммунология и аллергология. — 3-е изд., доп. — К.: ООО "Полиграф плюс", 2006 — 482 с.: ил. ISBN 966-8977-00-9 (стор. 462)

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!