При алергії на пилок дуба виникає чутливість і до пилку його родичів

Дуб – міцне багаторічне дерево, вік якого може досягати тисячі років, а висота ‒ 20-50 метрів. Дуб має широку, розлогу крону та характерне лопатеве листя. Недарма у багатьох культурах дуб – це ще й символ краси. Латиною слово "дуб" звучить як Quercus, що в перекладі означає «гарне дерево».

В Україні дуб вважається основною лісоутворюючою породою лісостепової зони. На це дерево припадає майже 30% усього лісового фонду країни. Тут поширені 12 видів дубів, серед яких – дуби звичайний, пухнастий та скельний. А загалом відомо понад 600 різновидів цього дерева. При цьому, серед дубів виділяють породи, які цінуються завдяки деревині, декоративним та лікарським якостям.

Особливо корисною вважається кора дерева. Вона володіє протизапальними, знезаражуючими та в'яжучими властивостями. Дубова кора також допомагає при підвищеній пітливості, хворобах ротової порожнини, застуді, ангіні, запаленнях сечостатевої системи, геморої, шкірних висипаннях, діареї, дизентерії, тощо.

Крім того, вважається, що відвари з кори дуба допомагають позбутися лупи, зміцнюють волосся та навіть можуть зафарбувати перші сиві волоски у каштановий колір.

Алергенний пилок і чутливість до нього

В той же час, як і багато інших дерев, дуб в період цвітіння продукує пилок, який може стати причиною сезонної алергії в схильних до неї людей.

Дуб цвіте в квітні-травні. І хоча його пилок вважається помірним алергеном, він здатний затримуватися у повітрі тривалий період часу. Це може підвищити ризики розвитку сильніших алергічних реакцій. Крім того, приблизно в цей же час квітне та викидає пилок близький родич дуба – бук. Власне, дуб – це один з видів родини Букових. Вона, разом із родиною Березових, входить до порядку Букоцвітих. Сама по собі алергенність пилку бука, так само як і дуба, є помірною. Але за структурою вона нагадує пилок потужних алергенів-родичів з сімейства Березових – берези, граба та вільхи. Відтак, у людей з алергією на один вид пилку може виникати реакція і на інші. Загалом, за даними молекулярного тестування, від чутливості до пилку таких дерев, в тому числі – за рахунок згаданих перехресних реакцій, – можуть потерпати близько 40% українців з діагнозом "поліноз".

Чутливість до пилку того чи іншого дерева залежить і від регіону. Наприклад, у дослідженні, яке проводилося в окрузі Вестчестер (штат Нью-Йорк) і в ході якого аналізувалися результати шкірного тестування до 48 аероалергенів у 100 пацієнтів з алергічним ринітом, найбільша поширеність гіперчутливості була зафіксована саме для дуба (34,3%). На другому місці опинилася береза (32,9%). Далі йшли клен (32,8%) та американський бук (29,6%).

Також відомо, що пилок бука та дуба містить алергени, подібні до алергенів березового пилку Bet v 1, Bet v 2 та Bet v 4. Крім того, також прослідковується подібність алергенів цих дерев з алергенами пилку тимофіївки.

Причини алергії

Науковці припускають, що різні види дуба мають різну алергенність.

Наприклад, пилок білого дуба містить такі алергени: Que a 1, кальцій-зв'язуючий білок Que CBP та профілін Que a.

Деякі з пилкових алергенів у різних видів дуба перехресно реагують між собою, а інші є унікальними для цих видів.

Дослідження свідчать, що люди, чутливі до білка Que a 1, також є чутливими до алергену берези Bet v 1. Адже саме ці алергени є структурно подібними і входять до алергенної родини Bet v 1.

Наприклад, у Саппоро, Японія, багато пацієнтів із алергією на пилок берези скаржилися на типові симптоми після закінчення сезону її пилкування, що може пояснюватися саме реакцією на пилок дуба.

Взагалі, вважається, що в регіонах, де дуб є домінуючим чи значним аероалергеном, тестування на сенсибілізацію до пилку берези, вільхи, бука та інших представників порядку Букоцвіті можуть бути позитивними внаслідок перехресної реактивності пилку.

А пилок дуба впливає на чутливих людей у всьому світі. Він вважається важливим алергеном у Швейцарії, Мексиці, Японії, Кореї, США, Іспанії та Португалії, в Туреччині та у Південній Африці.

Розповсюджений дуб і в усіх регіонах України, включаючи степові та гірські. Відтак, це важливий алерген і для нашої країни.

Симптоми та лікування

Симптоми алергії на пилок дуба та бука схожі з такими для інших пилкових алергій і найчастіше включають:

 • закладеність носа
 • синусовий тиск, який може викликати біль обличчя
 • нежить
 • свербіння очей та сльозотечу
 • біль в горлі
 • кашель
 • посилення астматичних реакцій. Адже дубовий пилок може провокувати і гіперреактивність бронхів.

Для пилової астми, в свою чергу, характерні такі ознаки як:

 • задишка
 • напруга або біль у грудях
 • прискорене серцебиття
 • кашель
 • хрипи
 • труднощі зі сном.

Серйозні напади астми можуть бути небезпечними для життя, якщо дихальні шляхи звужуються настільки, що достатня кількість повітря не потрапляє в легені. Людям з астмою, що розвивається внаслідок алергії до пилку дуба, навіть якщо вона виникає лише сезонно, потрібна медична оцінка та лікування бронхолітиками та, можливо, кортикостероїдами, щоб зменшити набряк у дихальних шляхах.

Крім астми, алергія на пилок дуба також може викликати втому, головний біль або відчуття болю чи тиску в синусних пазухах або зниження чи втрату смаку чи нюху. Деякі люди також зазнають тимчасову часткову втрату слуху.

У деяких хворих на алергію можуть виникати носові кровотечі чи темні кола під очима.

А у працівників деревообробної промисловості фіксуються професійні риніт та астма – при контакті з дубом та контактна кропив'янка – після роботи з буком.

Реакції можуть виникати не лише через саму деревину, а через її можливі складники. Так, в деревині дуба можуть міститися грибні культури Penicillium citrinum чи дубова гусінь. В її личинок розвиваються отруйні щетинки, наповнені особливим токсином. Контакт з ним може спричинити важкий дерматит, кон'юнктивіт та ураження легенів.

Лікування сезонної алергії, викликаної пилком дуба, включає застосування антигістамінних препаратів, очних крапель та деконгестантів.

При важких реакціях допомагає алерген-специфічна імунотерапія. Вона передбачає введення підшкірних ін'єкцій з невеликими дозами алергенів. З часом дозування алергенів збільшуються. Таким чином в людини поступово виникає терпимість до певного виду пилку. Це, в свою чергу, зменшує симптоми алергії або взагалі усуває її.

 

Джерела:

 

 1. https://uk.m.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1%83%D0%B1
 2. https://magazintrav.ru/duba_kora
 3. https://allergy.org.ua/dub-quercus-allergy/
 4. https://allergy.org.ua/buk-allergy/
 5. https://www.healthline.com/health/allergies/pollen#treatment
 6. https://www.allergytampa.com/2020/01/20/oak-pollen-allergy-conjunctivitis-symptoms-and-treatment/
 7. https://www.kvue.com/mobile/article/news/local/springtime-allergies-what-even-is-oak-pollen/269-96ed1a98-3131-43cd-ba5b-23a20edf724e
 8. https://healthfully.com/oak-pollen-allergy-symptoms-4843915.html
 9. http://www.phadia.com/en/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Tree-Pollens/Allergens/Oak/
 10. http://www.phadia.com/en/Products/Allergy-testing-products/ImmunoCAP-Allergen-Information/Tree-Pollens/Allergens/American-beech/

Цей розділ сайту містить професійну спеціалізовану інформацію про препарати, властивості, способи застосування, протипоказання, призначену виключно для дипломованих медичних спеціалістів.

Підпишіться на нові статті про алергію та її лікування!